Nowości w wydawnictwie Zysk i S-ka!
Wiosna za naszymi oknami w pełni, a w wydawnictwie Zysk i S-ka mnóstwo ciekawych nowości. Zobaczcie:Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes Tom 1
 Format: 150\235
Stron: 492
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN 978-83-7785-145-6

KOMPLETNA EDYCJA PRZYGÓD NAJSŁYNNIEJSZEGO DETEKTYWA WSZECH CZASÓW!

Z ORYGINALNYMI ILUSTRACJAMI SIDNEYA PAGETA!

Nowe, ekskluzywne wydanie w 3-tomach

Nowe tłumaczenie!

STUDIUM W SZKARŁACIE

Doktor Watson i Sherlock Holmes, po raz pierwszy razem w akcji, rozwikłują zagadkę dwóch niezwykłych zbrodni w Londynie. Odkryte na ścianie tajemnicze napisy krwią prowadzą ich ku dalekiej przeszłości i motywie zemsty za niegdyś popełnione zło…

ZNAK CZTERECH

Leniwe życie przy Baker Street przerywa przybycie pięknej młodej kobieta, która prosi o odnalezienie zaginionego dziesięć lat wcześniej ojca. Błahe z pozoru zlecenie staje się śmiertelnie niebezpieczne wraz z pojawieniem się tytułowego znaku czterech oraz znalezieniem w zamkniętym od wewnątrz pokoju ciała zabitego w dość makabryczny sposób mężczyzny…

PIES BASKERVILLE’ÓW

Sherlock Holmes i doktor Watson na tropie tajemniczych zabójstw w rodzie Baskerville’ów. Według legendy na przedstawicielach tej rodziny ciąży klątwa, która jest skutkiem zbrodni i gwałtów, jakich dopuścił się jeden z protoplastów rodu, sir Hugon. Rodzinę prześladuje ponoć diabelski czarny pies, który zionie ogniem z pyska i zabija kolejnych jej członków…
 
***************************************************************************** 

Roger Scruton
Co znaczy konserwatyzm
Tyt. oryginalny The Meaning of Conservatism
 Wydanie II
Format 125x195 mm

Oprawa miękka

Objętość 360 stron

ISBN 978-83-7785-279-8
 
Roger Scruton jest pisarzem, filozofem i komentatorem. Uczestniczy w bieżących debatach politycznych i kulturalnych z pozycji myśliciela konserwatywnego i jest znany jako zaciekły polemista. Regularnie publikuje felietony prasowe. Jest członkiem Royal Society of Literature i British Academy. Obecnie wykłada gościnnie na Wydziale Filozofii, Antropologii i Filmoznawstwa Uniwersytetu w St Andrews i prowadzi seminarium magisterskie z filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest także członkiem Ośrodka Etyki i Polityki Publicznej w Waszyngtonie i współpracownikiem czasopisma „The New Atlantis”. Opublikował ponad 30 książek tłumaczonych na wiele języków, z których w Polsce ukazały się m.in. Kultura jest ważna (2010), Pożytki z pesymizmu oraz niebezpieczeństwa fałszywej nadziei (2012).

Książka Co znaczy konserwatyzm uznawana jest za ważną pozycję w dziejach myśli politycznej oraz najoryginalniejsze i najbardziej prowokacyjne współczesne przedstawienie stanowiska konserwatywnego. Roger Scruton polemizuje w niej nie tylko z przeciwnikami tego stanowiska, ale także z tymi, którzy się za konserwatystów uważają. Dowodzi, że konserwatyzm ma niewiele wspólnego z liberalizmem i łączą go tylko odległe parantele z gospodarką rynkową, monetaryzmem, wolną przedsiębiorczością i kapitalizmem. Jego podstawowe pojęcia to lojalność, patriotyzm, wspólnota i tradycja. Nie oznacza ani wrogości wobec państwa, ani chęci ograniczenia zakresu jego obowiązków wobec obywatela. W konserwatywnym ujęciu społeczeństwa, prawa i obywatelstwa jednostka nie jest przesłanką, lecz punktem dojścia polityki. Jednocześnie konserwatyzm stanowczo sprzeciwia się etosowi sprawiedliwości społecznej, równości pozycji, szans, dochodów i osiągnięć oraz próbom poddania najważniejszych instytucji społecznych — takich jak szkoły i uniwersytety — kontroli rządowej."Zamierzam dowieść, że postawa konserwatywna oraz żywiąca ją doktryna są konsekwentne i rozsądne. Kon­serwatyzm rzadko wyraża się w maksymach, formułach czy celach. Jego istota jest niewyrażalna, a jeśli już zosta­nie — pod przymusem — wyartykułowana, to z domieszką sceptycyzmu. […] Tak jak wszystkie istoty polityczne, konserwatyści są za pewnymi rzeczami, lecz nie z tego powodu, że dysponują argumen­tami na ich korzyść, tylko dlatego, że je znają, żyją z nimi i rozumieją, że ich tożsamości zagraża (często nie wiedzą, w jaki sposób) próba ingerencji w ich funkcjonowanie. Ich charakterystycznym i najniebezpieczniejszym oponentem nie jest radykał, który występuje przeciwko nim z otwartą przyłbicą, tak jak oni uzbrojony w mity i uprzedzenia, lecz reformator, który zawsze działa w duchu postępu i zmienia wszystko to, dla pozostawienia czego nie znajduje powodu. Z tego ducha postępu, dziedzictwa wiktoriańskiego libe­ralizmu i darwinizmu społecznego, współcześni socjaliści i współcześni liberałowie wciąż czerpią moralną inspirację".

fragment "Wstępu"

******************************

Marius Kociejowski

Uliczny filozof i świątobliwy głupiec

Magiczny świat Syrii

Tytuł oryginału: THE STREET PHILOSOPHER AND THE HOLY FOOL. A SYRIAN JOURNEY 

 Tłumacz: Justyna Grzegorczyk

Seria Człowiek Poznaje Świat

Format 145x205mm

Oprawa miękka ze skrzydłami

Stron 336 (plus wkładka zdjęciowa dwukolorowa 8 stron)

ISBN 978-83-7785-349-8

Syria obecnie dla reszty świata może kojarzyć się z niebezpiecznym miejscem, które spływa krwią powstańców. Życie wśród pomników historii miało jednak swoje piękne sekrety, które odkrył Marius Kociejowski. Towarzyszyły mu przy tym całe zastępy tubylców, z których każdy to wyjątkowy outsider.

Sulejman to alchemik i uzdrowiciel, który idzie ścieżką ascetyzmu, przedziwną nawet dla jego braci muzułmanów. Abed, uliczny filozof, tęskni za światem wygodnym i doczesnym. Ich przyjaźń zdumiewa, jest niczym mur obronny przed syryjską codziennością. Tam, w starożytną kulturę, bezlitośnie wdzierają się współczesne interesy polityczne i ekonomiczne.

Pojawiają się też Myrna, chrześcijańska stygmatyczka, Abu al-Talib mówiący przypowieściami, i największy żartowniś wśród sufich Damaszku, szajch Ahmad al-Harun. W ich doborowym towarzystwie autor stąpa po cienkiej linie odgraniczającej rozum i szaleństwo.

Uliczny filozof i świątobliwy głupiec to urzekający język, radość i melancholia, poszukiwanie bratniej duszy, ale przede wszystkim przenikający duch odwiedzanych miejsc. To sprawi, że każdy odkryje głębsze cele podróżowania i wróci zmieniony.

„Kociejowski niczym wytrawny detektyw z półprawd i kłamstw mało wiarygodnych świadków układa prawdziwą Syrię. On się z tymi swoimi krętaczami zaprzyjaźnia. Tak barwnych postaci jak Abu Walid, podający się turystom za usynowionego sługę marszałka Montgomery’ego, nie da się zapomnieć. W tej książce wyraźnie sprawdza się powiedzenie, że kłamstwo prowadzące do prawdy jest usprawiedliwione”.
Jan Grzegorczyk, autor Przypadków księdza Grosera


***********************************************


Harvey Pitcher

Gdy panna Emmie była w Rosji

Tytuł oryginału: WHEN MISS EMMIE WAS IN RUSSIA 
 Tłumacz: Justyna Grzegorczyk

Format 145x205mm

Oprawa miękka ze skrzydłami

Stron 304

ISBN  978-83-7785-348-1

Wyjazd do carskiej Rosji i podjęcie tam pracy nie były łatwym krokiem w życiu, jednak decydowało się na niego wielu przybyszów z Zachodu, w tym i guwernantki. Wszedłszy dzięki temu do środowisk rosyjskiej arystokracji i klasy średniej, osiągnęły rangę, której odmawiano im w kraju rodzinnym.

Oczarowane, ale i przytłoczone nieznanym i odległym zakątkiem świata, próbowały odnaleźć się w obcej kulturze. Pokonanie różnic stało się ich wspólną pasją. Poznały Rosję przyziemną, zajętą codziennymi sprawami, problemami i troskami. Chociaż słynącą także z przyjęć oraz wystawnych balów.

Gdy na początku XX wieku anarchia i chaos ogarnęły Rosję, panna Emmie Dashwood znajdowała się w samym epicentrum tych wydarzeń. Wspomnienia jej i innych angielskich guwernantek układają się w niezwykłą opowieść o prawdziwym obliczu dwóch rosyjskich rewolucji i wojny domowej.

Te poruszające relacje z pierwszej ręki ocalił i opisał Harvey Pitcher.

*****************************************************************************
   

Ryszard Czarnecki
Mój kraj, mój świat
 Stron: 402
Format: 145x205 mm
Seria: -
Gatunek: publicystyka
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7785-429-7
EAN: 9788377854297

Ryszard Czarnecki – poseł, eurodeputowany oraz były minister – w swojej najnowszej książce mierzy się ze sprawą najwyższej wagi i najbliższą sercu – kondycją Ojczyzny, III Rzeczpospolitej. Bez oporów, z ogromną erudycją, punktuje oponentów politycznych i sprowadza na ziemię bujających w obłokach propagandzistów. I choć nie przebiera w słowach, to celnie opisuje obecną sytuację w polskiej polityce wewnętrznej i zewnętrznej.
    Nie kończy jednakże tylko na kraju – doświadczony obserwacją europejskiej polityki z racji zajmowanego stanowiska, analizuje i diagnozuje mechanizmy funkcjonujące w Unii Europejskiej, a także poza jej granicami. Od armeńskich, gruzińskich i azerbejdżańskich zmian na szczytach władzy, przez angielskie spotkania z premierem Cameronem, po ukraiński Majdan – eseje Ryszarda Czarneckiego dotykają każdej płaszczyzny europejskiej polityki.
    A od czasu do czasu zabiera Czytelnika na wyborną gruzińską czaczę.


O autorze

Ryszard Czarnecki – ur. w 1963 roku w Londynie. Niegdyś najmłodszy prezes dużej partii politycznej w Polsce (Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego), najmłodszy wiceminister kultury (w rządzie Hanny Suchockiej), najmłodszy minister ds. europejskich (w rządzie Jerzego Buzka). Od 2004 roku przedstawiciel Polski w Parlamencie Europejskim. Historyk, publicysta, autor pięciu książek – Mój kraj, mój świat jest szóstą. Obecnie publikuje stale w „Gazecie Polskiej Codziennie”, „Gazecie Polskiej”, „Nowym Państwie”, „Arcanach”.

***********************************************


Elżbieta Rodzeń
Noc świetlików
 Format 130x195
Oprawa miękka
Stron 432
ISBN 978-83-7785-328-3
EAN 9788377853283

Kiedy magia wkracza do twojego życia, nic nie jest takie jak przedtem!

Paulina przebywa w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ od kilku lat jej umysł walczy z ciałem, próbując zagłodzić ją na śmierć. Jedynym życzliwym człowiekiem dla niej jest młody pielęgniarz, Błażej. Chłopak namawia Paulinę do ucieczki. Trafia ona do domu trzech braci - młodych, tajemniczych mężczyzn. Dzięki nim przenosi się do niezwykłego świata elfów żyjących wśród ludzi. Nie wie jeszcze, że jego zasady są surowe, a sprzeciwiając się im, narazi nie tylko swoje życie, ale także życie kogoś, kogo pokochała. Dziewczyna odkrywa mroczną sferę walki o władzę, o nadprzyrodzone zdolności, o miłość.

Wszystkie zawirowania sprawią, że bohaterka będzie musiała złamać zakazy, które ją dotąd więziły, by móc uratować siebie i swoich bliskich.

Noc świetlików wprowadza nas w krainę, w której nic nie jest oczywiste i przewidywalne.

Czy w każdym z nas może kryć się wielka tajemnica zmieniająca życie?

Elżbieta Rodzeń jest pedagogiem terapeutą. Pracuje w poradni z dziećmi i młodzieżą mającymi trudności w nauce.

Pisze, bo historie, które rodzą się w jej głowie, nie dają jej spokoju, dopóki nie znajdzie dla nich miejsca na papierze. Czyta, aby wkradać się w życie innych. Lubi długie zimowe spacery, nietuzinkowe filmy i dobrą herbatę. Mieszka wraz z mężem w małym domu pod lasem.

"Usiadłam na wilgotnej podłodze, a potem ostrożnie położyłam się na plecach. Zimne kamienie zetknęły się z moją skórą, a głowa oparła na zwiniętym w kłębek kocu.

Strażnik pochylił się nade mną i dopiero teraz dostrzegłam, że trzyma w dłoni nóż. Podważył ostrzem jeden szew pośrodku rany i rozciął go, powodując, że w tym miejscu pojawiła się świeża krew. Odłożył nóż i wydobył ze słoika chrząszcza. Kiedy przybliżał go do mojego obojczyka, widziałam wyraźnie, że nie jest to zwykły świetlik. Jego głowa wyposażona była w cztery haczykowate zęby. I wiedziałam już jedno – będzie bolało. Zacisnęłam wargi, aby stłumić ewentualny krzyk.

Mężczyzna przyłożył robaka do rany i zaczął do niego przemawiać:

– Powąchaj sobie. To dobre, świeże jedzonko. Wystarczy raz ugryźć i będzie twoje."

(fragment książki)
*****************************************************************************
 

Wiesław Olszewski

Przez Afrykę Środkową

Angola, Republika Środkowoafrykańska i Czad

 Seria Człowiek Poznaje Świat

Stron 400

Format 145x205mm

Oprawa miękka ze skrzydełkami

ISBN 978-83-7785-344-3
 
Jądro ciemności, czarne serce Afryki, mroczny karnawał wolności... Rejon ten można opisać wielobarwnie. Unikalny, niebezpieczny, dziki, tajemniczy, o burzliwej i krwawej przeszłości, poza zgiełkiem amatorów safari, poza naiwnym myśleniem o kolorowych fotografiach z Afryką w tle. Teren właściwie niedostępny dla turystów. Dotrze tam tylko najodważniejszy.

Oto fascynująca podróż Wiesława Olszewskiego do samego niepokornego serca kontynentu. Do jego historii, kultury i natury. Przed nami legendarne jezioro Czad, Pigmeje z rejonu Monasao i Bayanga, park Dzanga-Sangha, majestatyczne leśne słonie, bagienne bestie, których legowiska są usłane kłami ofiar, gigantyczne goryle i ryba-potwór. Ale także makabryczność odwiedzanych miejsc: od leków przygotowywanych z dziecięcych zwłok, przez upiorne działania Jeana-Bedela Bokassy, aż po religijne pogromy, które pochłonęły tysiące mieszkańców.

I jak zawsze u Wiesława Olszewskiego: mistrzowska dygresyjność, niewymuszona erudycja,  swada, ciekawostki ubarwione dowcipem i język oryginalnie łączący swojski dukt opowiadania z naukowym dyskursem. Czyli wszystko bez zadęcia, na serio i z przymrużeniem oka, ale bez taryfy ulgowej.  

„Lubię jak Wiesio, o  przepraszam, profesor Wiesław Olszewski, zabiera mnie w podróż do miejsc, do których na pewno nie dotrę. On nie może żyć bez Afryki, a ja bez jego opowieści. Dzięki niemu czuję nieskończoność pustyni, rozkosz zimnego piwa, smak mięcha z grilla na ulicy, odkrywam nieodparty urok afrykańskich wsi. Jego etnograficzno-kryminalne historie częstokroć pełne niebezpieczeństw wciągają jak nielegalne substancje. Jestem uzależniona”.

Dorota Wellman, dziennikarka, prezenterka i producentka telewizyjna  

WIESŁAW MARIAN OLSZEWSKI (ur. 1956) – prof. zw. dr hab., historyk, pracownik naukowy Instytutu Wschodniego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, podróżnik i globtroter. Znawca dziejów i kultury obszarów pozaeuropejskich XVIII-XX wieku. Ceniony międzynarodowy znawca kultury materialnej Azji i Afryki. Przewodniczy Radzie Naukowej Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Autor ważnych i znanych publikacji naukowych oraz książek podróżniczych. Honorowany i nagradzany w Polsce i za granicą. Wielokrotnie kierował wyprawami badawczymi, m.in. „Szlakiem Marco Polo” do chińskiego Turkiestanu, a także do Indochin oraz w Cieśninę Torresa. Był uczestnikiem wielu programów naukowych realizowanych na terenach Azji, Australii, Europy i Afryki. Odwiedził 5 kontynentów i  ponad 90 krajów. Jego wyjątkowe fotografie pojawiły się w poważnych wydawnictwach, w tym w słynnej encyklopedii Encyclopaedia Britannica. W 2006 roku był jednym z 16 Światowych Podróżników zaproszonych na Explorers Festival w Łodzi, gdzie otrzymał statuetkę Guest of Honour. Jego nieprzeciętna osobowość, charyzma, oryginalne poczucie humoru i pasjonujące opowieści sprawiły, że był wielokrotnie gościem popularnego programu Podróże z żartem w TVP2.

******************************
***********************************************


Grzegorz Eberhardt

Świat jednak jest normalny 
 Format 145x215
Stron 632
Oprawa miękka ze skrzydełkami
ISBN 978-83-7785-258-3
EAN 9788377852583

O czym jest ta książka, a więc - dlaczego piszę…?
Kilkanaście lat temu odkryłem, iż choć padła cenzura, zmieniła rzeczywistość, dalej jednak istnieją tematy, ba! całe obszary nieporuszane w naszej publicystyce.
Nie interesuje mnie poszukiwanie przyczyn takiego stanu rzeczy. Moja ambicja jest o wiele skromniejsza; dotrzeć do pierwotnego znaczenia pojęć, przywrócić im właściwy sens, proporcje. Odebrać grozę, przywrócić prawdę. Jestem pewien, iż prawda nie jest groźna, każda prawda! Natomiast fałsz… i owszem, to groza!
 A, niestety, publicystyka współczesna (nie tylko w Polsce) osiąga szczyty zakłamania, obłudy i zwykłej hucpy pozwalającej propagować - tj. wciskać - każde kłamstwo, każdy fałsz w skali dotąd niespotykanej. Dotyczy to tematów współczesnych. Dotyczy przeszłości dalszej czy bliższej. Wreszcie - dotyczy sprawy wiary, a dokładniej mówiąc, walki z nią. Z każdą wiarą! Nie zapomina o zawłaszczaniu literatury, eliminacji z powszechnego obiegu dzieł najwartościowszych. Doprawdy! tematów do pisania nie brakuje i - niestety - nie zabraknie.
Ale, przecież - generalnie - Świat jednak jest normalny!

Grzegorz Eberhardt

Grzegorz Eberhardt w zebranych tu szkicach, felietonach, polemikach i przyczynkach znakomicie robi to, co ja sam zawsze bardzo chciałem robić, i nadal bym chciał, ale nigdy mi na to w kieracie prasowych bieżączek nie starcza czasu: weryfikuje obiegowe sądy. Nie zadowala się tym, co „wszyscy wiedzą”, nie zadowala się sięgnięciem do popularnego opracowania, szuka uporczywie, aż dokopie się do samego korzenia, aż ustali źródło z którego skorzystały wszystkie inne źródła, i zweryfikuje rzetelność kolejnych cytujących siebie nawzajem.

Rafał A. Ziemkiewicz

Grzegorz Eberhardt (ur. 1950). W wieku osiemnastu, dwudziestu kilku lat był poetą. Zafascynowany filmem dokumentalnym zaczął pisać scenariusze i asystował najlepszym w tej dziedzinie filmowej. Kilka lat praktyki, debiut reżyserski zapowiadany na jesień 1980… Historia uniemożliwiła. Nie było czasu na debiuty, gdy rzeczywistość domagała się natychmiastowej rejestracji. Powstały takie filmy jak „Robotnicy ‘80”, „Narodziny Solidarności”, „Poręczenie” itd. Po 13 XII 1981 r. nie było już mowy o debiucie reżyserskim. Eberhardt przebranżowił się na drukarza podziemnego, kolportera, organizatora („Tygodnik Wojenny”, następnie „Przegląd Wiadomości Agencyjnych”). Tak było do 1989 r., gdy zaniepokojony zbliżającym się okrągłym stołem skorzystał z okazji i wyjechał na kilkanaście miesięcy do Stanów Zjednoczonych. Tam zmienił branżę na budowlankę. Po powrocie do kraju wszedł w publicystykę. Współpracował z „Rzeczpospolitą”, „Gazetą Polską”, „Najwyższym Czasem”, „Sycyną”. Od wielu lat stale współpracuje z „Tygodnikiem Solidarność”. W międzyczasie wydał tom prozy „Puenty”, a w 2008 r. książkę o Józefie Mackiewiczu Pisarz dla dorosłych. Aktualnie pracuje nad dwoma książkami podobnymi w swym charakterze do opowieści o autorze Nie trzeba głośno mówić.
 
..Istotę sumienia, tego sumienia w moim rozumieniu, da się streścić jednym słowem-hasłem: Dekalog. Podwalina! Coś, czego nie można (nie powinno się) ominąć, przesłonić parawanem (np. idei).
Nie można zagłuszyć rozkazem. To nie Hitler, Stalin, Bierut, Jaruzelski będą tłumaczyć się przed Sądem za to, że „to ja zabiłem”.
To ja o swój czyn będę pytany i sądzony! Ktoś powie, że to pyszny wywód, nie grozi mi konfrontacja z rozkazem na przykład. Hmm, myślę, że właśnie dlatego mam prawo tak, a nie inaczej mówić.

(fragment książki)

*****************************************************************************


Pekka Hiltunen
Szczerze oddana

Ekscytujący thriller psychologiczny ukaże ci głęboko skrywane, mroczne oblicze Londynu...

Młoda kobieta została okrutnie zamordowana, a jej okaleczone ciało porzucono w bagażniku samochodu w samym centrum Londynu jako ostrzeżenie dla innych. Lia, graficzka komputerowa, staje się świadkiem tej makabrycznej sceny i jest równie wstrząśnięta, jak inni mieszkańcy miasta.

Wkrótce policyjne śledztwo staje w miejscu i historia znika z nagłówków gazet. Lia nie przestaje jednak o niej myśleć. Kiedy więc spotyka w nocnym barze Mari, czuje, że połączył je los i trapiące ją koszmary w końcu znajdą rozwiązanie. Nowo poznana Finka posiada niezwykłe umiejętności – potrafi „czytać” ludzi – przenika ich najbardziej skryte myśli i przewiduje działania. Kieruje niewielką grupą specjalistów, którzy pomagają ludziom w sprawach, w których policja była bezradna, a gdzie pomóc mogą wyłącznie niezwykłe i bezcenne zdolności Mari. Lia i Mari wspólnie wkraczają na niebezpieczne terytorium mordercy – wkrótce przekonują się, że nie było to zwykłe zabójstwo, ale element mrocznej i okrutnej intrygi.
 

*****************************************************************************


George MacDonald Fraser
Flashman

Co się stało z Flashmanem, bezczelnym zabijaką z Tom Brown's Schooldays, po tym jak z fatalną opinią skończonego pijaka pod koniec lat 30-tych XX wieku został wyrzucony z Rugby School? Jaki człowiek wyrósł z wulgarnego, pewnego siebie wazeliniarza, który dla zabawy bił słabszych od siebie i wył z bólu, kiedy sam dostawał lanie?
Przez ponad stulecie los jednego z okrytych najgorszą sławą uczniów pozostawał nieznany. Dopiero w 1966 roku George MacDonald Fraser postanowił zaprezentować w sali aukcyjnej w Midlands obszerną kolekcję niepublikowanych dotąd manuskryptów. Od tego czasu obrazoburcza saga o Flashmanie, wiktoriańskim bohaterze i łotrze, ujrzała światło dzienne w serii bestsellerowych pamiętników, w których ten arcyłobuz ujawnia, osiągnąwszy bezpieczny starczy wiek, swoje wyczyny w łóżku i na polu bitwy.

"Książki o Harrym Flashmanie, słynnym wiktoriańskim żołnierzu i podróżniku oraz... łotrze i samochwale, to porcja pasjonujących historii, przy których świetnie się bawiłem".
                                                    George R.R. Martin, autor Gry o tron
 

*****************************************************************************
 

 Sebastian Faulks
Ptasi śpiew
 Amiens, północna Francja, rok 1910. Młody Anglik, Stephen Wraysford, zatrudniony w londyńskiej firmie tekstylnej, zostaje wysłany, aby zapoznać się funkcjonowaniem dużej fabryki René Azaire'a. Zatrzymuje się w domu przemysłowca, którego druga żona, Isabelle, źle traktowana przez męża, jest kobietą pełną niespełnionych marzeń. W dusznej atmosferze mieszczańskiego domu, pod nieobecność gospodarza, między Stephenem a Isabelle wybucha żarliwy romans. Gdy nie można go dłużej ukrywać, kochankowie uciekają do Prowansji. Isabelle zachodzi w ciążę i pewnego dnia, z przyczyn, które ujawni dopiero później, opuszcza Stephena...
Flandria, rok 1916. Stephen jest oficerem piechoty na froncie zachodnim; wbrew wojskowemu regulaminowi w sekrecie prowadzi szyfrowany dziennik, w którym opisuje nie tylko straszliwe efekty ataków artyleryjskich i gazowych, ale wraca także myślami do przeszłości, do Isabelle, jedynej kobiety, którą kochał. Stephen otrzymuje od dowódcy rozkaz dołączenia do oddziału "tunelarzy", straceńców podkładających miny pod umocnieniami wroga. Latem przenoszą się na południe nad Sommę, gdzie już pierwszego dnia bitwy giną dziesiątki tysięcy Brytyjczyków. Dopiero to potworne doświadczenie uświadamia Stephenowi, co naprawdę liczy się w życiu...

Ptasi śpiew Sebastiana Faulksa to klasyka współczesnej literatury, powieść plasująca się na czele wielu rankingów na najlepszą książkę angielskojęzyczną ostatniego półwiecza. Poruszająca historia niespełnionej miłości w połączeniu z wstrząsającym opisem krwawych wojennych zmagań z czasów I wojny światowej zyskała uznanie na całym świecie, co zaowocowało kilkunastoma wydaniami obcojęzycznymi.
Na podstawie książki powstał film Wojna i miłość! 


Widzicie coś dla siebie?

21 komentarzy:

 1. ''Noc świetlików'' może być nawet ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja będę polował na Holmesa ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. "Co znaczy konserwatyzm" - oto coś dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta guwernantka w Rosji zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnóstwo szczęścia :D Przegapiłam Bridget, czekam na Sherlocka Holmesa. Mam nadzieję, że będzie równie przyjemna jak poprzednie wydanie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Od dziecka lubiłam czytywać przygody Holmesa. Taka trzytomowa seria, dobrze wydana to piękna rzecz dla mola książkowego! Pomyślę nad jej kupnem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam Sherlocka Holmesa! Mam już jednak cały zbiór opowiadań i powieści o nim, więc nie muszę zakupywać :) Ale na pewno jest to gratka dla osób, które jeszcze ich nie posiadają :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli o mnie chodzi, to z propozycji wybieram książkę Pana Czarnieckiego i Ptasi Śpiew, z racji tego, że jestem miłośniczką historii i literatury faktu :)
  Na marginesie dodam, że moja nowa publikacja dotyczy..No właśnie. Nie chcę zdradzać nic przedwcześnie. Chciałabym prosić Ciebie o wyrażenie SUBIEKTYWNEJ OPINII, jeśli masz czas i chęci.

  OdpowiedzUsuń
 9. A mnie szczególnie zainteresowała książką "Noc świetlików" i "Ptasi śpiew". Na pierwszą już wcześniej zwróciłam uwagę, lubię takie fantastyczne klimaty, a dodatkowy plus, że autorką książki jest Polka:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Osobiście zainteresowało mnie tylko ,,Noc świetlików''.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Noc świetlików" zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Gdy panna Emmie była w Rosji bym chciała przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Gdy panna Emmie była w Rosji - ta mnie ciągnie!

  OdpowiedzUsuń
 14. "Szczerze oddana" mam już za sobą, niebawem będzie u mnie poczytać o moich wrażeniach z lektury. Sherlocka mam przed sobą. :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnie właściwie zaciekawiła tylko jedna książka, ta o pannie Emmie, ze względu na Rosję i dlatego, że to nie fikcja, a relacja.

  OdpowiedzUsuń
 16. Widzę kilka ciekawych tytułów, ale najbardziej zainteresował mnie Sherlock :)

  OdpowiedzUsuń
 17. "Gdy panna Emmie była w Rosji", "Noc świetlników", "Ptasi śpiew" - muszę być niezwykle ciekawe!

  OdpowiedzUsuń
 18. Pierwsze cztery oraz pięć ostatnich książek bardzo chciałabym zobaczyć na swojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 19. uwielbiałam kiedyś opowieści o Sherlocku Holmsie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger