Eric Harrison – "Naucz się medytować"
"To od stanu naszego umysłu zależy, jak wygląda nasz świat."
Medytacja to ostatnimi czasy bardzo modne słowo. O medytacji mówią wszyscy począwszy od osób z pierwszych stron gazet, a skończywszy na zwykłych ludziach, uczęszczających na różnego rodzaju kursy uczące tej techniki. Trudno jest nauczać medytowania poprzez słowo pisane, nie mówione. Dlatego też byłam zaciekawiona jaką koncepcję przyjął autor i jaka wizja mu przyświecała pisząc poradnik o tej gałęzi niekonwencjonalnej nauki.

Eric Harrison to nauczyciel medytacji, prowadzący swój własny ośrodek nauczający tej techniki w Perth, w Australii. Autor współpracuje z korporacjami na całym świecie prowadząc warsztaty, kursy i różnego rodzaju lekcje. Harrison stara się unikać powiązań technik medytacyjnych z religią, jego nauczanie podąża bardziej w stronę psychologii i wiedzy naukowej.

Struktura poradnika jest bardzo przejrzysta, podzielony jest bowiem na trzy części. Część pierwsza to swoiste wprowadzenie do teorii medytacji. Autor objaśnia czym naprawdę jest ta technika i jakich pozytywnych skutków możemy się spodziewać dzięki regularnym jej uprawianiu. Druga część zawiera przydatne instrukcje dotyczące technik medytacyjnych i w zasadzie mogłaby istnieć bez części pierwszej. Znajdziecie w niej dziesięć najbardziej skutecznych praktyk medytacyjnych. Ostatnia część to opis sposobu wprowadzenia medytacji w nasze życie codzienne.

Autor stara się dotrzeć do odbiorcy poprzez w miarę prosty język, bez nadmiernego używania naukowych pojęć. Ciekawym pomysłem, z którym się jeszcze nie spotkałam w tego typu literaturze są polecane minimedytacje. Eric Harrison bowiem udowadnia, że medytować możemy wszędzie, nie tylko w ciszy i skupieniu ale również podczas jazdy autobusem czy stojąc na przystanku. Każda chwila jest dobra na kilka minut skupienia, które będzie miało dobroczynny wpływ na całe nasze życie. Zaskoczył mnie ten fakt, gdyż do tej pory uważałam, że medytować można tylko w komfortowych warunkach, gdzie nic nie zakłóca nam ciszy.

"Naucz się medytować" to z pewnością poradnik dla początkujących. Dla osób, które mylą pojęcie relaksacji z medytacją oraz mają zamiar krok po kroku rozpocząć swoją przygodę z metodą uważności. Istotnym jest fakt, iż dobroczynny wpływ medytacji potwierdzają badania naukowe, jednak niewielu z nas tak naprawdę rozumie istotę tej techniki. Autor podkreśla, że samo czytanie i słuchanie nie pomoże nam osiągnąć pozytywnych rezultatów. Ważna jest bowiem praktyka, dlatego dwadzieścia prostych ćwiczeń opisanych w poradniku pomoże wam oczyścić umysł oraz ciało. Jest to książka do której powinno się często wracać, gdyż nie sposób zapamiętać wszystkich informacji jakie autor chciał przekazać czytelnikowi po jednym przeczytaniu. Myślę, że warto zacząć waszą przygodę z medytacją od tej właśnie pozycji.

"Uwalniając niewiele, zyskujesz niewielki spokój.
Uwalniając wiele, zyskujesz większy spokój.
Uwalniając wszystko, zyskujesz całkowity spokój."Eric Harrison


Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Zaczytaj się!

16 komentarzy:

 1. medytacja jakoś nie kręci mnie w praktyce ani w teorii, chyba nie potrafię się wyciszyć i wsłuchać w siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i najbardziej podobały mi się minimedytacje, choć całość jakoś nie skłoniła mnie do rozpoczęcia systematycznej praktyki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś próbowałam medytować, ale za żadne skarby nie potrafiłam się skupić, dlatego liczę na to, że ten poradnik, wspomoże mnie małym co nieco, tym bardziej że mam go w swojej biblioteczce :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda obiecująco, moje wszystkie próby/ćwiczenia medytacyjne kończyły się drzemką :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś próbowałam medytować, ale w internecie wszystkiego na ten temat nie da się naleźć. Niedługo będę miała możliwość przeczytania tej kisązki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wolę inną formę medytacji i w moim przypadku jest to długi, samotny spacer na łonie natury. Wyciszam się wtedy doskonale :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze zastanawiałam się takie poradniki maja sens, czy można nauczyć się medytacji czytając wskazówki i rady?? Może spróbuje...chociaż jestem sceptycznie nastawiona.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam to wydawnictwo, nawet z samej sympatii zainteresowałabym się tą książką :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno jest to interesująca pozycja, z ciekawości bym ją przejrzał.

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja nie lubię poradników! :) Choć, jak zawsze, Twoja recenzja brzmi tak zachęcająco, że byłabym skłonna przełamać tę niechęć.

  OdpowiedzUsuń
 11. Taka tematyka bardzo mnie interesuje, dlatego chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie muszę się uczyć, bo umiem :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi interesująco, chętnie przejrzę tą pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń
 15. Tak się składa, że ja dopiero co zaczynam zapoznawać się z medytacją ale jestem zdania, ze jest to bardzo ciekawy obszar. Na pewno wiele ciekawych rzeczy dowiedziałam się z https://pomedytuj.pl/ i jestem zdania, że warto jest tam zaglądać po nowe informacje.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger