Iwona Chodorek, Piotr Chodorek, Anula Trojanowska – "Hiszpański kot"


"Może zwierzęta symbolizują grzechy i ludzkie przywary, może widzimy w nich odbicie swoich ułomności albo złych i dobrych cech?".Z kontynuacjami cykli bywa różnie. Po pierwszej części, czytelnicy bowiem najczęściej posiadają już konkretne oczekiwania, które rzutować będą na odbiorze drugiego tomu. Na pewno znacie to uczucie. Po kilku miesiącach od lektury pierwszej części, powracam na ulicę Pogodną, do dobrze znanej mi już lecznicy dla zwierząt i bohaterów, którzy w poprzedniej książce wzbudzili we mnie bardzo ciepłe uczucia. Powracam z konkretnymi oczekiwaniami.

Podobnie, jak w pierwszej części pt. "Nieczynne od odwołania", autorami niniejszej książki są trzy osoby. Iwona i Piotr Chodorkowie, lekarze weterynarii z długoletnią praktyką, którzy poznali się na studiach w Warszawie. Posiadają trzech synów, oraz dwa psy i cztery koty. Od trzydziestu lat prowadzą swoją lecznicę dla zwierząt w Aninie. Trzecim współautorem jest dr hab. Anna Trojanowska, pracownik naukowy i historyk farmacji. Autorka publikacji naukowych oraz powieści. Trójka autorów zna się od wielu lat, są przyjaciółmi i chętnie razem podróżują.

Młody weterynarz Wojtek kontynuuje działalność lecznicy swoich rodziców. Po wyjeździe jego dziewczyny Agi na stypendium do Barcelony, bohater próbuje oddać się swojemu powołaniu, by tęsknota nie przełożyła się na nieprzemyślane decyzje. Tymczasem, jego młodszy brat Mikołaj z różnym skutkiem przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. Wojtek nadal również planuje rozwikłać rodzinną tajemnicę pod postacią książki Silva Rerum i w tym celu  wyjeżdża na urlopowy wypoczynek do swojej ukochanej, by wraz z nią udać się na pielgrzymkę szlakiem Św. Jakuba. Tajemnicze zwierzęta z wiekowej księgi, nie dają mu bowiem spokoju, bohater musi poznać ich tajemnicę.

Po zakończeniu pierwszej części historii o młodym, niedoświadczonym weterynarzu napisałam, że w kolejnej oczekuje dynamicznej akcji i przygód w Hiszpanii. Po lekturze "Hiszpańskiego kota" mogę stwierdzić, że moje oczekiwania zostały w pełni zaspokojone. Autorzy bowiem przygotowali to, co chciałam dostać. Można powiedzieć, że cała powieść została podzielona na dwie części: pierwsza to etap do wyjazdu Wojtka na urlop do Hiszpanii, a druga to pielgrzymka pary zakochanych i odkrywanie tajemnicy księgi Silva Rerum. I w zasadzie druga część to właśnie dynamiczna i wartka akcja oraz ciekawe przygody, jakie spotykają bohaterów podczas podróży. W wątku tym widać ewidentną pasję podróżniczą autorów, którzy potrafili w niezwykle obrazowy sposób ukazać czytelnikom ciekawe miasta Hiszpanii, które pojawiły się na szlaku poszukiwań Wojtka i Agi. Aby nie zdradzać zbytnio fabuły, mogę stwierdzić, że tajemniczy manuskrypt okazał się jeszcze bardziej tajemniczy niż w pierwszej części. I tak naprawdę czytelnicy nie doczekają się rozwiązania zagadki, przed nami bowiem część trzecia, nad którą prace autorów już trwają.

Próba rozwiązania zagadki pamiątkowej księgi to oczywiście główny wątek, nad którym większość czytelników będzie skupiać się najbardziej. Warto jednak zwrócić swoją czytelniczą uwagę również na wydzieloną przeze mnie część pierwszą "Hiszpańskiego kota", czyli codzienną pracę Wojtka w lecznicy i jego próby dorównania talentowi zmarłych tragicznie rodziców. Tutaj, podobnie jak w książce "Nieczynne do odwołania", autorzy ukazują blaski i cienie specyficznego zawodu lekarza dla zwierząt. Do lecznicy Wojtka przychodzą bowiem przeróżni właściciele zwierząt, a same pupile to także ciekawe przypadki. Osobom bardziej wrażliwym odradzam czytanie dość szczegółowych opisów operacji, jakie przeprowadza bohater, gdyż fragmenty te działają dość mocno na wyobraźnię. Poprzez tę płaszczyznę powieści, autorzy z pewnością udowodnili bezcenną rolę zwierząt w ludzkim życiu. Ukazali również zawiść ludzką, która uaktywnia się w najmniej odpowiednich momentach. Przyznam, że w warstwie tej oczekiwałam jakiegoś drastycznego przypadku choroby zwierzęcia lub nawet znęcania się, by pokazać czytelnikom ogrom cierpienia naszych małych przyjaciół w obliczu okrucieństwa ludzi. Myślę, że taki wątek jest potrzebny, gdyż "Hiszpański kot" podobnie jak pierwsza część cyklu, jest powieścią familijną, skierowaną dla młodzieży i dorosłych. Warto więc, przy pomocy takiej właśnie literatury wyrabiać wrażliwość młodych ludzi, będących potencjalnymi czytelnikami książki.

Styl pisania trójki autorów nie zmienił się od czasu wydania pierwszej części. Powieść jest równa i nadal nie widać przeskoków pomiędzy tworzeniem fabuły przez różnych autorów, co jest dość istotną kwestią. Lekki język, dobra proporcja w wyważeniu opisów i dialogów oraz obrazowe i plastyczne opisy miast Hiszpanii, przemawiają za niniejszą lekturą.

"Hiszpański kot" nie sprostał moim wymaganiom, i bardzo dobrze. Autorzy bowiem uchylili rąbek tajemnicy rodzinnej księgi i zostawili mnie z uczuciem niedosytu. A jakby tego było mało, wprowadzili dodatkową postać, która w trzeciej części może odegrać dużą rolę. Cóż, pozostaje mi cierpliwie poczekać na kolejny tom, a wam polecić obydwa, już przeze mnie przeczytane. Ciepła lektura, wzbudzająca wiele pozytywnych uczuć.


Iwona i Piotr Chodorkowie, Anula TrojanowskaZa możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina
http://www.szaragodzina.pl/

Recenzja bierze udział w WYZWANIU
http://soy-como-el-viento.blogspot.com/p/polacy-nie-gesi-ii.html27 komentarzy:

 1. "Hiszpański kot" mnie przyciąga do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oooo muszę przyznać, że już sam tytuł mnie zaciekawił : )

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o autorach ani ich książkach. I w sumie ciekawi mnie jak pisze się książkę w trzy osoby :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki o kotach, zwierzętach i weterynarzach:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale mnie zaciekawiłaś! Jak dla mnie super, chętnie przeczytam jeśli tylko dostanę w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje się być naprawdę ciekawe:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Okładka jest przepięknA :D i chociaż nie lubię kotów chętnie bym przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka jest piękna! Jestem ciekawa tych przygód w Hiszpanii :) Kiedy tylko zyskam trochę więcej czasu na pewno sięgnę po pierwszą część, bo tą bardzo mnie zachęciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem kociarą, więc tytuł mnie nie przyciąga, ale Twoja recenzja tak:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam o tych książkach, zapowiadają się ciekawie - mam nadzieję, że uda mi się je przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnie niestety nie zaciekawiła swoją tematyką, ale recenzje jak zwykle rzetelna i szczegółowa.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie jestem pewna, nie czytałam pierwszej części, a rozumuję, że jednak kolejność należy zachować. Jednak recenzja mi się podobała jak zawsze z resztą :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przypomniałaś mi swoją recenzją, że pierwszą część chciałam przeczytać :) Później jakoś tytuł uleciał mi z głowy i zapomniałam o książce. Teraz jestem jednak pewna, że postaram się zdobyć obie książki, takiej familijnej, ciekawej historii mi trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo chętnie zapoznam sie bliżej z tą ksiażką ;)
  Pozdrawiam i zapraszam for me :3

  OdpowiedzUsuń
 15. Już na pierwszą część miałam ochotę, ale książka cieszy się dużym wzięciem w bibliotece i nie mogę się wstrzelić;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Aby zapoznać się z tą książką, musiałabym najpierw przeczytać "Nieczynne od odwołania" :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie spotkałam się wcześniej ani z tą książką, ani z cyklem. Muszę się bliżej mu przyjrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 18. Czuję, że za niedługo zapoznam się z pierwszą częścią tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Chyba nie jest to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 20. kot na okładce przykul moją uwagę:D hehe przeczytałam recenzję.. prawdopodobnie przeczytam i pierwszą i drugą:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Być może przeczytam, zaczynając od pierwszej książki. Tymczasem zapisuję.

  OdpowiedzUsuń
 22. Czy będzie trzecia część? Jeśli tak, to kiedy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzecia część już jest - http://www.szaragodzina.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=143&cntnt01returnid=18. Niebawem będę pisać o tej książce :)

   Usuń
  2. O super! Dziękuję bardzo :-)

   Usuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger