"W poszukiwaniu zapachu snów" – Iwona Menzel
"Nie ma na co czekać. Jeżeli nie dziś, to niby kiedy? Jutro może być za późno".


Początek lat dziewięćdziesiątych był burzliwym okresem w dziejach Europy, podzielonej na nowoczesny Zachód i zacofany Wschód. Osobie wywodzącej się z Polski, a mieszkającej w Niemczech trudno było wówczas nie czuć wewnętrznego rozdarcia pomiędzy tymi dwoma, tak różnymi światami. Taka konfrontacja była bowiem nieunikniona, o czym przekonuje nas bohaterka książki "W poszukiwaniu zapachu snów", będącej zbiorem historii z życia emigrantki końca XX wieku.

Iwona Menzel urodziła się w Warszawie, jest absolwentką Wydziału Architektury. Swój późniejszy wyjazd z Polski i zawarcie w Wiedniu związku małżeńskiego z Niemcem traktuje jako duże poświęcenie, którego skutkiem były rozstania, powroty i nieporozumienia. Autorka mieszkała w Darmstadt, gdzie koordynowała duże projekty urbanistyczne. Obecnie mieszka na Podlasiu. "W poszukiwaniu zapachu snów" jest jej debiutem literackim, wydanym po raz pierwszy w 2002.

Początek zmian w Europie, w Berlinie pada mur berliński, w Polsce komuniści zostają odsunięci od władzy. Główna bohaterka powieści, matka dziesięcioletniego Jana, to Polka mieszkająca od wielu lat w Niemczech, która postanawia poświęcić się wychowaniu dziecka. Niespodziewanie jednak poznaje Josha, który do pewnego czasu wydaje się być dla niej idealnym partnerem. Bohaterka spełnia także swoje wielkie marzenie – kupuje konia, krnąbrną Lukrecję, która przysparza jej wielu obowiązków. Tymczasem, zjednoczenie Europy staje się faktem, a kobieta cały czas goni za swoimi marzeniami.

Debiutancka książka Iwony Menzel nie jest typową powieścią obyczajową, ponieważ gdybym miała opisać ją w kilku słowach, to powiedziałabym, że to raczej mieszanka różnych perypetii z życia kobiety rozdartej pomiędzy swoją przeszłością a teraźniejszością, oraz między swoimi marzeniami i szarą rzeczywistością. Kobiety, której życiowe wybory często trudno było mi zrozumieć, a jeszcze trudniej zdobyć dla niej sympatię. Bohaterka bowiem podejmowała różnorodne wybory dotyczące jej życia uczuciowego, relacji z własnym dzieckiem, czy chociażby te dotyczące jej marzeń. Wybory, które trudno było mi po prostu zaakceptować. W pewnych sytuacjach nie potrafiłam niestety wczuć się w tę postać. Wielka szkoda.

Ciekawą płaszczyzną powieści, której nie mogę odmówić swoistego uroku, jest ukazanie obrazu naszego kraju widzianego oczami emigrantki. Obraz przed i po zmianach ustrojowych, które wymusiły swego rodzaju zmianę mentalności Polaków. Celne uwagi i spostrzeżenia głównej bohaterki, widoczna melancholia i swego rodzaju wstyd – są bardzo zajmujące, i co najbardziej istotne mocno realistyczne. Podczas lektury wielokrotnie bowiem targały mną przeróżne refleksje dotyczące naszej współczesnej historii i tego, jak bardzo nasze społeczeństwo się zmieniło. To warstwa, która w książce Iwony Menzel zasługuje na jej szersze zaakcentowanie.

Konstrukcja debiutu autorki również do prostych nie należy, bowiem czytelnik często zaskakiwany jest gwałtownym przeskokiem w fabule, cofającym akcję się do jakiegoś wcześniejszego epizodu z życia bohaterki, i nagle wracającym do czasu bieżącego. Cała powieść natomiast utrzymana jest w dość melancholijnym stylu.

"W poszukiwaniu zapachu snów" to słodko gorzka opowieść o marzeniach, które nie zawsze warto spełniać i dążyć do ich realizacji. Czasami bowiem, nasze wyobrażenia mocno rozmijają się z rzeczywistością, a cena jaką musimy za nie zapłacić, okazuje się zbyt wysoka. Nie jest to łatwa książka, która zapewni czytelnikowi rozrywkę. Pomimo dość słabej kreacji głównej bohaterki, tło obyczajowe niewątpliwie zainteresuje i skłoni Was do przemyśleń. Trafioną puentą dla opowiedzianej przez Iwonę Menzel historii jest tytuł powieści. Czy można bowiem poszukiwać czegoś, co tak naprawdę nie istnieje?


Iwona Menzel

Recenzja tygodnia (27.07.2015 r. - 2.08.2015 r.) na portalu


Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Sztukater


33 komentarze:

 1. Czas akcji powieści już mocno do mnie przemawia. Mam do tego okresu sentyment.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a do mnie w ogóle, ale to już właśnie subiektywny odbiór danego okresu i lektury.

   Usuń
 2. Sama nie wiem, chcę czy nie chcę przeczytać. Może za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmmm... Wydaje się ciekawe, ale czy aż tak, żebym po to sięgnęła? Nie wiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam mieszane uczucia, jednak chyba nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem skłonna przeczytać tę książkę ze względu na ciekawą tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaka piękna okładka. Co do samej książki również przykuła moją uwagę, więc nie omieszkam o niej pamiętać w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że moja intuicja mnie nie zawiodła, skoro wiedziałam, że to może być dobra książka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawilas mnie ta ksiazka Wiolu i jesli bede miala okazje, to chetnie ja przeczytam, bo bardzo zaciekawilas mnie wyborami bohaterki, ktorych nie potrafilabys zaakceptowac. Dziekuje Ci Wiolu za jej polecenie:)

  Serdecznie Cie pozdrawiam oraz Szczesliwego Nowego 2015 Roku Ci Wiolu zycze:):)

  OdpowiedzUsuń
 9. Faktycznie, opis kraju z perspektywy emigrantki wydaje się być mocną stroną tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mimo, że okładka by mnie odstraszyła...(boję się koni!) to bym mogła nawet zaryzykować z tą słabo wykreowaną bohaterką.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnio mam fazę na obyczajówki, więc bardzo możliwe, że i tę książkę przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzę, że książka ma naprawdę dużo plusów - z chęcią sięgnęłabym po nią :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam Szeptuchę i była dość średnia. Do tej książki niewątpliwie ciągnie mnie okładka.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe zakończenie...hmmmm... czy warto dążyć do realizacji marzeń....- ciekawe... wydawało by się że tak, zdecydowanie, bo czy i co tak naprawdę da szczęście tego nigdy nie wiadomo

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak o marzeniach to chętnie bym poczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zachęca mnie tytuł tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czasami to aż jestem zaskoczona, że MG wydaje coś innego niż prozę Sióstr. ;) A do debiutów podchodzę nieufnie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Sama nie wiem, może kiedyś sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Książka brzmi interesująco ze względu na melancholijny nastrój i nierówność akcji (te przeskoki, o których piszesz).

  OdpowiedzUsuń
 20. Wątek emigracji może być bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 21. lubię przeskoki fabularne to coś dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 22. W moim przypadku zarówno czas, w którym umiejscowiona jest akcja jak i jej szczegóły zupełnie do mnie nie przemawiają. Pewne tematy po prostu omijam. Nie znoszę też czytać książek, oglądać filmów: o sporcie, politykach/polityce, gangach czy mafii, patriotyzmie, hazardzie oraz wszystkich sentymentalnych. Uff, dużo tego, ale taki już mam pokręcony gust ;-)

  OdpowiedzUsuń
 23. Podobały mi się te refleksje Autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Tytuł intryguje, a twoja recenzja zachęca do tej książki:) Mam nadzieję, że kiedyś na nią trafię:)

  OdpowiedzUsuń
 25. Chyba nie przypadnie mi do gustu postawa bohaterki oraz te przeskoki czasowe.

  OdpowiedzUsuń
 26. Trochę rozdarta jestem prawdę mówiąc. Spojrzenie na Polskę z perspektywy emigrantki wydaje mi się intrygujące, i nawet ciekawi mnie jakich to decyzji bohaterki nie byłaś w stanie zaakceptować. Mimo to nie ciągnie mnie chyba do tego tytułu na tyle, by sięgać po niego w momencie posiadania długiej listy dużo bardzie kuszących mnie książek.

  OdpowiedzUsuń
 27. O - czasy które uwielbiam, motyw migracji, do tego początkowy cytat, który mnie urzekł... A do tego to debiut, udany z tego, co widzę. Z chęcią bym poznała :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Myślę, że mogłabym się skusić. Choć skomplikowana konstrukcja lekko mnie przeraża ☺

  OdpowiedzUsuń
 29. Po przeczytaniu Twej recenzji siedzę i gdybam... I sama nie wiem, czy to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 30. Wczoraj skonczylam czytac te ksiazke...dla mnie cudna...ciekawa tematyka lekka narracja madrej dojrzalej kobiety..Brawo Pani Iwono.Oby wiecej takich autorow na naszym rynku ksiegarskim.Polecam lekture

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger