Kioskowa radość, czyli najświeższa partia gazetowych zdobyczy książkowych

Kioskowa radość, czyli najświeższa partia gazetowych zdobyczy książkowychOstatnie kilka tygodni upłynęło mi iście w kryminalnym stylu, bowiem w kioskach wraz z magazynem "Pani Domu" pojawiały się właśnie powieści kryminalne znanych i cenionych autorów. I co okazało się bardzo dziwne, po raz pierwszy miałam problem ze znalezieniem książek. Na szczęście, w trzech przypadkach pomogła mi moja najlepsza pod słońcem mamuśka, która pamiętając o moich potrzebach książkowych, dzwoniła do mnie w każdym przypadku, gdy znalazła jakieś tytuły. Dzięki temu mam aż pięć świetnych powieści! Mamo, kocham Cię!


Gotowi na poznanie wyników kioskowego szaleństwa? Każda książka z prezentowanych poniżej kosztowała 12,99 zł.Jeffery Deaver - "Porzucone ofiary"
Jorn Lier Horst powraca z nowym kryminałem!

Jorn Lier Horst powraca z nowym kryminałem!
Jørn Lier Horst, autor „Jaskiniowca” powraca na polski rynek z powieścią kryminalną „Psy gończe”. Książka została uhonorowana najważniejszymi skandynawskimi nagrodami dla kryminałów: Martina Becka (Nagroda Szwedzkiej Akademii Kryminału), Szklanego Klucza (Najlepszy skandynawski kryminał) i Rivertona (Najlepszy norweski kryminał). To wciągająca historia z przebojowego cyklu o Williamie Wistingu, jaki sprzedał się dotąd w ponad milionowym nakładzie. Tym razem komisarz Wisting sam staje się przedmiotem burzliwego policyjnego dochodzenia. Premiera już 6 maja. 


"Prowincja pełna snów" – Katarzyna Enerlich

"Prowincja pełna snów" – Katarzyna Enerlich
"Gdy niespodziewania dotyka nas ręka złego losu, myślimy: tylko nie teraz. Dopiero po jakimś czasie wszystko zaczyna się wyjaśniać, splatać ze sobą, i życie znowu nabiera sensu".Czasami mam ochotę uciec od codzienności, od życia w ciągłym biegu, od szybko upływających dni, od straconego czasu. Nie jest to niestety takie proste, gdyż codzienne obowiązki wyznaczają tok moich kolejnych dni. Na takie chwile kryzysu, posiadam jednak pewną receptę – dobra, pobudzająca kawa, ciepły koc, garść zakładek indeksujących do zaznaczania stron i przede wszystkim powieść Katarzyny Enerlich z cyklu o polskiej prowincji. Każda część tej serii bowiem rozbudza moją chęć poznawania tego, co wszyscy mamy na wyciągnięcie ręki – skarbów natury z których możemy czerpać pełnymi garściami. Każda część wytwarza we mnie chęć celebrowania życia w prostocie.

"Skończmy wreszcie z tym, ostatnio coraz większym, ponuractwem i nadęciem, zanim zrobią się one naszymi stałymi cechami narodowymi" - Wywiad z Alkiem Rogozińskim, autorem książki "Ukochany z piekła rodem"

"Skończmy wreszcie z tym, ostatnio coraz większym, ponuractwem i nadęciem, zanim zrobią się one naszymi stałymi cechami narodowymi" - Wywiad z Alkiem Rogozińskim, autorem książki "Ukochany z piekła rodem"Morderstwo, zagmatwana intryga kryminalna, barwni bohaterowie przemyceni wprost ze świata celebrytów, dowcip i czarny humor – to elementy fabularne, jakie dostarczył czytelnikom w swojej książce Alek Rogoziński. Dzisiaj chciałabym Was zaprosić na rozmowę z autorem, który do tej pory stał po drugiej stronie barykady, jako przeprowadzający wywiady.

Recenzja książki - KLIK


Alek Rogoziński to z wykształcenia filolog, a z zawodu dziennikarz. Swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 90. ubiegłego wieku w Rozgłośni Harcerskiej, pracował także m. in. w Radiu Plus i Radiu Kolor. Od 2007 r. natomiast zasila redakcję magazynu Partu, jego osoba często gości w takich programach jak "Na Tapecie" czy "Magiel towarzyski". Kocha muzykę Madonny i podróże, jego pasją są kryminały. Wielkim marzeniem autora jest podróż dookoła świata i zamieszkanie na jednej z wysp Morza Śródziemnego.


MG proponuje Upalne lato Gabrieli

MG proponuje Upalne lato Gabrieli

Wydawnictwo MG ostatnimi czasy proponuje swoim czytelnikom głównie klasykę, jednak co trzeba zaznaczyć, wydawnictwo stoi również dobrymi piórami (a raczej laptopami) współczesnymi pisarzy i dlatego już niebawem pojawi się kolejna powieść coraz popularniejszej Autorki – Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak

MG wydało wcześniej dwie jej powieści – Upalne lato Marianny oraz Upalne lato KalinyDziś przyszedł czas na trzecią, całkowicie współczesną cześć tej trylogii (zaznaczam przy tym, że każdy tom można czytać osobno). Przedstawiam Upalne lato Gabrieli.


"Trauma codzienności" – Mark Epstein

"Trauma codzienności" – Mark Epstein
"(...) trauma to nieodłączna część ludzkiej egzystencji. Przybiera różne oblicza, ale nie oszczędza nikogo".

W życiu piękne są tylko chwile, a reszta czasu to zwykła codzienność, która bardzo często powoduje wytworzenie się traumy – traumy codzienności. Chyba każdy z nas nosi w sobie ten nieodłączny element ludzkiego życia i z tego też względu, byłam bardzo ciekawa sposobu poradzenia sobie z tym stanem, jaki odnalazł amerykański psychiatra. Sposobu, który niczym recykling zamieniałby traumę w zjawisko służące rozwojowi jednostki.
O tym, jak Kasia dba o rozwój mojego książkowego nałogu!

O tym, jak Kasia dba o rozwój mojego książkowego nałogu!Jeśli jesteś stałym czytelnikiem mojej strony, zapewne zauważyłeś, że pojęcie minimalizmu w kwestii gromadzenia i czytania książek nie mieści się mojej filozofii życiowej.

Jeśli zajrzałeś tu po raz pierwszy, uprzejmie Cię ostrzegam, że ksiąkoholizm to choroba na którą zapadłam odkąd pojawiła się w moim życiu pierwsza książka. Nie mam zamiaru się z niej leczyć.


Dlaczego o tym piszę? Otóż, dzięki wspaniałej, blogowej miłośniczce książek, czyli Kasi z bloga Z książką w dłoni, moja biblioteczka wzbogaciła się o 14 książek! Kasia bowiem, po raz kolejny zupełnie bezinteresownie oddała mi nowe, raz przeczytane książki. Cóż mogę napisać – to dla mnie wielka, wielka radość! Uśmiech na twarzy nie schodził mi przez cały tydzień!

Najnowsza powieść Cecelii Ahern, autorki bestsellerów „PS Kocham cię” i „Love, Rosie”, już niedługo w księgarniach!

Najnowsza powieść Cecelii Ahern, autorki bestsellerów „PS Kocham cię” i „Love, Rosie”, już niedługo w księgarniach!Cecelia Ahern, jedna z najbardziej popularnych autorek powieści obyczajowych na świecie, w Polsce znana jest przede wszystkim z książek „PS Kocham cię” i „Love, Rosie”. Wzruszające, zabawne i mądre historie irlandzkiej pisarki oczarowały setki tysięcy Polek. Już na początku maja do księgarń wejdzie kolejna powieść Ahern – „Kiedy cię poznałam”. Z tej okazji autorka odwiedzi Polskę. Z fankami spotka się podczas warszawskich Targów Książki! Cóż za wspaniała wiadomość!

Wytrop książkę w Łodzi! Podpowiedź nr 3

Wytrop książkę w Łodzi! Podpowiedź nr 3

Pamiętacie zabawę w podchody? Albo w ciepło – zimno? Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wraz z portalem eKulturalni.pl przygotowałam dla Was zabawę nieco przypominającą gry z dzieciństwa. A dla najlepszych – wiadomo – nagrody. Książkowe oczywiście!

W ramach akcji w zaułkach dziesięciu miast Polski wierni Użytkownicy portalu eKulturalni.pl ukryją książki. Wystarczy tylko je znaleźć, by zabrać do domu. Aby ułatwić zadanie poszukiwaczom, eKulturalni od czwartku zamieszczają w sieci zdjęcia lub hasła z podpowiedziami.


Podpowiedź nr 1 - KLIK
Podpowiedź nr 2 - KLIK

"Życiorys PRL-em malowany" – Lucyna Kleinert

"Życiorys PRL-em malowany" – Lucyna Kleinert


"Żeby śladów tamtych lat nie zatarł codzienny pył (...)".

PRL, czyli okres Polski Ludowej w obecnych czasach wspominany jest przez wielu ludzi, którzy go przeżyli z nostalgią i sentymentem. Miłe wspomnienia często jednak wypierają ciemną stronę tego okresu w dziejach naszego kraju, o której nie lubi się mówić. Nie dziwię się takiemu zachowaniu, bowiem każdy z nas w pewnym stopniu idealizuje lata swojego dzieciństwa i młodości, zapominając o tym, co było złe i nieprzyjemne. Jedno jest jednak pewne - każde wspomnienie z okresu PRL-u jest dla nas, kolejnego już pokolenia, na wagę złota.
Wytrop książkę w Łodzi! Podpowiedź nr 2

Wytrop książkę w Łodzi! Podpowiedź nr 2


Pamiętacie zabawę w podchody? Albo w ciepło – zimno? Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wraz z portalem eKulturalni.pl przygotowałam dla Was zabawę nieco przypominającą gry z dzieciństwa. A dla najlepszych – wiadomo – nagrody. Książkowe oczywiście!

W ramach akcji w zaułkach dziesięciu miast Polski wierni Użytkownicy portalu eKulturalni.pl ukryją książki. Wystarczy tylko je znaleźć, by zabrać do domu. Aby ułatwić zadanie poszukiwaczom, eKulturalni od wczoraj zamieszczają w sieci zdjęcia lub hasła z podpowiedziami.
Wczorajsza podpowiedź nr 1 - KLIK

Wytrop książkę w Łodzi! Podpowiedź nr 1

Wytrop książkę w Łodzi! Podpowiedź nr 1Pamiętacie zabawę w podchody? Albo w ciepło – zimno? Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wraz z portalem eKulturalni.pl przygotowałam dla Was zabawę nieco przypominającą gry z dzieciństwa. A dla najlepszych – wiadomo – nagrody. Książkowe oczywiście!

W ramach akcji w zaułkach dziesięciu miast Polski wierni Użytkownicy portalu eKulturalni.pl ukryją książki. Wystarczy tylko je znaleźć, by zabrać do domu. Aby ułatwić zadanie poszukiwaczom, eKulturalni
od dzisiaj będą zamieszczać w sieci zdjęcia lub hasła z podpowiedziami.

Łodzianie, oto moja Podpowiedź nr 1!

"Zielony zakątek" – Debbie Macomber

"Zielony zakątek" – Debbie Macomber"Zawsze działał ten sam schemat".Rozczarowanie, zadowolenie, miłość, nienawiść, walka, kompromis – to składowe naszego, codziennego życia. I nie ważne, czy mieszkamy w mroźnej krainie, pełnej śniegu czy też w malowniczym miasteczku położonym nad samą zatoką, w której słońce zawsze świeci bardzo mocno. Pewne stałe bowiem nie ulegają zmianie i to dzięki nim czujemy, że żyjemy. O tej prostej prawdzie przypomina Debbie Macomber w swojej książce, która nie poraża oryginalnością. I nie musi, bo nie taki był jej cel.
Wytrop książkę w Łodzi!

Wytrop książkę w Łodzi!Zbliża się Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji portal społecznościowy eKulturalni.pl wraz z zaprzyjaźnionymi blogerami (w tym ze mną) i wydawnictwami przygotował zabawę, takie książkowe podchody pn. T®op 10 książek. A dla najlepszych – wiadomo – nagrody. Książkowe oczywiście.


"Atlas: Doppelganger" – Dominika Słowik

"Atlas: Doppelganger" – Dominika Słowik

"(...) inaczej więc nie da się w podróż wyruszyć niż powoli, stopniowo i z trudem, jakby sprawiało to ból.
w końcu to proces, który trwa całe życie".

"Atlas" i "Doppelganger" – dwa słowa w tytule debiutu Dominiki Słowik już na wstępie utwierdziły mnie w przekonaniu, że będzie to nietuzinkowa lektura. Jakie bowiem przesłanie, może nieść ze sobą połączenie dwóch słów, które oznaczają w wielkim skrócie zbiór różnych opowieści oraz sobowtóra wędrowca? Połączenie iście psychodeliczne, podobnie jak fenomenalna okładka książki, przywodząca na myśl inne światy.
"Prus jest dla mnie autorem jednej powieści" - Wywiad z Romanem Praszyńskim, autorem "Córki Wokulskiego"

"Prus jest dla mnie autorem jednej powieści" - Wywiad z Romanem Praszyńskim, autorem "Córki Wokulskiego"


Napisać kontynuację wielkiego dzieła literackiego, znajdującego się w kanonie klasyków gatunku? Wyzwanie wymagające sporej dozy odwagi. I nie ma się czemu dziwić, że kontynuacja książki, która stanowi swoisty skarb narodowy, wzbudzać będzie dość skrajne uczucia wśród jej czytelników. Dzisiaj chciałabym Wam zaprosić na rozmowę z Romanem Praszyńskim - człowiekiem, który nie bał się dopisać dalszych losów Stanisława Wokulskiego i pozostałych bohaterów "Lalki" Bolesława Prusa.


Roman Praszyński piszący także pod pseudonimem Red Vonnegut to polski prozaik i dziennikarz. Autor wychował się we Wrocławiu, jest absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszą powieść pt. "Na klęczkach" wydał w 1992 r., kolejne to "Jajojada" (1998) i "Córki Lota" (2002). W 2004 r. został nominowany do "Paszportu Polityki". Autor także pisze i śpiewa piosenki.

Czego nie mówili w szkole - "Sekretne życie pisarzy" od 22 kwietnia w księgarniach!

Czego nie mówili w szkole - "Sekretne życie pisarzy" od 22 kwietnia w księgarniach!
Wszystko co chciałbyś wiedzieć o pisarzach, ale wstydzisz się zapytać.


Seksskandale, głośne rozwody, bójki, pijatyki i afery, które trafiały na pierwsze strony gazet. Nierzadko życie pisarzy bywało znacznie barwniejsze niż bohaterów przez nich opisywanych. „Sekretne życie pisarzy” duetu Shannon McKenna Schmidta i Joni Rendon już od 22 kwietnia w księgarniach.

"Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych" – Krzysztof J. Szmidt

"Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych" – Krzysztof J. Szmidt
"Twórczość cieszy".
Jakiś czas temu uczestniczyłam w cyklu szkoleń, na którym jednym z modułów był tzw. "Trening kreatywności". Cztery dni inspirujących ćwiczeń, wpływających na elastyczność mojego myślenia, wyzwoliły we mnie ciekawość dotyczącą meritum przygotowania się trenera prowadzącego takie właśnie zajęcia. Gdy tylko nadarzyła się okazja, zajrzałam do podręcznika, który okazał się skarbnicą wiedzy, zarówno teoretycznej jak i praktycznej w zakresie tak modnego obecnie słowa, czyli kreatywności.
Port Literacki po raz dwudziesty!

Port Literacki po raz dwudziesty!


Od "Barbarzyńców i nie" po "Ambasadorów poezji". Od rewolucjonistów zmieniających polską literaturę po tych, którzy reprezentują ją na najważniejszych poetyckich festiwalach na świecie. Oto droga, jaką przez ostatnie dwie dekady przeszli autorzy Fortu i Portu Literackiego. Jubileusz festiwalu, który w 1996 roku rozpoczął się w Legnicy, a w 2004 przeniósł się do Wrocławia, nie będzie przesadnie huczny. W centrum skromnych wydarzeń znajdą się najważniejsi bohaterowie imprezy oraz ich premierowe książki. To pierwsze takie spotkanie od 1999 roku. Niczym reaktywacja rockowej grupy na jeszcze jeden, pożegnalny koncert. Tym razem jednak bez promocyjnych haseł, kosztownej medialnej kampanii, wszystkiego, co rozprasza i odciąga od literatury. Przez kolejne tygodnie na stronie portliteracki.pl i profilu BLiterackie publikowane będą wspomnienia autorów i uczestników wydarzeń. Poznamy nieznane fakty z historii imprezy. 

"Ostatnie śledztwo" – Aneta Ponomarenko

"Ostatnie śledztwo" – Aneta Ponomarenko


"Ludzie wszędzie są jednacy, trochę dobrzy, trochę źli, a od czasu do czasu pojawia się wśród nich prawdziwy potwór, niczym wilk pomiędzy owcami".Zgłębianie zagadki kryminalnej w połączeniu z ciekawym przedstawieniem historii i kultury określonego regionu to elementy, jakich nie może zabraknąć w dobrym kryminale retro. Zdaje sobie z tego sprawę z pewnością Aneta Ponomarenko, której kolejna książka to klimat retro w pełnym tego słowa znaczeniu. "Ostatnie śledztwo" ku mojemu niezadowoleniu niestety zamyka trylogię "Calisia" poświęconą dziewiętnastowiecznemu Kaliszowi.
Jak poprawiono mi nastrój, czyli najlepsza recenzja marca na portalu Interia360

Jak poprawiono mi nastrój, czyli najlepsza recenzja marca na portalu Interia360

Ciągle czytam, ciągle piszę, i czasami robię zdjęcia książek – to czynności, które sprawiają mi największą radość w rozwoju mojej pasji. I cieszy mnie stale rosnąca ilość czytelników mojej strony, liczne komentarze i e-maile, w których pozwalacie, bym rozwijała skrzydła. Cieszą mnie również wyróżnienia, które czasami otrzymuję, chociaż wiem, że moje teksty wymagają sporego dopracowania.

Jedno z takich wyróżnień zapoczątkowało dla mnie ten tydzień :) I chciałabym się Wam zwyczajnie pochwalić tym sukcesem!


"Niepokorna" - premiera ostatniej części serii S.C. Stephens już wkrótce!

"Niepokorna" - premiera ostatniej części serii S.C. Stephens już wkrótce!


Kariera kontra miłość – Kiera i Kellan powracają


Sława zawsze ma jakąś cenę. Czasem trzeba zapłacić za nią tym co najważniejsze. Przed bohaterami „Niepokornej”, Kierą i Kellanem, stanie wielki problemem pogodzenia kariery i tworzenia związku. Czy będą musieli dokonać trudnego wyboru? Odpowiedź w księgarniach już 22. kwietnia.

"Ukochany z piekła rodem" – Alek Rogoziński

"Ukochany z piekła rodem" – Alek Rogoziński

"Joanna Szmidt sprzedała ponad pięćdziesiąt milionów egzemplarzy książek na całym świecie i zdobyła dwadzieścia prestiżowych nagród literackich. A pana jedynym osiągnięciem jest regularne zamienianie tlenu w dwutlenek węgla".

Macie gorszy dzień? Wszystko Was irytuje i najchętniej schowalibyście się gdzieś, gdzie nikt Was nie znajdzie, aby nie podnosić sobie i innym ciśnienia? Cenicie sobie kryminały Joanny Chmielewskiej, na których wychowały się pokolenia Polaków? Jeśli chociaż na jedno z moich pytań odpowiedzieliście twierdząco, mam dla Was propozycję - koniecznie przeczytajcie powieść kryminalną Alka Rogozińskiego. Powieść dzięki której na Waszej twarzy zagości promienny uśmiech. Przy tej książce bowiem dobra zabawa jest gwarantowana!
English Matters nr 51

English Matters nr 51Okładka najnowszego numeru magazynu English Matters zwiastuje iście angielski klimat. I muszę przyznać, że po raz kolejny zostałam dosłownie przygnieciona różnorodnością poruszanych w nim tematów. Zapraszam na krótkie podsumowanie tego numeru.

"Dar z Bretanii" – Marjorie Price

"Dar z Bretanii" – Marjorie Price"Dobro i zło nie są przeciwieństwami, lecz raczej powiązanymi i nierozdzielnymi elementami całości".


Muszę się Wam do czegoś przyznać – do lektury tej książki skusiła mnie okładka. Sielski obrazek, nasycony pięknymi barwami i umieszczone na nim słowo klucz, czyli prowincja. I to nie byle jaka prowincja, bo prowincja francuska. Nic nie poradzę na to, że wszelkie książki z prowincją w tle mnie przyciągają i to mój taki mały, czytelniczy fetysz. Bałam się oczywiście i zastanawiałam, czy książka ta będzie trafionym wyborem. "Dar z Bretanii" jednak okazał się wyjątkową lekturą, przedstawiającą wartość prawdziwej więzi, która logicznie myśląc nie miała prawa się pojawić. Więź przyjaźni.
Wymyśl swój neologizm - KONKURS!

Wymyśl swój neologizm - KONKURS!


Tomasz Kowalczyk i jego książka pt. "Maszynopis z Kawonu" podzielił czytelników na tych do których filozofia autora trafia i na tych, którzy uważają jego pisanie za totalny bełkot literacki. Jeśli jeszcze nie należycie do żadnego z tych obozów, macie właśnie świetną okazję przekonać się, czy proza autora Was przekona. Tomasz Kowalczyk bowiem ufundował dla czytelników mojej strony aż trzy egzemplarze swojej powieści. Zapraszam na niezwykle kreatywny konkurs!

"Maślana – Czas pokoju" - Michał Krupa

"Maślana – Czas pokoju" - Michał Krupa


Książka wydana pod patronatem medialnym "Subiektywnie o książkach".


"Wojny, przemoce, mordy, wszystko to, co przyjmuje się jako złe, tak naprawdę jest tym, co stymuluje ludzi do dążenia do pokoju".
Takiej kreacji postaci płatnego zabójcy jeszcze nie widziałam. Zabójcy władającego o niebo lepiej mieczem niż polską mową. Zabójcy nie dbającego o higienę osobistą, jednak o czystość swojego narzędzia pracy jak najbardziej tak. Zabójcy, którego przydomek pochodzi wprost od powiedzenia "Pójdzie jak po maśle", bohatera przerysowanego do granic możliwości. Taką dziwaczną postać zaserwował mi tym razem pisarz, którego twórczość  już zdążyłam wcześniej poznać.
Książki z odzysku, czyli jak tłumaczę swój nieuleczalny książkoholizm!

Książki z odzysku, czyli jak tłumaczę swój nieuleczalny książkoholizm!


Niechciane, zapomniane, poupychane w wilgotnych piwnicach - książki, które jedynie przeszkadzają i wypełniają przestrzeń, jaką można inaczej zagospodarować. Wielu ludzi pozbywa się takich niechcianych książek z różnych powodów. Na szczęście dla mnie, wielu ludzi również szanuje ich bezcenną wartość i stara się oddać książki osobom, które z chęcią je przyjmą. Taką osobą jestem niewątpliwie ja! Nie mogę po prostu przejść obojętnie nad faktem, że ktoś chce pozbyć się jakiejkolwiek książki. I dzięki tej mojej słabości, w ostatnich tygodniach stałam się właścicielką kolejnych tomów, dokładnie aż 18 sztuk używanych książek! I praktycznie nie zapłaciłam za nie ani jednego grosza, musiałam pokryć jedynie koszty ich wysyłki.


Zapraszam do obejrzenia kolejnego skutku mojego książkowego szaleństwa!

Książka kobiety, która opuściła sektę. Premiera 22 kwietnia!

Książka kobiety, która opuściła sektę. Premiera 22 kwietnia!

Byłam jedną z 67. żon proroka. Wyznania kobiety, która opuściła sektę!

Była jedną z 67. żon człowieka, który uznany został za proroka. Żyła w poligamicznej rodzinie, zmuszona ukrywać ten fakt przed światem. Jej dzieciństwo i młodość upłynęły w nieustannym strachu. Rebecca Musser po raz pierwszy dzieli się ze światem swoją historią – opowiada o przestępstwach popełnianych w imię Boga, o nadużyciach władzy, własnej niezłomności oraz harcie ducha osób z jej najbliższego otoczenia. „Świadek w czerwieni” w księgarniach od 22 kwietnia.

"Love, Rosie" – Cecelia Ahern

"Love, Rosie" – Cecelia Ahern"Ludzkie życie jest zbudowane z czasu. Nasze dni, nasza zapłata mierzone są w godzinach, nasza wiedza wyznaczana jest przez lata"."Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?" – tak pisał Adam Mickiewicz w znanym nam wierszu "Niepewność". Słowa te idealnie określają historię opisaną przez Cecelię Ahern, która wydana wcześniej pod tytułem "Na końcu tęczy", pokazuje jak trudno czasami zdefiniować własne uczucia. Uświadamia także, ile taki proces może trwać - czasami nawet wiele, wiele lat. Jesteście gotowi poznać historię rozwoju i transformacji uczuć, jaka może powstać pomiędzy dwoma osobami?
"Gdybyśmy wzięli 100 współczesnych powieści, to powtarzalność zdaniowo-słowna wyniosłaby na pewno ponad 90%, a tego trzeba unikać za wszelką cenę, bo to jest wtórny kryptoplagiat" - Wywiad z Tomaszem Kowalczykiem, autorem książki "Maszynopis z Kawonu"

"Gdybyśmy wzięli 100 współczesnych powieści, to powtarzalność zdaniowo-słowna wyniosłaby na pewno ponad 90%, a tego trzeba unikać za wszelką cenę, bo to jest wtórny kryptoplagiat" - Wywiad z Tomaszem Kowalczykiem, autorem książki "Maszynopis z Kawonu"Bełkot prozatorski czy jednak interesujące wyzwanie literackie? Opinie na temat twórczości Tomasza Kowalczyka są mocno podzielone. I w zasadzie, w tym przypadku można byłoby pokusić się o idealnie pasujące tutaj słowa: "Nie ważne co mówią, ważne by mówili". Wszystkich sympatyków autora, a także jego antagonistów zapraszam na naszą rozmowę.

Recenzja książki - KLIK

Tomasz Kowalczyk, rocznik 1990 to poeta, pisarz i wielbiciel sztuki. Do tej pory ten młody twórca wydał zbiór wierszy pt. "Kontrasty" oraz poemat trzynastozgłoskowy pt. "Stworzenie świata". W internecie możecie znaleźć jego autorską stronę."Córka Wokulskiego" – Roman Praszyński

"Córka Wokulskiego" – Roman Praszyński"Nie ma Boga, nie ma jego aniołów, nie ma miłości. Wszyscy błąkamy się po bezkresnych cmentarzach".
Jedna z lekcji języka polskiego w szkole średniej, jaka szczególnie zapadła mi w pamięć to dyskusja na temat tego, jak dalej mogłyby potoczyć się losy bohaterów "Lalki" Bolesława Prusa. Otwarte zakończenie tej pozytywistycznej powieści bowiem cały czas skłania do zadania sobie pytania – Co dalej z Wokulskim, z Izabelą Łęcką i pozostałymi bohaterami, jakich wykreował pisarz? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Roman Praszyński. Ostrzegam jednak wielbicieli prozy Prusa i całego klimatu "Lalki" - książka będąca jej fanfikiem może zwyczajnie rozczarować, stając się swoistą profanacją powieści. Trzeba do jej lektury bowiem podejść w dużej mierze, jak do prowokacji oraz swoistej zabawy konwencją.
Znajdź hasło i wygraj książkę - KONKURS!

Znajdź hasło i wygraj książkę - KONKURS!


Laura Akkot, autorka książki "Moje życie z OCD", która postanowiła podzielić się ze światem swoimi doświadczeniami z chorowaniem na nerwicę natręctw, ufundowała dla czytelników mojej strony aż 4 egzemplarze swojej książki. Zapraszam więc na dość nietypowy konkurs!

Subiektywnie o książkach w obiektywie marca!

Subiektywnie o książkach w obiektywie marca!


Marzec okazał się dla mnie kolejnym, udanym miesiącem. Kupiłam wiele wspaniałych książek, tym samym zaspokajając swoje czytelnicze uzależnienie. I mam poczucie, że z każdym mijającym miesiącem coraz bardziej się rozwijam. A ponieważ żegnam marzec, zapraszam Was na podsumowanie zdjęciowe tego okresu.


// "3 godziny" - mój kolejny patronat medialny // Moja rekomendacja książki na okładce - bezcenne uczucie!
MG proponuje "Faraona" Bolesława Prusa

MG proponuje "Faraona" Bolesława Prusa

Niedługo po publikacji Emancypantek „Kurier Codzienny” opublikował informację, według której Prus przymierzał się do napisania powieści zatytułowanej Faraon. Ponieważ pisarz znany był ze swojej niechęci do powieści historycznych, publiczność uważała początkowo, że akcja nowego utworu będzie się rozgrywała w realiach współczesnych, a jego tytuł odnosi się do popularnej ówcześnie gry w karty, o tej właśnie nazwie. Jednak Prus już jakiś czas wcześniej postanowił zmierzyć się z powieścią historyczną. 

A dzisiaj, Wydawnictwo MG wypuszcza na rynek odświeżone wydanie tej powieści.

"Niezłomna. Zachowała godność w łagrach" – Agnieszka Lewandowska-Kąkol

"Niezłomna. Zachowała godność w łagrach" – Agnieszka Lewandowska-Kąkol"Aby się nigdy nie powtórzyło".Nie da się w jakikolwiek sposób ocenić takich publikacji. Publikacji ukazujących losy Polaków w czasach II wojny światowej i tuż po niej. Czytając o piekle na Kresach Wschodnich, czy wywózkach na Sybir – trudno uwierzyć, że ludzie zdolni są do tak podłych czynów, do całkowitej utraty swojego człowieczeństwa. Dlatego cieszę się, że powstają takie książki. Książki, które wyzwalają wymowne milczenie i szereg wewnętrznych przemyśleń dotyczących złożonej natury człowieka.
"Marionetki!... Wszystko marionetki!...", czyli z "Lalki" cytatów kilka!

"Marionetki!... Wszystko marionetki!...", czyli z "Lalki" cytatów kilka!
W szkole średniej czytałam wszystkie lektury, pomimo faktu, iż wiele z nich zwyczajnie mnie nudziło i nie fascynowało. Do nielicznego grona szkolnych książek, do których wracam co kilka lat, należy "Lalka" Bolesława Prusa. Pamiętam jak dziś, moje pierwsze zafascynowanie tą powieścią, które nie osłabło do dnia dzisiejszego.

W swojej biblioteczce posiadam dość, stare trzytomowe wydanie tej książki, które prezentuje się jak na zdjęciu poniżej.


Całkiem niedawno jednak, dzięki wznowieniu "Lalki" przez Wydawnictwo MG, zostałam właścicielką pięknego, odświeżonego wydania. I mogą zmieniać się okładki, formaty i daty publikacji tej pozytywistycznej powieści. Nie zmienia się jednak jedno – aktualność zjawisk społecznych i obyczajowych, jakie zaprezentował w niej Bolesław Prus. Na poparcie tego stwierdzenia nie będę analizować całej powieści i jej wielowymiarowości, gdyż o tym już pisałam na łamach mojej strony w początkach jej istnienia. Chciałabym Wam natomiast przytoczyć najlepsze moim zdaniem cytaty z "Lalki", które można bez żadnego filozofowania przełożyć na naszą dzisiejszą rzeczywistość. Zaczynamy!
"Vintage. Sklep rzeczy zapomnianych" - Susan Gloss

"Vintage. Sklep rzeczy zapomnianych" - Susan Gloss
"(...) piękny przedmiot nie jest wiele wart, jeśli nie można się nim podzielić z innymi. To tylko rzecz. Dopiero, kiedy pozwalamy innym się nim cieszyć, staje się naprawdę piękny".


Zapomniane, niechciane, niosące przykre wspomnienia, wyrzucane – rzeczy, których chcemy się pozbyć, sprzedać, nie oglądać ich więcej na oczy. Rzeczy przypominające zarówno dobre, jak i złe chwile. W miejscu, w którym przeszłość styka się z teraźniejszością, w sklepie rzeczy zapomnianych, można odnaleźć własną drogę ku lepszemu życiu. Cieszę się, że Susan Gloss zaprosiła mnie do tego miejsca. Miejsca, w którym słowo "vintage" nabiera iście magicznego znaczenia.
Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger