"Plotka" Beth Gutcheon | Jakie są skutki zdradzania tajemnic najbliższych?


Co może się wydarzyć, kiedy twoje najlepsze przyjaciółki się nie znoszą? Dinah i Avis, choć obie kochają Loviah jak własną siostrę, na siebie reagują wręcz alergicznie. Loviah musi pilnować sekretów przyjaciółek. Czy uda jej się wykazać dostateczną rozwagą? Książka Beth Gutcheon już trafiła do rąk czytelników... 
Jakie są skutki zdradzania tajemnic najbliższych?Loviah French prowadzi luksusowy sklep z ubraniami przy jednej z najmodniejszych nowojorskich ulic. Wśród klientek są jej dwie przyjaciółki jeszcze z czasów szkolnych – Dinah i Avis. Wszystkie trzy uczęszczały do prestiżowej szkoły dla dziewcząt Miss Pratt's. Obecnie Dinah, dziennikarka, pracuje dla jednego z brukowców. Avis jest wybitną historyczką sztuki, doradzającą słynnym kolekcjonerom. Między kobietami od zawsze panuje zawiść i zazdrość, a także niezdrowa relacja wywołana pewnym incydentem sprzed kilkudziesięciu lat. I nie zmieni się to nawet wówczas, gdy jedyna córka Avis zwiąże się z młodszym synem Diny. Stawia to w niezwykle trudnej sytuacji Loviah, która kocha obie przyjaciółki i czuje się zobowiązana pilnie strzec ich sekretu. To okazuje się bardzo trudne: Loviah jest nie dość rozważna, co doprowadza do dramatycznych wydarzeń...

Beth Gutcheon szepce do ucha czytelnika plotki z życia nowojorskiej socjety. Robi to jednak w sposób wyjątkowy. Gra konwencją plotki i pokazuje jak tragiczne mogą być skutki niedochowania tajemnic przyjaciół.

Fragment książki:
„Pewnego wiosennego ranka w drodze do pracy wpadłam na Richarda wychodzącego z hotelu Cabot w towarzystwie młodej kobiety, która z pewnością nie była jego żoną. Mogło być to oczywiście biznesowe śniadanie, ale czemu w malutkim hotelu w bocznej uliczce? No i jeszcze sposób, w jaki pocałowali się na pożegnanie, kiedy Richard odprowadził ją do taksówki. Trudny kąsek do przełknięcia. Taksówka odjechała. Richard wyprostował się, uśmiechnięty, spojrzał na wiosenne niebo, na drzewa obsypane kwiatami, na białe płatki sypiące się na chodnik jak ciepły śnieg. Przez chwilę był panem świata. A potem zobaczył mnie, jak stoję oszołomiona po drugiej stronie ulicy.
Co wy byście zrobili?
Nie było jednej dobrej odpowiedzi. Nikt ci nie podziękuje za przyniesienie takiej nowiny. Poza tym co ja wiedziałam o ich sprawach małżeńskich? Do tego ja sama nie byłam w najlepszej sytuacji, żeby donosić na innych.
Byłam jednak przyjaciółką Diny. Czy w ogóle mogłam ukrywać przed nią tak istotny fakt? Co nakazują w podobnych chwilach kanony przyjaźni?”

„Któż mógłby podejrzewać, jak niebezpieczne okażą się wzajemne zwierzenia. Ta powieść jest oszałamiająca i druzgocąca zarazem”.
„New York Times”

„Wciągająca, wspaniała i wyjątkowo prawdziwa opowieść”.
„The Boston Globe”

Beth Gutcheon – podobnie jak bohaterki jej książki jest absolwentką elitarnej szkoły dla dziewcząt Miss Porter's School, studiowała również na Harvardzie, gdzie zdobyła dyplom z zakresu sztuk pięknych. Jest autorką dziewięciu powieści, z których trzy – „Still Missing”, „More Than You Know” i „Leeway Cottage” – stały się międzynarodowymi bestsellerami. Pisze także scenariusze filmowe. Jej książki zostały przetłumaczone na czternaście języków.


Beth Gutcheon, „Plotka”
Data premiery: 17 września
Wydawnictwo: MUZA SA
Cena: 34,99 zł
I jak, skusicie się?27 komentarzy:

 1. Opis mnie zainteresował. Może skusze się na ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się sposób narracji. Możliwe, że kiedyś przeczytam tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie lubię plotkować, toteż książka o tym "hobby" niezbyt mnie kusi ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O ile nadarzy się ku temu okazja, to i owszem, skuszę się ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tą książkę z miłą chęcią bym przeczytała. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Być może, być może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tym razem bardzo chętnie się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. plotkować nie lubię, ale książkę chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzydzę się plotką, ale książkę chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Trochę nie moje klimaty, plotki są złe, ale mam nadzieje, że pozycja wyda się ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie, tym razem to chyba nie jest książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeśli nadarzy się okazja, z chęcią zajrzę do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie wiem, czy to moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja się raczej nie skuszę - trochę nie moja bajka :)

  OdpowiedzUsuń
 15. To może okazać się ciekawą przygodą literacko - przyjacielską :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Najbardziej zachęciły mnie te komentarze na końcu, choć przyznam, ż enie zawsze ufam opiniom New York Timesa czy innym takim. Tematyka jest fajna, ale wszystko zależy od tego, jak została zrealizowana. Może sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Z jednej strony jestem na tak, bo uwielbiam historie o kobietach, ale z drugiej się obawiam, czy nie będzie trochę płytko, skoro to o plotkach. Ale z jeszcze innej, skoro ma być o tragicznych skutkach, to może jednak nie będzie płytko. Jednym słowem, miotam się;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Może kiedyś się skuszę, na razie mam co czytać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Pomimo że brzmi zachęcająco, książka to chyba nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie przepadam za takim książkami, więc się nie skusze ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie wiem, nie wiem, na razie Plotka do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 22. Awiolu, prawie codziennie kusisz innymi książkami. Nie mogę nadążyć za Tobą :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Coś dla mnie, ciekawy fragment :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie mówię nie - może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger