Pan Tadeusz - wydanie ilustrowane
Seria Wydawnictwa MG – WYDANIE ILUSTROWANE – cieszy się sporym powodzeniem, dlatego też postanowiono zaproponować Czytelnikom kolejne tytuły, które aż się proszą by je wzbogacić ilustracjami.Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, wydany po raz pierwszy w 1834 roku w Paryżu, to arcydzieło polszczyzny, epos narodowy, który stał się dla wielu pokoleń niewyczerpanym źródłem natchnień, fundamentem patriotycznych wzorów i przywołań pięknych, starodawnych szlacheckich tradycji. Można w nim jak w wiecznie żywym zwierciadle zobaczyć dawne gusta i obyczaje, stroje, zabawy i popularne potrawy, podziały stanowe, rytuały i sposoby rozumienia świata.

Prawdopodobnie w końcu roku 1833 Autor donosił Klaudynie Potockiej, że kończy swoje, najmłodsze dziecko, które jako najmłodsze najbardziej teraz lubi, a w lutym 1834 pisał do swego przyjaciela,  Antoniego Odyńca: „Tadeusza wczoraj skończyłem. Pieśni ogromnych dwanaście. Wiele marności, wiele też dobrego: będziesz czytał. Co tam najlepsze to obrazki z natury kreślone naszego kraju i naszych obyczajów domowych”.

Niniejsza edycja poematu, wzbogacona pięknymi ilustracjami Michała Elwiro Andriollego, oparta została na wydaniu przygotowanym wg rękopisu i pierwszych  dwu wydań (w tym korekty doń wykonanej przez samego Autora) opracowanym przez zespół naukowy kierowany przez prof. Konrada Górskiego dla Zakładu Naukowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. 
Chcielibyście mieć w swojej biblioteczce takie piękne wydanie "Pana Tadeusza"?


 

23 komentarze:

 1. nie mogę się doczekać aż znów wrócę do tej książki

  OdpowiedzUsuń
 2. Pan Tadeusz, to chyba jedyna książka Mickiewicza, która bardzo polubiłam, więc chętnie zasięgnęłabym po tą ilustrowaną :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe wydanie! Bardzo chcę je mieć na półeczce!

  OdpowiedzUsuń
 4. Oprawa graficzna jest naprawdę kusząca, ale twórczość Mickiewicza mi zupełnie nie leży. Biorąc pod uwagę jednak, że jest to literatura narodowa, za którą, uważam, każdy powinien sięgnąć, chętnie wróciłabym do tego wydania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Pan Tadeusz" to najlepsze dzieło Mickiewicza... "Dziady" były okropne :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie jeszcze raz przeczytam "Pana Tadeusza" w tak ładnym wydaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem wielkim fanem Mickiewicza, chociaż Pan Tadeusz stanowi nieliczny wyjątek wśród twórczości poety, do której często wracam.

  OdpowiedzUsuń
 8. mi jedna wydanie "Pana Tadeusza" wystarczy;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydanie "Pana Tadeusza" każdy powinien mieć na swojej półce

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam w swojej biblioteczce "Pana Tadeusza", ale bardzo stare wydanie... Ale jakoś nie zależy mi na tym, żeby było nowsze :)
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię "Pana Tadeusza". Wydanie, które posiadam, pochodzi z końca XIX wieku, więc też jest ozdobą mojej biblioteczki, ale w innym tego słowa znaczeniu;) Chętnie widziałabym na swojej półce jakieś nowsze, piękne, ilustrowane wydanie "Pana Tadeusza", więc może rozejrzę się w księgarni za tym:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ech, wzdycham do tego wydania:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam dwa wydania "Pana Tadeusza" w biblioteczce, ale trzecie, takie piękne, też się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubię czytać "Pana Tadeusza", ale mimo wszystko wolę moje malutkie wydanie sprzed około 40 - 50 lat :) Jak przerabialiśmy to wszyscy się dziwili skąd wytrzasnęłam taką małą książeczkę, nie mogli uwierzyć, że to cała epopeja ;)

  http://ksiazkowy-swiat-niki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobrze jest czytać książki estetycznie wydane, w twardej obwolucie, z pięknymi ilustracjami.

  OdpowiedzUsuń
 16. Za takie akcje coraz bardziej lubię MG ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja mam wydanie "Pana Tadeusza" z 1977r. Z pewnością nie zaszkodziłoby mieć i to nowe, ilustrowane, jednak nie zależy mi na tym jakoś szczególnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawa jestem "Pana Tadeusza" w nowej odsłonie. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 19. lubię wznowienia w fajnych wydaniach! co prawda mam już swoje stare wydanie, które lubię, ale na pewno Ci co nie mają, a chcą mieć z chęcią się zaopatrzą;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wydawnictwo MG zachwyca kolejnymi wydaniami. Oczywiście, że chciałabym mieć w swojej kolekcji epopeję narodową. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger