"Za bycie gejem w tamtych kręgach kulturowych można stracić życie". Fragment książki "Książę z Jemenu"

"Za bycie gejem w tamtych kręgach kulturowych można stracić życie". Fragment książki "Książę z Jemenu"

 

Kiedy się czuje pociąg fizyczny, nieczystą namiętność fizycznych kształtów, to nie jest miłość. Miłość jest pożądaniem czyjejś duszy. Tak swego czasu definiował miłość Stanisław Dygat. I właśnie od takiej miłości, opartej na fascynacji wyłącznie fizycznością, ucieka Karol. Tym sposobem trafia z niewielkiej miejscowości na Pomorzu na Dworzec Centralny w stolicy. Pragnie pooddychać wolnością w wielkim mieście. Jednak w miejscu, gdzie chciał chłonąć życie, pierwsze, co go dopada, to fascynacja Tahirem – osiemnastoletnim Jemeńczykiem, który nieoczekiwanie oferuje pomoc w poznawaniu Warszawy. Szybko się okazuje, że to tylko pretekst. Od tej chwili w życiu nastoletnich gejów następuje wielkie przyspieszenie. Zaczyna się miłosno-erotyczny „rollercoaster”, do którego obaj z entuzjazmem wskakują. Czy z takim samym entuzjazmem z tej przejażdżki wysiądą, z gotowością do ruszenia przez życie, wciąż trzymając się za ręce? Chcąc się o tym przekonać, zanurz się w tej opowieści, pełnej zwrotów akcji i walki bohaterów z brutalnością realiów. Bo to też historia o tym, że w kraju nad Wisłą bycie jawnym homoseksualistą wciąż obarczone jest sporym ryzykiem. A to dopiero początek…


"W  czasach  wczesnego  chrześcijaństwa pojawiały się  różne koncepcje odnośnie  duszy,  zanim jeszcze ustalono powszechnie obowiązujące  doktryny i  dogmaty". Wywiad z Olgą Cyrek

"W czasach wczesnego chrześcijaństwa pojawiały się różne koncepcje odnośnie duszy, zanim jeszcze ustalono powszechnie obowiązujące doktryny i dogmaty". Wywiad z Olgą Cyrek

 

Idea reinkarnacji w kontekście chrześcijaństwa wydaje się dość mocno kontrowersyjnym tematem, ale po lekturze książki Olgi Cyrek, niewątpliwie zmienia się perspektywa patrzenia na takie połączenie. "Reinkarnacja w chrześcijaństwie. Preegzystencja dusz" to publikacja, która wprowadza czytelnika w świat starożytnych tekstów i zadając przy tym mnóstwo pytań, stara się zgłębić korelację pomiędzy nieśmiertelnością w chrześcijaństwie a życiem w kolejnych wcieleniach w reinkarnacji. Zapraszam do przeczytania mojej rozmowy z jej autorką 😀



Olga Cyrek to doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest autorką licznych naukowych artykułów, a także badaczką koncentrującą się na duchowości, psychologii, koncepcjach wieczności w źródłach starożytnych i wczesnośredniowiecznych oraz na sztuce i ikonografii.



Powrót do Nałęczowa – Wiesława Bancarzewska

Powrót do Nałęczowa – Wiesława Bancarzewska

 


"Podróżowanie w czasie jest ekstremalnie niebezpieczne – dla serca".


A gdyby tak przenieść się w czasie? Do ludzi, których już nie ma i do miejsca, które odegrało w naszym życiu wielką rolę. Do jakich lat byście powrócili i kogo tam odwiedzili? Po lekturze tej książki zadacie sobie właśnie te pytania. 

Rewers na mojej półce

Rewers na mojej półce

 

Zbrodnia ma dwie strony – jedna zawsze ocieka krwią. Zaręczyny komisarza Piotra Krzyskiego miały być początkiem nowego etapu w jego życiu – pełnego spokoju, miłości i oczekiwania na narodziny dziecka. Ale sielanka brutalnie się kończy. Krzyski zostaje aresztowany pod zarzutem zamordowania Kamili Podolskiej – koleżanki z pracy, z którą połączył go przelotny romans. Śledztwo wymyka się spod kontroli, gdy policjant ucieka konwojentom, rzucając na siebie jeszcze większe podejrzenia. Tymczasem na jaw wychodzą fakty, które niszczą obraz Podolskiej jako niewinnej ofiary. Łukasz Majski, przyjaciel i współpracownik Krzyskiego, staje przed najtrudniejszym zadaniem w karierze: schwytać mordercę, zanim będzie za późno. Czy w kajdankach zobaczy swojego wieloletniego partnera, czy prawdziwego psychopatę? A może to jedna i ta sama osoba? Na tle zrujnowanych kamienic i politycznych intryg Łódź znów spłynie krwią…

"Zalesice były najpiękniejszym miejscem na ziemi". Fragment książki "Dziedzictwo elfów"

"Zalesice były najpiękniejszym miejscem na ziemi". Fragment książki "Dziedzictwo elfów"

 

Lata sześćdziesiąte XIX wieku. W Polsce nasilają się represje, a strach i gniew wdzierają się do codzienności niczym gęsta mgła. Do Zalesic, posiadłości rodziny Zalewskich, przybywa młoda guwernantka Magdalena, by nauczać Amelię i Rozalię. Szybko dostrzega, że za eleganckimi murami dworu kryje się coś więcej niż rodzinne sekrety – chłód, niewypowiedziane żale i głęboko zakorzenione urazy tworzą atmosferę równie duszną, co nadciągająca nad kraj burza. Gdy w życiu Magdaleny pojawia się Romek – brat Amelii i Rozalii – jej los splata się z historią rodu Zalewskich w nieodwracalny sposób. Przeszłość, skrzętnie ukryta pod warstwą kłamstw i niedomówień, zaczyna stopniowo odsłaniać swoje mroczne oblicze. A to, co miało pozostać pogrzebane, staje się siłą zdolną zniszczyć wszystko – rodzinę, miłość, a także nadzieję.


Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger