"Znowu" – Piotr Barański
"Tak w ogóle to choruję na wyspiarstwo.
W drodze do brzegu liczę na luki w morzu".
Zaczytując się codziennie w setkach stron różnego rodzaju prozy, muszę od czasu do czasu powiedzieć sobie "stop!". Stop nagromadzeniu słów, dialogów i opisów, które mój umysł przetwarza w celu przyswojenia sobie fabuły. W takich właśnie dość rzadkich chwilach, zatrzymuję się na chwilę przy poezji – jedynej, bliskiej mi, literackiej formie wyrażania siebie, która nie posiada zupełnie żadnych ograniczeń. Tomik poetycki "Znowu" jest tego najlepszym przykładem.

Piotr Barański, rocznik 1986 to absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim, któremu są drogie zarówno proza, poezja jak i muzyka. Autor kilku tomików poezji: "Nocne południe", "Lekkie piosenki", "Poziom morza", czy "Tak jak tutaj". Tomik "Znowu" to zbiór trzydziestu wierszy poety.

Zastanawiam się czasami, co może sprawiać większą trudność zarówno mi, jak i pozostałym odbiorcom poezji – zbiory wierszy ukierunkowane na jeden temat, czy też tomiki zawierające lirykę dotykającą wielu dziedzin życia, o jakich warto pisać? Trudność polegającą na odbiorze w postaci rozmyślań, refleksji i wielu emocji, jakie przy ich lekturze się pojawiają. Po przeczytaniu, a w zasadzie po zgłębieniu niezwykle oszczędnego, rzekłabym prawie lapidarnego zbioru Piotra Barańskiego, skłaniam się zdecydowanie ku temu, że to właśnie takie wiersze – traktujące o rzeczywistości jaka nas otacza, o jej absurdach, bolączkach i problemach, angażuje mnie bardziej niż te, ukierunkowane na jeden, konkretny temat, zbiory. Piotr Barański w swojej poezji bowiem przedstawia swój punkt widzenia dotyczący tylu różnych zjawisk, że w zasadzie jest o czym rozmyślać przez długi czas. Jego komentarze odnoszące się zarówno do sfery materialnej naszego życia, jak i tej ważniejszej, czyli duchowej, wywołują siłą rzeczy, wiele emocji i to chyba najważniejsze – wzbudzić w odbiorcy swojej poezji uczucia, bez względu na to, jakie by one nie były, negatywne czy pozytywne. Temu poecie niewątpliwie się to udało.

Wiersze zawarte w tomiku posiadają swój uniwersalny wymiar, gdyż dotykają kwestii bliskich każdemu z nas – zachowania indywidualizmu, komercji obecnej w każdym aspekcie naszego życia, zaprzedania się w imię wygody, religii, czy też pojęcia sztuki. Zgłębiając każdą kolejną strofę tych utworów, wyczuwałam zarówno lekką kpinę, jak i zgorzknienie oraz oburzenie procesami, jakie zachodzą, a o jakich postanowił napisać Piotr Barański. Między kolejnymi strofami liryk natomiast, kołacze się ludzkie zagubienie, które widoczne jest na co dzień w naszym życiu.

Trzy wiersze  z całego tomiku wzbudziły we mnie większe emocje od pozostałych. "Art" – genialny utwór stawiający na równoważni człowieka oraz billboardy, dotykający tematyki indywidualizmu. "Z miłości" to wiersz, w którym końcowe słowa do tej pory pozwalają mi się zastanawiać nad tym, czy poeta identyfikuje się z podmiotem lirycznym. "Postój na chodniku" – krótki, ale jakże treściwy wiersz, udowadniający to, że nie trzeba mówić dużo, by wiele przekazać.

Poezją zawartą w tomiku "Znowu" zostałam, chcąc nie chcąc, zmuszona do refleksji nad kondycją współczesnego świata oraz do tego, ku czemu zmierzamy. Piotr Barański w swoim zbiorze zawarł wiele ważnych myśli, które skłonią niejednego czytelnika do szerokiej refleksji. To niewątpliwie warta polecenia, dobra współczesna polska poezja.

Piotr Barański
Strona poety - KLIK


Za możliwość przeczytania tomiku dziękuję autorowi23 komentarze:

 1. Skoro polecasz i mnie kusisz to warto ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może gdzieś spotkam tę książkę, chętnie przeczytam. :-)

   Pozdrawiam,
   www.kosmetykiani.pl

   Usuń
 2. Chętnie przeczytałabym coś z dobrej współczesnej poezji. Dziękuję za podpowiedź! :D

  Buziaki,
  StormWind z bloga cudowneksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że tak regularnie sięgasz po poezję, że opisujesz w swoich recenzjach jej piękno, że w końcu zachęcasz i motywujsez mnie do sięgnięcia po podobne utwory. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz rację, czasem dobrze sięgnąć po tomiki poezji, które nie mają całych stron zapełnionych tekstem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Skusiłabym się, ale nie mam teraz ochoty na poezję, niestety. ;/

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię poezję i refleksje jakie budzi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Poezję bardzo lubię i chętnie poznaję nowe twarze :)
  Zapraszam do siebie. Od dzisiaj konkurs - do wygrania "Ocalona" Alexandry Duncan :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książeczka raczej nie dla mnie. Wkrótce wyjeżdzam na wakacje muszę poszukać kilka ciekawych pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dawno nie sięgałam do wierszy, ale ta publikacja naprawdę mnie zainteresowała. Widać, że nawet po lekturze niektóre utwory nadal pozostają w głowie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Do mnie poezja zupełnie nie trafia ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię poezję. Może kiedyś skuszę się na ten tomik.
  Pozdrawiam :*
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. rzadko sięgam po poezję, choć są wiersze, które bardzo lubię.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nieczęsto sięgam po poezję. Kiedyś było to znacznie częściej :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przyznam, że mnie zaciekawiłaś - ten cytat na wstępnie zdobył moje serducho. Rzadko sięgam po poezję, ale może w końcu czas to zmienić? Zapowiada się porządna, pełna emocji podróż :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Osobiście nie przepadam za poezją.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie lubię czytać poezji.

  OdpowiedzUsuń
 17. jakoś nie ciągnie mnie ostatnio do poezji:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie dla mnie . Ale jeżeli znasz coś o tematyce "podróżniczej " zwłaszcza w USA to możesz coś mi polecić (oprócz Busem przez Świat ) :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jestem pełna podziwu dla Ciebie, że podejmujesz się recenzji poezji, ja mam wrażenie, że zupełnie nie wiedziałabym, co napisać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie przepadam za poezją, ale pamiętam, jak w domu rodzinnym u taty w biblioteczce górowały kryminały, a mamy strona biblioteczka była zapchana poezją:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Za poezją szczerze mówiąc nie przepadam, za to niezwykle podoba mi się Twoja wtyczka z porównywarką cen :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Hmm, okładka mnie nie przyciąga, ale przyznam szczerze, wiersze lubię, sama czasem pisuję, gdy mam gorszy humor (jak to się dzieje, że przy gorszym humorze jest na nie wena?). Pana Barańskiego nie znam, ale chyba zajrzę do jakiegoś jego wiersza. Może własnie do tego, który został przez ciebie polecony :)?
  Pozdrawiam!

  #SadisticWriter

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger