Nowości Zysk i S-kaJuż od 12 maja wydawnictwo Zysk i S-ka proponuje czytelnikom ciekawe nowości. Spójrzcie, jakie tytuły będą dostępne już za kilka dni.Podróż, która zmieniła świat. Darwin na pokładzie Beagle'a
Alan Moorehead
 
Format: 145 x 205 mm
Stron: 352
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Seria: Człowiek Poznaje świat
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Jacek Spólny
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7785-140-1
EAN: 9788377851401
VAT: 5%
Premiera: 12.05.2014
Sugerowana cena det.: 39,90 zł
 
Wszystko zaczęło się chłodnego poranka 1831 roku, gdy okręt Beagle wyruszył z portu Plymouth. Wiózł na
pokładzie dwudziestodwuletniego uzdolnionego przyrodnika Karola Darwina. Ta wyprawa zmieni nie tylko jego  życie. Dzięki niej bowiem podróżnik stworzył podwaliny do jednej z najbardziej przełomowych teorii naukowych  w historii ludzkości – teorii ewolucji. Rzucając religii, chcąc nie chcąc, otwarte wyzwanie.
Darwin napotkał świat, którego nigdy przedtem nie widział. Penetrował brazylijskie dżungle, chilijskie Andy,
argentyńskie pampasy, poznawał pierwotne kultury tubylców z Ziemi Ognistej. Zebrał bogate kolekcje
zoologiczne, botaniczne i geologiczne. Droga powrotna wiodła przez Galápagos, Tahiti, Nową Zelandię, Australię,  Wyspy Kokosowe, Mauritius i Afrykę Południową. Wszystko, co przeżył w czasie tego rejsu, rozbudziło jego  wyobraźnię i doprowadziło do wywrotowych wówczas wniosków.
Oto znakomita opowieść Alana Mooreheada o pięcioletniej wyprawie Darwina dookoła świata, która zapewniła mu  miejsce wśród najwybitniejszych postaci wszech czasów. W pasjonującą podróż do przeszłości zabiorą unikatowe, malownicze ilustracje z epoki!
 
****** 

Kabalista z Pragi
Marek Halter

Format: 140 x 205 mm
Stron: 298
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Elżbieta Derelkowska
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7506-936-5
EAN: 9788375069365
VAT: 5%
Premiera: 12.05.2014
Sugerowana cena det.: 35,90 zł
 
Przy wejściu do praskiego getta wznosi się pomnik, którego nie odważyli się zniszczyć ani naziści, ani Rosjanie. To  posąg Maharala, największego kabalisty wszystkich czasów, tego, który z błota stworzył Golema, byt na ludzkie  podobieństwo…

Pod koniec XVI wieku getto w Pradze znów płonęło i spływało krwią podczas kolejnego pogromu. Wnuczka  Maharala, gdy zamordowano i poćwiartowano na jej oczach męża, zaczęła prosić dziadka, by stworzył siłę zdolną  uratować Żydów od zagłady. Kabała, tajemna droga do mądrości, powiada, że człowiek cnotliwy może – na równi z  Bogiem – stworzyć życie jedynie dzięki sile Słowa.

Maharal, po usilnych błaganiach ukochanej wnuczki i kobiet z getta, zgodził się stworzyć Golema, istotę z błota,  mającą niezwykłą siłę. Czy jednak stosowanie siły może naprawdę doprowadzić do pokoju? W ożywionym  tchnieniem Maharala Golemie ożywają także uczucia. A kiedy uświadomi sobie swoją kondycję – zwróci się  przeciwko tym, którzy wydobyli go z nicości.

W tej fascynującej powieści, przesyconej erudycją i emocjami, Marek Halter przenosi czytelnika do świata Żydów  Europy środkowej okresu renesansu, ówczesnych odkryć astronomicznych i wojen religijnych. Łącząc fikcję z  rzeczywistością i z najbardziej współczesnymi problemami, zapoznaje nas z tajemnicami Kabały, z opowieściami  i legendami, przekazanymi ludzkości przez naród żydowski.
 
****** 
Miasteczko Zanesville
Kris Saknussemm

Format: 135 x 205 mm
Stron: 652
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7785-189-0
EAN: 9788377851890
VAT: 5%
Premiera: 12.05.2014
Sugerowana cena det.: 39,90 zł
Kim jest Eliasz Prawojciec?
Futurystyczną bronią zagłady czy też zwykłym, staroświeckim mesjaszem?
Reinkarnacja gwiazdora porno czy zmutowanym rewolucjonistą na miarę wieku informacji?
Człowiek, który budzi się w Central Parku, w sercu Nowego Jorku, nie ma żadnych wspomnień – jedynym śladem  jego przeszłości jest tajemniczy napis OJCZE, WYBACZ IM, B na plecach – i równie dobrze może okazać się  każdym z powyższych.

Przygarnięty, a następnie wygnany przez grupę bojowników walczących z bezduszną Kultporacją Vitessa,
Prawojciec staje się obcy w jeszcze bardziej obcym kraju. Kierując się treścią zagadkowych wiadomości
pozostawianych przez Śmierdziela Krętacza, ścigany przez morderczych agentów Vitessy, wyrusza
w surrealistyczną odyseję śladami własnej przeszłości. Podczas swej wędrówki, przemierza Stany Zjednoczone  przypominające teraz olbrzymi park rozrywki zrodzony z wizji Walta Disneya, Huntera S. Thompsona i Hieronima  Boscha. W tej podróży towarzyszy mu galeria niezapomnianych postaci – Aretha Nightingale, były futbolista,  a obecnie drag queen, Kaczor Dooley i Ubba Dubba – holograficzne postacie z kreskówek, w niewytłumaczalny  sposób powołane do życia - i Kokomo, dziewczyna o eterycznej urodzie, której historia jest równie zagadkowa, co  przeszłość Prawojca.

to powieść komiczna i poruszająca jednocześnie, okrutna, błyskotliwa satyra, ale Zanesville także wciągająca  opowieść przygodowa i uniwersalna historia miłosna. To z pewnością jeden z najbardziej twórczych, brawurowych  i zabawnych debiutów ostatniej dekady.

„Szokująca satyra złagodzona pełnym współczucia rysem humanizmu. Saknussemm wciąż nas zaskakuje,
dezorientuje i zachwyca”.
„Locus Magazine”

„Saknussemm to niezwykły przypadek wizjonera w amerykańskiej kulturze – nieustraszony artysta, ze
specyficznym sposobem postrzegania zachodniego świata”.
Jonathan Evison, autor bestsellera West of Here
 
****** 
 Puklerz Mohorta. Lektury kresowe
Krzysztof Masłoń

Format: 155 x 235 mm
Stron: 504
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7785-402-0
EAN: 9788377854020
VAT: 5%
Premiera: 12.05.2014
Sugerowana cena det.: 49,90 zł

Książka Krzysztofa Masłonia tytułem nawiązuje do wielkiego rycerskiego rapsodu Wincentego Pola, „Mohort”.  Opowiada o Kresach poprzez historię pisarzy i ich dzieł. Ale może ważniejsze od nazwisk, nawet najświetniejszych,  są tutaj miejsca, takie jak Wilno i Lwów, Krzemieniec i Drohobycz, Stanisławów i Czortków.  I choć od 17 września 1939 roku znajdują się poza granicami Rzeczypospolitej, to pozostały w naszych sercach.  A dlaczego Kresy? Bo bez nich nie ma literatury polskiej, nie ma polskiej kultury, w ogóle nie ma życia w jego  najczystszej, najpiękniejszej postaci, gdyż — jak wiemy od Broniewskiego — „poza Słowackim i Mickiewiczem jest  [ono] w ogóle niczem”.
 
****** 
Taniec z czarownicą
Beata Kępińska

Format: 155 x 235 mm
Stron: 396
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7785-385-6
EAN: 9788377853856
VAT: 5%
Premiera: 12.05.2014
Sugerowana cena det.: 37,90 zł

Kiedy sielskie życie przeplata się z diabelskim…
U stóp słynnej z sabatów Łysej Góry Joanna Zalewska wiedzie nie zawsze przykładny żywot matki, żony
i nauczycielki gimnazjum.  Mimo swoich problemów małżeńskich i wybryków dorosłych już dzieci Aśka nie popada w depresję, bo sama  również potrafi nieźle namieszać. Mierzy się z samotnością i pokusami czyhającymi na  słomianą wdówkę, w której otoczeniu kręcą się nietuzinkowi faceci. Udziela sąsiedzkiej
pomocy, wspiera ciężarną przyjaciółkę. Wciąż z pasją uczy polskiego, czerpiąc z tego dużą satysfakcję. Ponadto  zapisuje się na kurs instruktorów teatralnych. Brzmi poważnie, ale na ogół jest zabawnie.
Właściwie nadal sielsko (bo pejzaże piękne), czasami bardziej diabelsko (bo tutejsze „scyzoryki” to raczej nie  anioły). Jest więc przemoc w rodzinie, miłość i przebaczenie oraz okrutna zemsta.
A dokąd zmierza ta historia, dowiecie się, sięgając po tę książkę.

Kontynuacja powieści Sielsko i diabelsko, o której mogliśmy przeczytać:
„Współczesna powieść obyczajowa, która nie ma kategorii «typowo kobiecej powieści». Jej uniwersalność bez  wątpienia może i powinna trafić do każdego odbiorcy, również tego płci męskiej. Każdy w powieści Sielsko  i diabelsko odkryje swoje marzenia i pragnienia, dostrzeże losy bohaterów, które nagle w którymś momencie będzie  mógł skojarzyć z własnymi przeżyciami. (...)
Ważne jest to, że Sielsko i diabelsko nie tylko mile was zaskoczy, ale jeszcze sprawi, że będziecie chcieli podzielić się  wrażeniami z kimś bliskim i w rzeczy samej dobrze zrobicie. Bo naprawdę warto!”
Artur G. Kamiński, IK Imperium kobiet
 
****** 
Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn. T.4.
Wiek XVI-XVIII. Uwolnienie i konsumpcja żądz
Jerzy Besala

Format: 165 x 220 mm
Stron: 516
Okładka: twarda
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7506-947-1
EAN: 9788375069471
VAT: 5%
Premiera: 28.04.2014
Sugerowana cena det.: 49,90 zł

Kontynuując swą podróż przez stulecia, Jerzy Besala przygląda się tym razem uczuciowości i obyczajowości
właściwej dla XVI, XVII i XVIII wieku. To epoka odkryć geograficznych, wielkich przemian związanych z rozwojem  handlu, wytwórczością, urbanizacją, szczególnie we Włoszech, gdzie już w XVI wieku połowa ludności mieszkała  w miastach. To także okres reformacji, zmian teologicznych i przeobrażeń w podejściu do płciowości, edukacji  kobiet z elit, rozwoju druku.
Nadchodziły nowe czasy dla obu płci, średniowieczny wzorzec załamywał się. Mężczyźni przestawali być
dominantami w realizowaniu „miłości” jako pożądania. Wykształcone królowe, jak osławiona francuska Margot de  Valois, potrafiły gardzić „prostackimi” mężczyznami w stopniu dotąd niespotykanym, pisać – jak byśmy powiedzieli  dziś – feministyczne teksty i otwarcie realizować swe seksualne potrzeby. Złość kobiet, wynikająca z nierówności  praw, od XVI wieku dość łatwo zaczęła wydobywać się na powierzchnię życia publicznego.  W czwartym tomie Miłości i strachu przeczytamy m.in. o romansach i miłosnej manipulacji wśród polskich i europejskich elit, maskach dworskich i etykiecie, uczuciach „zreformowanych” i skrytych w klasztorach, żądzach  po szlachecku i rozkoszach chłosty.
 
****** 
Wolność od znanego
Jiddu Krishnamurti

Format: 140 x 205 mm
Stron: 132
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Franciszek Urbańczyk
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji
ISBN: 978-83-7785-299-6
EAN: 9788377852996
VAT: 5%
Premiera: 28.04.2014
Sugerowana cena det.: 29,90 zł

Na pytanie o to, czy istnieje Bóg, prawda, rzeczywistość — jakkolwiek zechcecie nazwać problem, który was dręczy  — nie udzielą wam odpowiedzi ani księgi, ani kapłanki, ani filozofowie czy zbawiciele. Oprócz was samych nikt i nic  nie odpowie wam na to pytanie, dlatego też musicie poznać siebie. Niedojrzałość polega jedynie na zupełnej  nieznajomości siebie. Zrozumienie samego siebie jest początkiem mądrości.
Tak więc przystępujemy razem do badania siebie samych, ale nie w ten sposób, że jedna osoba wyjaśnia, a wy  w miarę czytania zgadzacie się lub nie zgadzacie z nią; chodzi o to, by podjąć wspólnie podróż, odkrywczą podróż do  najtajniejszych zakątków swego umysłu. By podjąć taką podróż, musimy czuć się lekko; nie możemy dźwigać  brzemienia opinii, przesądów i wniosków — całego starego wyposażenia, zgromadzonego w ciągu ostatnich dwóch lub wielu tysięcy lat. Zapomnijcie o wszystkim, co wiecie o sobie; zapomnijcie o wszystkim, co kiedykolwiek  myśleliście o sobie; startujemy z miejsca, w którym nic o sobie nie wiemy.  W nocy padał silny deszcz, a teraz niebo zaczyna się przejaśniać; mamy nowy, świeży dzień. Przeżyjmy ten świeży  dzień tak, jakby to był jedyny dzień. Zacznijmy razem swą podróż, pozostawiwszy poza sobą wszelkie wspomnienie  dnia wczorajszego — zacznijmy rozumieć siebie po raz pierwszy.
Jiddu Krishnamurti

Prawda to kraina bez dróg. Żadna organizacja, żadna religia, żaden nauczyciel nie mogą do niej doprowadzić. Ludzie  patrzą na świat przez pryzmat swoich myśli i swojej przeszłości. Tym samym jesteśmy niewolnikami myśli i czasu.  Myśl jest zawsze ograniczona i nigdy nie odpowiada całkowicie rzeczywistości, prowadzi więc do  cierpienia. Świadomość uczy odróżniania tego, co rzeczywiście jest, od tego co na ten temat myślimy i w  konsekwencji do prawdziwej wewnętrznej wolności. Wszelkie autorytety, religie, ideologie powodują jedynie  budowanie kolejnych fałszywych konstrukcji myślowych. Tylko świadomość i obserwacja pozwalają dostrzec ich  iluzję.

Wolność od znanego to najdojrzalsze dzieło Krishnamurtiego, najpełniej prezentujące jego poglądy. Jest to książka,  która niewątpliwie uznana zostanie za jedną z najważniejszych w XX wieku.
 
****** 
Święty i błazen. Jan Góra w odsłonach
Jana Grzegorczyka
o. Jan Góra, Jan Grzegorczyk
 
Format: 165 x 220 mm
Stron: 432
Okładka: miękka, twarda
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1
miękka:
ISBN: 978-83-7785-444-0
EAN: 9788377854440
twarda:
ISBN: 978-83-7785-475-4
EAN: 9788377854754
Premiera: 23.04.2014
Sugerowana cena det.: 34,90 zł (miękka), 44,90 zł (twarda)

Święty i błazen – to książka o niecodziennej relacji Jana Góry z Janem Pawłem II. Ukazuje się tuż przed kanonizacją  polskiego Papieża.  Błazen żył na dworze i miał przywilej mówienia królowi prawdy bez cenzury i ogródek. Ale są też inne skojarzenia.  Błazen to tyle, co wariat. Człowiek, który się błaźni czyli kompromituje. To ktoś, którego genialny życiowy plan  zakończył się klapą.  Jan Góra pozwalał sobie przy Papieżu na zachowania i działania, o których inni baliby się nawet pomyśleć.  Niektórzy określiliby je jako nieodpowiednie albo gorszące. A papież, gdy Góra wsadzał jego rękę do wiaderka z  silikonem protetycznym po to, aby uzyskać odlew jego dłoni dla potomnych, stukał się widelcem w czoło i mówił do  obecnego kardynała Dziwisza: „Stasiu, po co z tym facetem zaczęliśmy się zadawać” i ponownie zapraszał ojca Górę  i wspomagał jego projekty, plany, wizje...  Ale kto nie będzie widział okładki, dla niego tytuł będzie odnosił się tylko do Jana Góry. I słusznie. Dla jednych jest  on bowiem świętym. Bo cuda, których dokonał - stworzenie Miasteczka Nadziei w spacyfikowanej przez Niemców  wsi Jamna czy gromadzenie co roku stu tysięcy Młodzieży na polach lednickich po „Rybą” - są tylko domeną  świętych. I tylko święci, tak jak on, potrafią kochać i płonąć. Dla innych pozostanie hochsztaplerem, który dokonuje  sztuczek cyrkowo-diabelskich, sztuczek... błazeńskich.  Jan Grzegorczyk, autor bestselerowej trylogii o księżach Przypadki księdza Grosera zna ojca Jana od  niepamiętnych czasów. Nie pozwala mu uciekać od niewygodnych pytań. Wręcz oskarżeń. Ale i tak nie do końca ufa  swemu rozmówcy. Powołuje w książce licznych świadków życia ojca Jana. Ile w ich relacjach wyłania się świętego,  a ile błazna?
 
****** 
 Halucynacje
Oliver Sacks

Format: 135 x 205 mm
Stron: 358
Okładka: twarda z obwolutą
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7785-178-4
EAN: 9788377851784
VAT: 5%
Premiera: 23.04.2014
Sugerowana cena det.: 44,90 zł

Halucynacje zawsze odgrywały ważną rolę w naszym życiu umysłowym i w naszej kulturze. Można się nawet
zdziwić tym, jak wielką rolę doświadczenie halucynacji odegrało w naszej sztuce, folklorze, nawet religii…
Czy geometryczne wzorce towarzyszące migrenie i innym dolegliwościom legły u podstaw motywów, które
występują w sztuce Aborygenów? Czy to z halucynacji z udziałem liliputów (wcale nie tak rzadkich) zrodziły się elfy,  chochliki i krasnale? Czy to nie z przepojonych lękiem nocnych halucynacji, kiedy jakaś obca, wroga istota szarpie  nami i nas dusi, zrodziły się wizje demonów, czarownic, złowrogich przybłędów? Czy „ekstatyczne” ataki, w rodzaju  tych, których doświadczał Dostojewski, odegrały jakąś rolę w naszym poczuciu boskości? Czy doświadczenia  oderwania od ciała stały się inspiracją do przypuszczeń, że można istnieć także i bez niego? Czy niesubstancjalność  halucynacji podsyca wiarę w zjawy i duchy? Dlaczego we wszystkich znanych nam kulturach szukano i znajdowano  halucynogenne substancje, które przede wszystkim wykorzystywano do celów sakralnych?  Na te i wiele innych pytań z tym związanych próbuje odpowiedzieć Oliver Sacks w swojej najnowszej  bestsellerowej książce Halucynacje. Z jednej strony jest ona swego rodzaju antologią halucynacji, w której opisuje  on na podstawie konkretnych przypadków doświadczenia i siłę ich wpływu na tych, którzy ich doznają, co pozwala  nam uzmysłowić sobie, jak szeroki jest zakres i jak bogate zróżnicowanie doświadczeń halucynacyjnych,  stanowiących istotną składową kondycji ludzkiej. Z drugiej natomiast jest próbą odpowiedzi na podstawowe  pytanie o źródła i znaczenie halucynacji dla psychiki człowieka, halucynacja bowiem – co udowadnia doktor Sacks -  to zupełnie swoista kategoria życia świadomości i umysłu.
 
****** 
Mocni ludzie
Antoni Ferdynand Ossendowski

Format: 145 x 215 mm
Stron: 270
Okładka: twarda
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji
ISBN: 978-83-7785-423-5
EAN: 9788377854235
VAT: 5%
Premiera: 14.04.2014
Sugerowana cena det.: 45,00 zł

Rosyjski okupant bezlitośnie traktował wszystkie przejawy polskich buntów i woli niepodległości. Na większość  skazańców padał wyrok - zsyłka na Syberię. Była to kara dotkliwa, bowiem tęsknota za krajem i najbliższymi  rozrywała serce. Jednak czy życie Polaków na wygnaniu oznaczało jedynie cierpienie i pewną śmierć?  Porucznik Władysław Lis za udział w wojnie polsko-rosyjskiej w 1831 roku został wywieziony na Syberię. Tam,  w małej wiosce wśród prostych i uczciwych ludzi znajduje swoje miejsce na ziemi. Uczy się od nich przetrwania  pośród nieujarzmionej przyrody, dostrzegania jej rytmu i przemian. Surowa Syberia staje się jego domem, a dzika  tajga żywicielką.  Z czasem Polak swoimi czynami, uporem i pracowitością zyskuje przychylność rdzennej ludności syberyjskiej, która  przerodzi się w wielką przyjaźń. Łączy ich wspólne pragnienie – walka o wolność i wyzwolenie spod jarzma  moskiewskiego.
 
****** 
 Smilla w labiryntach śniegu
Peter Høeg

Format: 140 x 205 mm
Stron: 420
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7785-430-3
EAN: 9788377854303
VAT: 5%
Premiera: 14.04.2014
Sugerowana cena det.: 39,90 zł

Smilla to specjalistka od lodu - jego kształtu, od unikalnych konstrukcji, które tworzy. Nie zna się na niczym innym.  Jest też obcą w obcym kraju - Grenlandką, która przeprowadziła się do Danii. Wyalienowana w niechętnym jej  społeczeństwie, coraz bardziej zamyka się w sobie. Do dnia, w którym poznaje Esajasa - współplemieńca, który  staje się jej namiastką ojczyzny.
Bliska więź tych dwojga zostaje brutalnie zerwana w dniu, w którym młody Grenlandczyk traci życie, spadając z  dachu. Smilla, która się nim opiekowała, odmawia prawdy oficjalnej wersji śmierci chłopca - nie wierzy, że był to  zwykły wypadek. Wie bowiem, że Esajas cierpiał na lęk wysokości i sam nie udałby się na dach. Podejrzewa  morderstwo i podejmuje własne śledztwo.
Szybko dochodzi do wniosku, że jest na właściwym tropie, a jej niezwykłe zdolności „czytania” śniegu okażą się  kluczowe w śledztwie.  Smilla w labiryntach śniegu to niezwykły kryminał, dla którego morderstwo i następujące po niej śledztwo stanowi  pretekst dla zdecydowanie istotniejszej kwestii alienacji i asymilacji we współczesnym zachodnim świecie ludzi  pochodzących z innych, tradycyjnych kultur. To powieść równie skomplikowana i piękna w konstrukcji, co płatek  śniegu.
 
****** 
 Sowieccy partyzanci 1941-1944. Mity i rzeczywistość
Bogdan Musiał

Format: 165 x 235 mm
Stron: 656
Okładka: twarda
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Ewa Stefańska
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7506-945-7
EAN: 9788375069457
VAT: 5%
Premiera: 14.04.2014
Sugerowana cena det.: 44,90 zł

Żaden niemal aspekt niemiecko-sowieckiej wojny 1941-1945 nie wzbudza w Niemczech i w Rosji tak silnych  emocji, jak wojna partyzancka. Pamięć o okrutnych i podstępnych sowieckich partyzantach jest w Niemczech,  pomimo upływu lat, nadal żywa. Natomiast w Związku Sowieckim ukuto popularny mit o niezłomnej walce  partyzanckiej, który został po części zasymilowany także przez zachodnią historiografię. Tymczasem wiarygodne  źródła historyczne na temat sowieckiego ruchu partyzanckiego są eksponowane nader rzadko.  Książka Bogdana Musiała zmienia ten stan rzeczy. Autor dotarł do wielu nowych, dotychczas nieznanych  dokumentów przechowywanych w archiwach białoruskich i rosyjskich. Opierając się na nich opisuje powstanie,  cele, organizację oraz operacje sowieckiego ruchu partyzanckiego na tle niemieckiej polityki okupacyjnej. W swoim  obszernym dziele autor koncentruje się głównie na Białorusi będącej centrum partyzantów i wojny partyzanckiej.  Musiał przedstawia wewnętrzne mechanizmy działania sowieckich partyzantów w zupełnie nowym świetle.  Zamiast wojskowego profesjonalizmu odkrywa u Sowietów dyletancki aktywizm. Także postawa partyzantów  wobec rodzimej ludności, która była przez nich regularnie terroryzowana, dekonstruuje powszechnie  obowiązujący mit. Grabieże, mordy i gwałty były na porządku dziennym. Akcje partyzanckie oraz coraz bardziej  bezwzględne metody stosowane przez Niemców w celu ich zwalczania to kolejne tematy podejmowane przez  autora. Z książki dowiadujemy się także o roli kobiet w sowieckim ruchu partyzanckim oraz o losie żydowskich  organizacji partyzanckich.
Sowieccy partyzanci to ekscytująca książka, której autor poddaje krytycznej ocenie mit spontanicznego ruchu  partyzanckiego obejmującego swym zasięgiem cały naród. Publikacja ta obraca wniwecz wykreowaną przez  Sowietów partyzancką legend.
Skusicie się na jakąś książkę? Wybór jest naprawdę duży.

27 komentarzy:

 1. Ja skuszę się tylko na pierwszą, inne mnie nie zainteresowały.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś żadna z książek nie przyciągnęła mojej uwagi...

  OdpowiedzUsuń
 3. Smillę polecam, czytałam lata temu, oprócz tego widzę parę ciekawych rzeczy...

  OdpowiedzUsuń
 4. Halter napisał taką powieść? jestem w szoku, muszę przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Żadna z tych książek mnie nie interesuje... no, ewentualnie "Halucynacje", bo tytuł brzmi interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Smilla" jest bardzo ciekawą i dobrze napisaną powieścią. Czytalam i widzialam film. Z tej oferty to bym sobie chętnie przeczytała Ossendowskiego...

  OdpowiedzUsuń
 7. Pragnę Kabalistę z Pragi ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta pierwsza brzmi nieźle.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wybór niby duży, ale w zasadzie nic mnie nie zainteresowało. Wiem tylko tyle, że "Halucynacje" są na pewno lekturą, do której autor przyłożył się, bo przeczytany przeze mnie "Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem" okazało się rzetelną pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 10. "Smilla..." jest już w drodze do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jedynie ,,Taniec z czarownicą' mnie zainteresował.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie podobnie jak Cyrysię zainteresował jedynie "Taniec z czarownicą".

  OdpowiedzUsuń
 13. Mój kochany Ossendowski - w końcu nowa książka! Ciekawie mnie również ,,Podróż, która zmieniła świat. Darwin na pokładzie Beagle'a", choć boję się, że autor mógł nie podołać temu tematowi.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dwie pierwsze, Taniec z czarownicą i Smilla w labiryntach śniegu mnie ciekawią.

  OdpowiedzUsuń
 15. Miasteczko Zanesville brzmi bardzo ciekawie. I chętnie sięgnęłabym też po Halucynacje :)

  OdpowiedzUsuń
 16. "Smillę w labiryntach śniegu" mam na półce ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Sporo z tego wszystkiego chciałabym mieć, może się uda? ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. "Wolność od znanego" moje marzenie! Może kiedyś uda mi się przeczytać tę pozycję, pozdrawiam Marcelina ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. "Smilla w labiryntach śniegu", wydaje się na prawdę ciekawą książką, może się za nią rozglądnę :D
  Nominowałam Cię do LBA, więc jeśli miałabyś ochotę do mnie zajrzeć, to zapraszam :D

  OdpowiedzUsuń
 20. Może "Smilla..." i "Wolność od znanego"? :>

  OdpowiedzUsuń
 21. Z pewnością coś wybiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Osobiście jestem bardzo ciekawa "Miasteczka~" :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Zainteresowały mnie 3 książki - "Miasteczko Zanesville", "Kabalista z Pragi" oraz "Podróż" - zapowiadają się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Chyba nic dla siebie nie znalazłam..

  OdpowiedzUsuń
 25. Zainteresowała mnie jedna ksiązka „Podróż, która zmieniła świat...” Na pewno przeczytam, a jeśli ja Ci moge coś polecić, też z nowości, „ Troje” Sary Lotz, nie iwem czy czytasz takiej książki ale może Cie zainteresuje, jest to thriller, bardzo mroczny, udało mi sie zdobyć fragment i jest naprawde genialny. Niedługo wyjdzie cała książka.

  OdpowiedzUsuń
 26. Pozycje 1 i 5 ciekawią mnie najbardziej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger