Czy można schudnąć przez hazard? Ciekawe książki o psychice hazardzisty
Hazardziści. Gra o życie – Beata Biały
"Hazardziści" to zbiór historii ludzi, zarówno mężczyzn, kobiet jak i dzieci, uzależnionych od hazardu. W książce znajdują się także relacje krupierów i rozmowy ze znawcami tego wielkiego biznesu oraz z psychiatrami i terapeutami znającymi szpony nałogu od podstaw. Ta publikacja to pełen przekrój gamingowego świata.
Jak hazard przyczynia się do utraty wagi
Osoby, które naprawdę lubią tego typu rozrywkę, koncentrują się w jak największym stopniu na procesie gry podczas rozgrywki. Gracz skupia się na obstawianiu i próbach liczenia kart, jeśli gra w pokera lub blackjacka. Jeśli jest to automat do gry, gracz skupia się na błędnym obliczaniu taktyki wygranej.
Podczas gry czas leci, a zapaleni gracze zazwyczaj nie są rozpraszani przez nic innego. Dla przykładu rozważmy sytuację, w której osoba zostaje w domu w dzień wolny od pracy i nie wie, co ma robić. Oglądanie swojego ulubionego programu telewizyjnego lub ciekawego filmu zazwyczaj wymaga jakiegoś jedzenia, gdyż wiele osób w dzisiejszych czasach jest przyzwyczajonych do łączenia oglądania treści z jedzeniem, trudno powiedzieć, że pomoże to w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Z kolei gra komputerowa jest znacznie bardziej wciągająca, a podczas gry nie ma czasu na rozpraszanie się jedzeniem. Kasyna są o tyle godne uwagi, że gra odbywa się na prawdziwe pieniądze, stąd człowiek jest jeszcze bardziej skupiony niż w normalnych grach.
Cześć, mam na imię Michał – Michał Krupa
"Cześć, mam na imię Michał" nie jest książką autobiograficzną, jednak zbieżność imion autora i głównego bohatera nie jest tutaj przypadkowa. Otóż, część wydarzeń opisanych przez autora to jego własne doświadczenia, jako osoby uzależnionej od hazardu. I to właśnie realizm kreacji postaci, czasu i miejsca akcji, uderza z dużą siłą z każdej kartki jego książki. To spowiedź hazardzisty, która wstrząsa do głębi.
Dlaczego kasyna internetowe?
Hazard jest bardzo uzależniający i pewnie dlatego odwraca uwagę od jedzenia. Jednak tradycyjne kasyna są tak ustawione, że człowiek jest maksymalnie odciągnięty od świata zewnętrznego. To wszystko jest robione wyłącznie w celu maksymalizacji zysku z odwiedzającego. W tradycyjnym kasynie użytkownik zawsze będzie bowiem miał do wyboru wiele ciekawych dań w zupełnie rozsądnych cenach. Bardzo często jedzenie jest tak atrakcyjne, że nie sposób go nie zamówić.
W przypadku kasyn internetowych sytuacja jest o wiele lepsza. Gracz jest w stanie kontrolować wszystko, co dzieje się wokół niego. Zawsze ma przed sobą zegar, a także może zobaczyć, jaka pora dnia jest za oknem. Nikt też nie będzie narzucał użytkownikowi pysznego jedzenia, stąd gracz może sam decydować, jakie potrawy i kiedy zje. Jest to świetna opcja, aby jeść tylko zdrowe produkty lub nie jeść ich w ogóle podczas gry.
Warto wspomnieć, że wielu użytkowników kasyn internetowych dzieli się swoimi doświadczeniami na temat korzyści zdrowotnych płynących z grania w kasynie w domu. Ponadto wiele kasyn internetowych wykorzystało mobilne wersje swoich stron, a nawet autorskie aplikacje i w związku z tym użytkownicy nie są w ogóle ograniczeni w swoich ruchach. Okazuje się, że gdy tradycyjne kasyno wymaga długich pobytów w pomieszczeniach, mobilny hazard jest dostępny wszędzie i można częściej przebywać na zewnątrz, a mimo to mieć dostęp do swoich ulubionych gier losowych.
Uzależniony mózg. Jak wyjść z nałogu… - Suzette Glasner-Edwards
Suzette Glasner-Edwards to ceniona doktor psychologii, której książka łączy w sobie trzy płaszczyzny. Są nimi wyniki współczesnych badań z zakresu terapii behawioralno-poznawczej, wywiad motywacyjny i uważność. Dzięki temu czytelnik otrzymuje narzędzia oraz nabiera umiejętności do tego, aby radzić sobie z nałogiem, również tym wynikającym z hazardu.
Wniosek
Hazard wciąż może przynieść więcej niż tylko korzyści finansowe lub być świetną opcją rozrywki, ale zawsze trzeba uważać, aby nie przekroczyć granicy, która zawiedzie nas na drogę uzależnienia. Wraz z pojawieniem się kasyn internetowych, użytkownicy zyskali dużo większą swobodę, ale i wiele nowych pokus. Nie trzeba godzinami siedzieć przy stole do ruletki czy automacie do gry, bo teraz wystarczy tylko smartfon, dzięki któremu można grać w dowolnym miejscu i łączyć hazard z innymi pożytecznymi zajęciami. Warto także mieć zawsze pod ręką ciekawe książki o psychice hazardzisty, aby w pełni pojąć temat fenomenu hazardu.
muszę przyznać,że hazardu boję się jak ognia...
OdpowiedzUsuńTeż się hazardu boję - nie gram , itd. Pozdrawiam Wiolu.
OdpowiedzUsuńNa pewno w ramach poszerzania wiedzy dobrze jest czytać również książki o hazardzie.
OdpowiedzUsuńInteresująca lektura :)
OdpowiedzUsuńNigdy nie interesowałam się bliżej hogwartem.
OdpowiedzUsuńczytałam ją prawie dwa lata temu i polecam
OdpowiedzUsuńterapia poznawczo behawioralna ma dużą skuteczność z tego co słyszałam
OdpowiedzUsuńNie mam styczności z hazardem ;) Ale podobna propozycja poruszająca problem np. uzależnienia od negatywnych wiadomości z TV może by pomogła.
OdpowiedzUsuńHazard w swojej najgorszej odsłonie dotknął kiedyś moją rodzinę, do dziś są tego następstwa. Dlatego zagrałem na automacie raz w życiu i raczej mnie nie ciągnie do takich ,,rozrywek". Za wiele można stracić.
OdpowiedzUsuńDziękuję za życzenia. :) Wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku, dużo zdrowia, pomyślności i pomysłów na kolejne wpisy.
Pozdrawiam!
https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com/
Ciekawy temat, chętnie przeczytam książkę.
OdpowiedzUsuńCiekawy temat.
OdpowiedzUsuńMimo, że nie jestem hazardzistką, to jednak zaczęłam się zastanawiać nad naturą człowieka. I mam wrażenie, że chyba każdy z nas ma w sobie coś z hazardzisty. A na pewno większość. Wystarczy wspomnieć choćby kupony Totka. Pozornie nieszkdoliwe...
OdpowiedzUsuńbrzmi bardzo ciekawe ;)
OdpowiedzUsuńTym razem nie dla mnie.
OdpowiedzUsuń