"Sobowtór"- Ewa Karwan-Jastrzębska








"(…), bo jeśli ktoś niszczy czyjąś osobowość, traktując drugiego człowieka jak surowy materiał do kształtowania gustów i charakteru według własnych wyobrażeń i chorych potrzeb, powinien zniknąć z naszego życia raz na zawsze".




Jeszcze "wczoraj" byłam nastolatką i dość dobrze pamiętam ten okres w swoim życiu. I pomimo tego, że współczesna młodzież zupełnie różni się od tej z XX wieku, istnieją pewne stałe dla każdego pokolenia – pierwsze namiętności, pierwsze zauroczenia, pierwsze błędy i porażki. To coś, co się nie zmienia, pomimo upływu lat.

Ewa Karwan-Jastrzębska to pisarka mająca w swoim dorobku kilkanaście powieści dla dzieci i młodzieży, w tym "Przygody Feliksa Szczęśliwego i kota Ferdynanda", "Hermes 9:10", "Duchy w teatrze", czy też cykl czterech powieści "Ekspedycja o czarodziejkach W.I.T.C.H.". Zadebiutowała baśnią pt. "Miś Fantazy", która doczekała się ekranizacji i jako seria trzynastu filmów animowanych, zdobyła wiele międzynarodowych nagród.

Zuzanna to nastolatka, kochająca fotografię, ucząca się w renomowanym warszawskim liceum. Pewnego dnia, w jej szkole pojawia się Michał, który zaczyna adorować niezdobytą dotychczas przez nikogo bohaterkę. Zuzanna ulega czarowi chłopaka, nie zdając sobie sprawy z jego fascynacji mangą oraz obecności w jego życiu byłej, niezwykle zaborczej dziewczyny.

"Sobowtór" to książka z dość tajemniczym tytułem, którego wymowa i symboliczne znaczenie odkrywane jest przez czytelnika stopniowo. Książka ta wpisuje się w kanon literatury dla młodych ludzi, gdyż ukazuje świat licealnej młodzieży i postawy, jakie obecnie przyjmują wkraczając w dorosłość. Problemy z jakimi borykają się bohaterowie to dobrze znane z innych tego typu książek, czyli pierwsze miłości, zauroczenia, seks, zdrada, przestrzeganie pewnych wartości i rozczarowania. Odwieczne sprawy, które zajmują młodzież obecnie, zajmowały dwadzieścia lat temu i zajmować będą również w przyszłości.

Ewa Karwan-Jastrzębska dotykając świata młodych ludzi, wykreowała dość nietuzinkowych, pierwszoplanowych bohaterów. Zarówno Zuzanna, jak i Michał to dość specyficzni nastolatkowie, gdyż autorka postawiła na ukazanie ich indywidualizmu, czego wyrazem są liczne rozmowy na tematy filozoficzne, czy też głębokie przemyślenia natury egzystencjalnej. Mnóstwo w tej książce intelektualnych potyczek słownych, a smaczku całości dodaje artystyczna dusza Zuzanny oraz dość kontrowersyjne zamiłowanie wybranka jej serca.

Michał posiada swoistą obsesję na punkcie japońskiej mangi, a ściślej rzecz ujmując, na punkcie jednej z jej bohaterek, czyli Asuki. Ta fascynacja chłopaka zaczyna przybierać niebezpieczne kształty, czego dowodem jest zachowanie jego byłej dziewczyny. Ewa Karwan-Jastrzębska pokazała w ten sposób, dość dosadnie, jakie pułapki czyhają na młodzież XXI wieku, w czasach wszechobecnego internetu, gier komputerowych itd. Oczywiście manga jest tylko przykładem takiej skrajnej fascynacji.

Muszę także wspomnieć, że książka została podzielona na poszczególne rozdziały, poprzez kilkugłosową narracją Zuzanny, Michała i dochodzącego później Łukasza. Taki wielotorowy zabieg narracyjny ukazał wydarzenia z kilku perspektyw, okraszając je przemyśleniami i wnioskami poszczególnych bohaterów powieści.

Mam przekonanie, że młodzi czytelnicy odnajdą w "Sobowtórze" cząstkę własnego, nastoletniego życia. Ewie Karwan-Jastrzębskiej z pewnością bowiem udało się odmalować realia współczesnych problemów młodych ludzi i pułapek, jakie na nich czyhają.


Z Ewą Karwan-Jastrzębską


20 komentarzy:

  1. Na razie mam co czytać, ale może w przyszłości skuszę się na tę powieść.

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi niezwykle ciekawie, chętnie przeczytam tę powieść! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. brzmi ciekawie, chętnie bym poznała losy bohaterów w całości ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cenię sobie tak ponadczasowe książki bo dają do myślenia.

    OdpowiedzUsuń
  5. Miś Fantazy to naprawdę bardzo fajna i przyjemna bajka. Pamiętam jak ją oglądałam razem z braćmi, których potrosze pilnowałam. Myślę, że skuszę się i przeczytam książkę ,,Sobowtór". :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Lubię czasem sięgnąć po taką literaturę:)
    pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja lubię utożsamiać się z bohaterami więc chętnie zagłębię się w ten świat :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Może być ciekawa. Pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak to taka książka dla nastolatek to ja jestem chętna :))
    http://teczowabiblioteczka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  10. ja mam takie zaległości czytelnicze, że nie wiem kiedy uda mi się sięgnąć po tę pozycję...

    OdpowiedzUsuń
  11. Chyba jestem na to troszkę za stara i żałuję że kiedyś nie było więcej takich książek :) Ja wychowałam się na Niziurskim :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Skoro tytuł ma znaczenie symboliczne, jestem jak najbardziej zainteresowana, zwłaszcza intrygują mnie opisani przez Ciebie bohaterowie.:-)

    OdpowiedzUsuń
  13. Skusiła mnie cena z InBook.pl (10,40 zł), a tu takie zdziwienie po otwarciu witryny, że jednak 19,89 zł

    OdpowiedzUsuń
  14. Ooo, ale mnie zainteresowałaś tą książką. :) Muszę przeczytać. :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Czeka na mojej półce, ale jakoś jeszcze się nie zebrałam :) muszę nadrobić :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Zaciekawiłas mnie ta historią młodej Zuzanny..

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger