John Virapen –"Skutek uboczny śmierć. Czy wiesz jakie leki łykasz?"
"Szczęścia nie można znaleźć w pigułce. Szczęście nie jest stanem trwałym. Nie można kontrolować  życia w taki sam sposób, jak kontroluje się wydarzenia w filmie. Nie potrzeba nam hitów rynkowych."


Czy często słyszycie w ustach innych modne ostatnimi czasy słowo "depresja"? A może wam samym słowo to nie jest obce? Nie macie się jednak czym przejmować, wystarczy przecież pójść do lekarza, który przepisze odpowiednią tabletkę szczęścia. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że dzisiejsze koncerny farmaceutyczne zrobią wszystko, byśmy poczuli potrzebę sięgnięcia po pigułkę. Pigułkę, której skutkiem ubocznym może być nawet… śmierć.

John Virapen to były dyrektor generalny koncernu farmaceutycznego Eli Lilly na terenie Szwecji, który zaczynał od profesji przedstawiciela handlowego w farmacji. Urodził się w Gujanie, w 1960 r. wyjechał do Europy i tam rozpoczął karierę. Karierę międzynarodowego konsultanta biznesowego, w której przeszedł wszystkie szczeble. Jego książka jest swoistym sposobem na odkupienie win i oczyszczenie sumienia, bowiem praktyki jakimi trudnił się w czasie swojej aktywności zawodowej, do tej pory nie dają mu spać po nocach.

Autor rozpoczyna swoją opowieść historią dzieciństwa i trudnego okresu dorastania w jakim przyszło mu żyć. Dopiero podjęcie pracy w koncernie farmaceutycznym Eli Liiy pozwoliło Virapenowi wykorzystać nabyte umiejętności i wrodzony talent do sterowania taktykami marketingowymi. To nikt inny, tylko właśnie John Virapen, uczestniczył w wprowadzaniu na rynek cudownej tabletki o nazwie "Prozac". Kulisy dopuszczenia do powszechnego użytku tego "leku" szokują i bulwersują. Autor w swojej książce odsłonił zakłamanie i przestępstwa jakich dopuszczają się żądni zysków pracownicy przemysłu farmaceutycznego, w imię naszego zdrowia i przedłużenia życia.

Trudno poddawać w wątpliwość słowa i wspomnienia byłego dyrektora koncernu farmaceutycznego, gdyż był on osobą najbardziej zaangażowaną w proces dopuszczania pewnych leków na rynek. Polskie wydanie tej książki było konsultowane z niezależnym farmaceutą, stąd nie ma nawet cienia ryzyka, że wartość merytoryczna posiada jakiekolwiek błędy. To bardzo istotne z punktu widzenia treści, jaką autor nam przedstawia. Treści, która w moim mniemaniu na jednej półce stawia koncerny farmaceutyczne i mafię. 

Jak się okazuje każdego dnia jesteśmy bombardowani medialną papka dotyczącą chorób, które już mamy, będziemy mieli, bądź będą miały nasze dzieci. Dzięki temu w społeczeństwie budzi się świadomość nieuchronności pewnych zachorowań. Co więc robić? Oczywiście iść do lekarza, który dzięki prezentom, zagranicznym konferencjom bądź zwyczajnym łapówkom, przepisze wam leki, delikatnie rzecz mówiąc "zalecane" przez konkretną firmę. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach autorytet to puste i nic nie znaczące słowo, bowiem każdego lekarza można kupić. Co więcej, dzisiejsza farmacja to najpierw stworzenie leku, a dopiero potem wymyślanie do niego choroby. Depresja, cukrzyca, ADHD, czy te choroby naprawdę istnieją? I to nie jest science-fiction, to świat w którym żyjemy. 

Dane jakie przytacza autor są delikatnie mówiąc szokujące. A praktyki stosowane przez koncerny: przekupstwo, manipulacja danymi czy tuszowanie niewygodnych faktów to tylko wierzchołek góry lodowej. John Virapen opisując w prosty  sposób wszystkie te mechanizmy, uzmysławia zakłamanie świata w jakim żyjemy. Świata, w którym jesteśmy królikami doświadczalnymi, nie mając o tym pojęcia, a polityka i farmacja to przenikające się wzajemnie światy.

Autor przytacza fakty, dokumenty, analizy i skrzętnie ukrywane informacje, stąd jego zeznania, bo tak mogę je nazwać, są bardzo wiarygodne. Książkę czyta się jednym tchem, nie przerażą was  naukowe nazwy, gdyż wszystko wyjaśnione jest prostym i klarownym językiem. Przerazić was może jedynie prawda, jaką ujawniono na łamach każdej kartki. Bulwersującą informacją jest wątek insuliny zwierzęcej, która dla żądzy zysków została zastąpiona insuliną syntetyczną. Bardzo praktycznym, na końcu książki jest wykaz pytań jakie możecie zadać swojemu lekarzowi bądź farmaceucie.

Uważam, że to tytuł, który powinien znaleźć się  każdym domu. Dzięki niemu wzrośnie wasza świadomość działania koncernów farmaceutycznych. Odtąd będziecie inaczej patrzeć na praktyki stosowane przez waszych lekarzy.

"Zwykle wpływ ten określamy niewinnie brzmiącym zwrotem „efekty uboczne”. W mojej historii w tych słowach mieszczę się: samobójstwo, morderstwo i masakra."


John VirapenZa możliwość przeczytania książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat S. A.
  
Rekomendacja recenzji na portalu Zaczytaj się!


19 komentarzy:

 1. Reklama leków, które można zażywać bez recepty powinna być zabroniona, dobrze by było gdybyśmy się kierowali rozsądkiem. Ale o to trudno w sytuacji gdy na każdy rodzaj bólu jest mnóstwo leków a społeczeństwu się wmawia, że nie musi cierpieć. I to się nazywa usypianiem naturalnej czujności, która powinna nam dawać sygnał, że dla koncernów liczą się tylko pieniądze.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ale leki antydepresyjne są zapisywane na receptę. To świadome trucie pacjentów

   Usuń
 2. Lubię tego typu książki, więc chyba zajdę do miejskiej biblioteki w poszukiwaniu także tej :) Super recenzja, buziaki :* http://ourloveourpassion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze że takie książki się pojawiają. Może dzięki temu świadomość społeczna choć trochę się poprawi. Po ten tytuł sama z chęcią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię tego typu pozycje książkowe, bo przynajmniej wiem, w jakiej cywilizacji żyję.
  Świetna recenzja.

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie.

  Iwi ; )

  OdpowiedzUsuń
 5. Niezwykle bulwersująca tematycznie publikacja, jednak ja, chyba wolę żyć w niewiedzy na temat niecnych uczynków koncernów farmaceutycznych. Będę wtedy psychicznie zdrowsza.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś oglądałam program na ten temat, z którego dużo się dowiedziałam i mi chyba wystarczy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Troche boje sie tej ksiazki. Tematyka nietypowa, ale ja chyba wole zyc w niewiedzy. Jednak zapamietam sobie ten tytul i gdy bede juz matka to z pewnpscia po nia siegne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo rzadko biorę jakiekolwiek tabletki, w ogóle jestem z tego gatunku wkurzających ludzi, których trudno namówić na wizytę u lekarza :) Książka na pewno wartościowa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie nie dla mnie ;p Nie przepadam czytać o takich rzeczach.
  Przy okazji serdecznie zachęcam do udziału w konkursie na moim blogu! http://www.culturalnie.net/2013/03/konkurs.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Przerażająca książka, ale na pewno warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pisanie o swojej firmie, od której brało się kasę uważam za skrajną nielojalność. Pisząc w ten sposób nie ma się dystansu i jest to wyłącznie publicystyka w formie czarnego PR-u i prywatnej zemsty. W końcu to koncerny są autorami nowych leków, nie dziennikarze, ani urzędnicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda jest prawdą, niezależnie od tego kto i z jakich pobudek ją ujawnia..
   A lojalność też powinna mieć swoje granice.

   Usuń
 12. Tak , wszystko co w tej ksiazce przeczytalam bylo dla mnie przerazajace, czytalam ja nawet dwa razy i od razu skojarzylam sobie to wszystko co pisze autor kasiazki z sytuacja w mojej rodzinie. Rodzice jak zachorowali w wieku ok. 80 lat , brali duze ilosci lekow ktore przepisywala lekarz rodzinny. Mimo ze brali duze ich ilosci ich stan sie nie poprawil.Pozdrawiam Pania Herezo z Polic

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka rewelacyjna,ktorą czyta sie jednym tchem.Przeczuwałam ze firmy farmacutyczne robia przekrety ale zeby az takie to włos sie jezy na głowie.Ludzie poczytajcie i miejcie swiadomosc tego co nam rzad i te firmy oferuja w ramach naszego zdrowia.Dla mnie to skandal i ja knigdy nie brałam lekow tak tez nie wezme teraz tym bardziej.....Dla mnie to szok!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. To przerażające. ludzie powinni mieć świadomość na co wydawane są nasze pieniądze z funduszu zdrowotnego.No ale gdyby leki były skuteczne i nie dawały skutków ubocznych to musiała by drastycznie spaść produkcja leków i bezrobocie wśród lekarzy i farmaceutów gotowe.a na to te grupy zawodowe nie mogą sobie pozwolić

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam. Czy można ta książkę gdzies kupic ? Bo nie mogę nigdzie dostać ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na obecną chwilę nie jest chyba nigdzie dostępna niestety...

   Usuń
 16. Ja nie chce nic mówić, ale tabletki o nazwie "Prozac" mam w swojej domowej apteczce. Swojego czasu borykałem się z bardzo mocnymi zaburzeniami nastroju oraz długotrwałą depresją. Oprócz terapii oraz paru innych leków, lekarz przepisał mi właśnie prozac. Nie powiem, ale te tabletki troche mi pomagały, ale najbardziej pomogła mi psychoterapia, dzięki której zacząłem bardziej radzić sobie z samym sobą i przede wszystki swoimi emocjami.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger