Zbyszek Buczkowski w nowej roli – premiera jego autobiografii


Uwaga, uwaga! To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów talentu Zbyszka Buczkowskiego. 8 października miała miejsce premiera jego autobiografii.


Twarz Zbyszka Buczkowskiego zna każdy. Z „Domu”, „Graczyków”, „Złotego runa”, „Nocy świętego Mikołaja” lub z jednego z ponad 180 filmów i seriali, w których zagrał. „Pisz pan książkę!” – usłyszał aktor, przy okazji opowiadania komuś kolejnej barwnej anegdoty. I tak zrobił. Jego autobiografia trafiła do księgarń 8 października.

Zbyszek Buczkowski jest jednym z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiego filmu i telewizji. Od jego debiutu w „Dziewczynach do wzięcia” minęło już ponad 40 lat, jednak tempo kariery nie zmalało. Buczkowski pojawiał się w najważniejszych polskich produkcjach, ma na koncie także wiele ról komediowych i serialowych. W „Pisz pan książkę!” ten urodzony gawędziarz, warszawiak z krwi i kości, z charakterystycznym dla siebie wdziękiem i poczuciem humoru zdradza kilka sekretów ze swojego życia, sowicie okraszając je ciekawostkami zza kulis i mnóstwem anegdot dotyczących polskich aktorów i filmowców.

„Pisz pan książkę!” to opowieść o tym, jak zmieniały się realia polskiej kinematografii na przestrzeni ostatnich 40 lat oraz o tym, co znaczyło być popularnym aktorem kiedyś, a co znaczy dziś. Przede wszystkim jednak to momentami zabawna, momentami wzruszająca historia warszawiaka z krwi i kości, który dla żony zdecydował się porzucić ukochany Czerniaków i zamieszkać w podwarszawskim Piasecznie, historia pływackiego mistrza świata aktorów i jednodniowego bodyguarda samej Jacqueline Kennedy. Zbyszek Buczkowski mówi o sobie, że jest aktorem spełnionym, a także, że swoją karierę zawdzięcza nie tylko talentowi, ale również wspaniałym ludziom, których spotkał na swojej życiowej drodze. To opowieść także o nich: o rodzinie, bliskich znajomych, współpracownikach oraz całkiem przypadkowych osobach, które jednym trafnym zdaniem zapadły głęboko w pamięci aktora.

„Bardzo lubię sobie pochodzić i porozmawiać z ludźmi, a ponieważ nie jestem osobą wyniosłą, tylko człowiekiem otwartym, wylewnym nawet, ludzie często się przede mną otwierają, opowiadając mi dziwne, zabawne sytuacje ze swojego życia, które niekiedy przydają się do tego, żeby je później wykorzystać w filmie. Tam, na bazarze, wszyscy mnie znają, wszyscy się kłaniają. Jak mnie jakiś czas nie ma, to zaraz wołają: «Panie Zbyniu, dawno pana nie było, co się z panem działo?!», tak jakbym powinien tam być zawsze, kiedy tylko oni są. Jakbym był cząstką ich świata.”
fragment książki

Zbigniew Buczkowski – aktor filmowy i estradowy, zadebiutował w 1972 r. w filmie Janusza Kondratiuka „Dziewczyny do wzięcia”; znany widzom z blisko 180 filmów i wielu seriali telewizyjnych, w których grał główne i drugoplanowe role, jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiego kina i telewizji, laureat wielu nagród i wyróżnień, znana i ceniona postać polskiej kultury.

Autor: Zbigniew Buczkowski
Tytuł: „Pisz pan książkę!”
Wydawnictwo: MUZA SA
Premiera: 8 października 2014
Cena: 39,99 zł


Lubicie tego aktora? Skusicie się na tę książkę?

19 komentarzy:

 1. Zgadzam sie ze stwierdzeniem,ze pan Zbyszek jest jednym z najbardziej charakterystycznych aktorow polskiego kina. Uwielbiam wszystkie jego sceniczne kreacje,wiec mysle,ze jesli tylko trafie na te ksiazke,to. Wielka checia ja przeczytam,chociazby z czystej ciekawosci :) Pozdrowenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Aktora znam i lubię, chociaż nie wiem, czy sięgnę po jego książkę, jakoś tak... nie ciągnie mnie do niej zbytnio.

  OdpowiedzUsuń
 3. Aktor jest mi raczej obojętny, więc książki nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo że cenię twórczość tego aktora, to jednak nie mam ochoty czytać jego autobiografii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię pana Zbyszka Buczkowskiego jako aktora i wydaje mi się, że jako człowiek jest ciekawą postacią. Chętnie skonfrontuję swoje wyobrażenie z tym, co znajdę w książce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. nie czytam książek napisanych przez aktorów/piosenkarzy/itp.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety nie trawię tego aktora, więc pozycja nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię tego aktora, ale nie czuję potrzeby czytania jego autobiografii, przynajmniej w najbliższym czasie. Być może zapoznam się z nią kiedyś, przy okazji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Autora lubię, nie wiem, czy skuszę się na książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię biografię, a ta zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zbigniew Buczkowski to świetny aktor filmowy i estradowy, dlatego chętnie poznam powyższą publikację.

  OdpowiedzUsuń
 12. Aktora oczywiście znam, ale nie darzyłam go nigdy jakąś wielką sympatią, także na książkę się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Cenię go jako aktora, z chęcią bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 14. Naprawde swietny aktor i lubie bardzo jego filomowe role, gra tak bardzo naturalnie i nie do podrobienia, ze wydaje mi sie, ze zaden inny aktor nie potrafilby zagrac pewnych rol, ktore on tak swietnie zagral!! Jest jedyny w swoim rodzaju i chetnie przeczylatabym jego biografie. Dziekuje Wiolu za polecenie jego ksiazki i serdecznie Cie pozdrawiam:):)

  OdpowiedzUsuń
 15. Z chęcią przeczytam, lubię biografie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię tego aktora, zresztą czy można go nie lubić... Na pewno przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubię tego aktora, więc z chęcią skusiłabym się na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Widzę, że teraz bardzo dużo biografii pojawia się na rynku. Chociaż aktora lubię, to jednak na tą się nie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger