"Zemsta i przebaczenie. Bezkres nadziei" – Joanna Jax









"Zostali oszukani. I przez aliantów i przez Rosjan. A później pogrzebani na śmietniku historii".


Nieuchronnie zbliżamy się do końca historii ludzkich losów, jakie wrzucone w wir dziejowych wydarzeń, pełne były tęsknoty, rozpaczy, przebaczenia i zemsty. Przedostatni tom sagi "Zemsta i przebaczenie" obfituje w kolejne, nieprzewidywalne pułapki, jakie zgotowało dla jej bohaterów samo życie. Przy jego lekturze trudno nie oprzeć się wrażeniu, że wszystko w końcu zmierza ku nieuchronnemu końcowi.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie. Na co dzień pracuje w dużej korporacji finansowej. Zadebiutowała w 2014 r. książką pt. "Dziedzictwo von Becków".

II wojna światowa zmierza ku końcowi. Polska niestety spod władzy niemieckiego okupanta, przechodzi pod rosyjskiego ciemiężyciela. Czwórka głównych bohaterów zostaje rozdzielona – jedni próbują wieść normalne życie za granicą, inni próbują przetrwać w sowieckim łagrze gdzieś na końcu świata. Wszystkich trzyma jedno – niesłabnąca nadzieja na poprawę losu.

W poprzednich częściach tej serii, Joannie Jax udało się odmalować wiele odcieni i barw wojennego życia. W przedostatnim tomie wojna dobiegła końca, więc autorka musiała przenieść czytelników z wojennej rzeczywistości w realia pierwszych lat po tym strasznym czasie, które dla wielu Polaków były istnym koszmarem. Nie sposób było przy tym, nie poruszyć tak ważnego tematu, jak osadzanie w więzieniach i wydawanie wyroków na byłych żołnierzy Armii Krajowej. Joanna Jax w typowo beletrystyczny sposób naświetliła ówczesną, okropną rzeczywistość i absurdy, jakie można było doświadczyć na każdym kroku. Są więc stalinowskie rządy, podział Europy, czy też wątek ucieczki nazistów na inny kontynent. Wszystko to podane w przystępny sposób, jako tło kolei losów głównych bohaterów.

Przerażającym i wywołującym we mnie wielki krzyk niezgody jest wątek osadzenia jednej z bohaterek w łagrze sowieckim. Realia takiego zesłania, jakie autorka niezwykle sugestywnie opisuje to coś niewyobrażalnego dla współczesnego pokolenia. Przymusowa praca to bowiem nic w porównaniu z upodleniem, jakie muszą przeżywać ludzie, odcięci od świata. Przykład bohaterki i czyny jakich musiała się dopuścić, wywołują wiele przemyśleń w temacie przekraczania własnych, moralnych granic. To chyba najbardziej przytłaczający dla mnie wątek w tej sadze, jaki miałam okazję poznać.

Kończy się II wojna światowa, ale nie kończą się problemy i dylematy życiowe bohaterów, z którymi zżyłam się niczym z najlepszymi przyjaciółmi. Joanna Jax ukazując koleje ich losu, uświadamia jak trudno było po wojennej traumie dźwignąć się poprzednim pokoleniom. Po zakończeniu lektury tego tomu pozostałam z wielkim niedosytem i cierpliwie oczekuję na ostatnią część sagi.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Videograf




22 komentarze:

  1. Ciekawa książka. Dzięki Tobie, mam małą listę zakupów książkowych 💛💚💙

    OdpowiedzUsuń
  2. Cały czas mam w planie przeczytanie tej opowieści. Okładka V tomu w jasnych barwach... nieco inna niż w poprzednich tomach. Ciekawe, jaka będzie w tomie VI, który przyniesie treści dotyczące okresu powojennego.
    s-a

    OdpowiedzUsuń
  3. Słyszałam co nieco o tej serii, ale nadal nie jestem przekonana. Wojna w książkach jakakolwiek o niej wzmianka to nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Znów się powtarzam, ale muszę sięgnąć koniecznie po pierwszy tom :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam ochotę poznać tę historię.:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawa historia, na pewno kiedyś sięgnę po tą książkę
    mój blog :)

    OdpowiedzUsuń
  7. zapowiada się super :D

    dodaję do obserwowanych i zapraszam również do mnie :)
    https://pani-blondynka.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawie recenzujesz. Bardzo lubię książki, które są w trakcie, lub jak w przypadku Twojej lektury u schyłku II WŚ. Ten okres, jest dla mnie jakiś taki zawsze emocjonalny, co przekłada się w książkach.

    OdpowiedzUsuń
  9. z racji na chorobę nie mogę się skupić na czytaniu:(

    OdpowiedzUsuń
  10. Poczekam na wydanie ostatniego tomu i z chęcią zapoznam się z całością.

    OdpowiedzUsuń
  11. Druga (po mrocznej wieży Kinga) saga w którą się na prawdę wciągnęłam!
    Musze w końcu przeczytać tą cześć ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Jestem bardzo ciekawa czy ta saga przypadłaby mi do gustu, chyba muszę dać jej szansę :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Ta tematyka nigdy mi się nie znudzi. Losy bohaterów w okresie około-wojennym zawsze mnie ciekawiły czy to w filmie/ serialu czy książce.

    Pozdrawiam, poprostualeksandraa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  14. Kojarze serie tylko dlatego ze ja gdzies widzialam i mysle czy nie u Ciebie. Ale hmm az chce wiedziec wiecej dlatego sobie zapisuje :D

    OdpowiedzUsuń
  15. No ja po prostu muszę w końcu sięgnąć po te serię. :-)

    OdpowiedzUsuń
  16. Cudowna saga! Uwielbiam pióro pani Joanny

    OdpowiedzUsuń
  17. Jestem zachwycona. Czekam na Tom V. Nie ma w bibliotekach. Autorka jest dla mnie osobą niesamowitą.Cztery tomy przeczytałam w podskokach. Po przeczytaniu tejże powieści każdy dzień jest piękny. Nie ma wojny. Możemy spać spokojnie. Dziękuję Pani Joanno

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger