"Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy" - Piotr Semka
"W 1918 roku mieliśmy Piłsudskiego, a w 1989 roku niestety już tylko Wałęsę".Najbardziej znanym wałęsizmem byłego przywódcy Solidarności jest stwierdzenie: "Jestem za, a nawet przeciw". Zdanie pełne sprzeczności, którego wieloznaczny wydźwięk z pewnością dla wielu osób stanowi swoiste kuriozum. W identycznym tonie, jak powyższe zdanie, została utrzymana publikacja Piotra Semki - której tytuł nie mógł zostać lepiej dobrany.

Piotr Semka to publicysta prasowy i telewizyjny, absolwent historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 80' wykazywał się aktywnością w ruchu podziemnym, podczas studiów zaś działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Współpracował z wieloma mediami, w tym z Telewizją Polską, "Gazetą Polską", "Wprost", czy "W sieci". Obecnie jego artykuły można znaleźć w "Do Rzeczy" oraz "Rzeczpospolitej".

"Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy" to biografia Lecha Wałęsy, obejmująca okres od 1980 r. do 2013 r. Książka została podzielona na osiem rozdziałów, ukazujących całą drogę polityczną byłego przywódcy Solidarności. Została również wzbogacona o wypowiedzi wielu osób z bezpośredniego otoczenia Lecha Wałęsy, które pozwalają zbudować jego wizerunek.

Z biografii Piotra Semki wyłania się dość niejednoznaczny obraz "najsłynniejszego elektryka świata" (określenie, które autor używa wielokrotnie w swojej książce ). Semka już od samego początku nie ukrywa się ze swoim subiektywnym, ale jednocześnie zaskakująco sprawiedliwym osądem postaci Lecha Wałęsy. Przyznam, że obawiałam się, iż będzie to bardzo krytyczne omówienie, które naświetli działalność Wałęsy tylko z jednej, negatywnej strony. Tymczasem Piotr Semka z zachowaniem równowagi, rozlicza sukcesy i porażki człowieka, wokół którego utworzył się swoisty kult jednostki. Punktuje wydarzenia, które stały za sukcesem Wałęsy, ale także decyzje, dzięki którym Wałęsa rozczarował rzesze ludzi w całym kraju. Analizuje i często rozlicza działalność byłego prezydenta, ukazując skutki jego polityki. Nie boi się mówić o tym, co zrobił, a czego nie zrobił, tym samym pokazując jednoczesną wielkość i małość Wałęsy. Autor nie ukrywa również w żaden sposób, że będąc naocznym świadkiem historycznych wydarzeń z udziałem byłego przywódcy Solidarności, patrzy na pewne kwestie bez obiektywizmu. Łączy swoje spostrzeżenia z opiniami wielu osób, które współpracowały z byłym prezydentem oraz z politykami, którzy mieli z nim styczność w swojej karierze. Nie jest to więc sucha biografia, napisana przez osobę, której materiałem źródłowym są jedynie relacje innych. Liczne komentarze, dygresje i własne wspomnienia, jakie Piotr Semka wplata w swoją publikację – z pewnością stanowią jej cechę charakterystyczną, a mianowicie różnorodność. Co również ważne, autor w swojej książce skupia się na kwestiach politycznych, praktycznie całkowicie pomijając życie prywatne Wałęsy. W publikacji znajdziecie bowiem jedynie kilka odniesień do kontrowersji, jakie narosły wobec jego życiorysu, jako ojca i męża.

Publikacja Piotra Semki oprócz przedstawienia tak niejednoznacznej postaci, jaką jest Lech Wałęsa, stała się również w dużym stopniu interesującą lekcją współczesnej historii. Autor bowiem w celu ukazania politycznych decyzji, jakich dokonywał Wałęsa, przedstawia czytelnikom ówczesne nastroje społeczne, różnorodność sceny politycznej, wszelkie układy, sympatie i antypatie na najwyższych szczeblach władzy. To bardzo ciekawe, zajrzeć w zasadzie od kuchni we wszelkie wydarzenia polityczne z okresu ostatnich ponad trzydziestu lat. W szczególności początek lat 90' wydawał się dla mnie najbardziej interesujący, dając o wiele lepszy obraz historycznych już wydarzeń, niż jakikolwiek podręcznik do historii.

Trudno ocenić działalność Lecha Wałęsy, bowiem dla wielu, do dzisiaj człowiek ten jest wielkim symbolem solidarności Polaków. Nie można jednak zapominać, że jego poczynania w latach 90' i również obecne, pozwalają nowemu pokoleniu spojrzeć z zupełnie innej strony na wszechobecny kult dotyczący jego osoby. Biografia Piotra Semki jest bardzo sprawiedliwą oceną całej kariery politycznej byłego prezydenta. Znając dość szeroko zarys tychże dziejów, mogę teraz zajrzeć do tych bardziej kontrowersyjnych biografii, które odbiły się swego czasu dość szerokim echem w społeczeństwie. "Za, a nawet przeciw" – to idealne określenie ukazujące postać Lecha Wałęsy - Piotr Semka nie mógł bowiem znaleźć lepszego.


Piotr Semka

Rekomendacja recenzji na portalu Zaczytaj się!
http://zaczytajsie.pl/2014/09/25/piotr-semka-za-a-nawet-przeciw-zagadka-lecha-walesy/
 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu M
http://www.mwydawnictwo.pl/


Recenzja bierze udział w WYZWANIU
http://soy-como-el-viento.blogspot.com/p/polacy-nie-gesi-ii.html

26 komentarzy:

 1. Z chęcią bym przeczytała ;) nigdy nie miałam okazji sięgnąc po jakąś publikację o Wałęsie

  OdpowiedzUsuń
 2. Wstyd się przyznać, ale jestem totalnie apolityczna i co gorsza, w ogóle nie ciągnie mnie do tego, aby to zmienić i pogłębić wiedzę w tym względzie. Książka zatem totalnie nie dla mnie, choć Twoją recenzję czytało mi się bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój tata pewnie chętnie sięgnie po tę pozycję. Postać Wałęsy wielokrotnie wzbudzała w mojej rodzinie zaciekłe dyskusje pokoleniowe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tę książkę.
  Czeka aż przyjdzie na nią czas.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chętnie przeczytam, w końcu to nie tak odległe czasy. Poszerzę wiedzę i lepiej zrozumiem to, co już wiem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecę tacie, bo jego interesują te sprawy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Biografie lubię, ale ta biografia nie bardzo mnie przekonuje. Raczej to nie dla mnie :)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasem czytuję biografie, ale bardzo rzadko. Ta książka nie jest dla mnie, ale recenzja ciekawie napisana. :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Temat wybitnie kontrowersyjny. Nie zmienia to faktu, że warty poruszenia i odpowiedniej dyskusji.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się zarówno z Tobą jak i z Piotrem Semką. Żadna z pozostałych sentencji stworzonych przez Lecha Wałęsę nie opisuje go lepiej niż właśnie ,,Jestem za, a nawet przeciw".

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie jestem zainteresowany tą postacią, jednak muszę przyznać, że tytuł intryguje (a także, nawiasem mówiąc, trafnie definiuje polaków ;))

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa jestem tej książki. Przy nadarzającej się okazji na pewno sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Największym plusem tej publikacji jest chyba obranie strony autora, a w sumie nawet nie robienie tego. Dobrze, że nie krytykował on tylko działalności Lecha Wałęsy, ale punktował też jego sukcesy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem bardzo ciekawa tej ksiezki

  OdpowiedzUsuń
 15. Chętnie bym przeczytała. Jakiś czas temu czytałam biografię Danuty Wałęsy, która skupiała się w dużej mierze na życiu prywatnym, także teraz mogłabym mieć wgląd od drugiej strony ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Z przyjemnością przeczytam, lubię biografie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Tym razem kompletnie nie dla mnie. Choć sama postać mnie intryguje, to jakoś mam przesyt biograficzny...

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja raczej się nie skuszę, ale polecę mojemu tacie, bo on od niemal zawsze interesował się polityką i politykami.

  OdpowiedzUsuń
 19. Na razie nie mam ochoty jej czytać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie przepadam za biografiami. Więc raczej się nie zdecyduję na przeczytanie. Aczkolwiek recenzja świetna, jak zwykle ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Polityka to kompletnie nie moja bajka

  OdpowiedzUsuń
 22. Pasuję, mam już dość tej tematyki ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Raczej nie interesuje mnie ta publikacja, choć z pewnością znajdzie swoich zwolenników.

  OdpowiedzUsuń
 24. Lubię biografie, ale tę na pewno odłożyłabym na jakiś późniejszy czas, na razie wolę czytać o ludziach z dawniejszych lat.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger