"Czasami mam wrażenie, że zbyt łatwo odpuszczamy, a przecież marzenia powodują, że nasze życie nabiera barw" - Wywiad z Anną Sakowicz

"Czasami mam wrażenie, że zbyt łatwo odpuszczamy, a przecież marzenia powodują, że nasze życie nabiera barw" - Wywiad z Anną Sakowicz


Gdyby miała zadać Wam pytanie: "Czy spotkaliście w swoim życiu złodziejkę marzeń?", jestem pewna, że doczekałabym się przeróżnych odpowiedzi. Jeśli jednak, pytanie takie sprawiłoby Wam trudność, zachęcam do przeczytania najnowszej książki Anny Sakowicz. Dla wszystkich czytelników, którzy mają już za sobą tę powieść, i również dla tych, którzy dopiero mają ją w planach - mam dzisiaj coś specjalnego. Zapraszam na rozmowę z autorką.

Anna Sakowicz to absolwentka filologii polskiej, filozofii oraz edukacji filozoficznej na Uniwersytecie Szczecińskim, a także edytorstwa na Uniwersytecie im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autorka swoje teksty publikowała w prasie pedagogicznej, debiutowała zaś zbiorem humoresek pt. "Żółta tabletka". Mieszka obecnie na Kociewiu, uwielbia wędrówki po meandrach literatury, kolekcjonuje stare książki. W sieci znajdziecie dwa blogi autorki, do których odwiedzenia Was zachęcam.


Recenzja "Złodziejki marzeń" - KLIK  
Kolekcja "Czas Honoru"

Kolekcja "Czas Honoru"

W piątek, 21 listopada w kioskach pojawił się pierwszy tom bestsellerowej kolekcji książek „Czas Honoru”, autorstwa Jarosława Sokoła – scenarzysty popularnego serialu telewizyjnego.

"Fantastyka jest kobietą" - Matt Mayevsky

"Fantastyka jest kobietą" - Matt Mayevsky


"Nawet jeśli wszyscy faceci zapragną wyemigrować na Marsa 2.0 kobiety nie będą po nich płakać (...)".
Zbiory opowiadań cechuje zazwyczaj spora różnorodność, a często także zabawa konwencją i słowem. Gdy do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden, bardzo istotny element w postaci ukazania przeróżnych wizji przyszłości – proza taka winna zaciekawiać i tym samym rozbudzać wyobraźnię czytelnika. Dokładnie takim przypadkiem jest najnowsza książka autora "Homoseksokracji". Wiedziałam, że Matt Mayevsky mnie zaskoczy. Nie sądziłam jednak, że aż tak pozytywnie.
23. TARGI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ

23. TARGI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ
Już 27–30 listopada w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie - Muzeum odbędą się XXIII Targi Książki Historycznej. Na Targach swoją ofertę zaprezentuje ponad 200 wystawców z całej Polski, a także z Białorusi. 


"Jak u siebie" - Izabella Frączyk

"Jak u siebie" - Izabella Frączyk
"Wszystko w życiu dzieje się po coś".Po przeczytaniu ostatniej strony najnowszej powieści Izabelli Frączyk, w Waszych umysłach może zakorzenić się pewna przestroga, w postaci pamiętania o dochowaniu należytej ostrożności, w przypadku stanięcia przed decyzją dotyczącą przyjęcia jakiegokolwiek spadku. Spadek bowiem, kojarzący się najczęściej ze zwiększeniem naszych aktywów materialnych, może także czasami przysporzyć wielu problemów. Może także, jak pokazuje autorka, przewrócić poukładane życie do góry nogami.
Co zabralibyście ze sobą na Marsa?

Co zabralibyście ze sobą na Marsa?


Moja lektura "Marsjanina" - książki, która niedawno miała swoją premierę na naszym rynku - dobiega właśnie końca. Zanim jednak poznacie moją opinię o tym dziele, mam dla Was coś specjalnego. Coś, co parę dni temu dotarło do mnie w dużej kopercie. Coś, czego kompletnie się nie spodziewałam.


"Nina, prawdziwa historia" – Ewelina Rubinstein

"Nina, prawdziwa historia" – Ewelina Rubinstein
"Mijały wieki i lata, zmieniały się epoki i moda, a jedno wciąż pozostawało takie samo. Ludzka marność i poczucie tęsknoty za rzeczami, które nie miały znaczenia w ponadczasowym wszechświecie".Po raz pierwszy, w swojej czytelniczej pasji, spotkałam się z książką, w której na samym początku, przed właściwą treścią, zawarto dwustronicowe streszczenie fabuły. Streszczenie, które w zasadzie obnaża całą historię, i po którym dalsze czytanie książki po prostu nie ma sensu. Na szczęście, zostałam w porę ostrzeżona i zgrabnie ominęłam niefortunny załącznik. Wiem, że w wyniku błędu wydawnictwa, w księgarniach można znaleźć całą partię takich nietrafionych egzemplarzy. Jeśli więc właśnie akurat taki wpadnie w Wasze ręce, omijajcie streszczenie z daleka, a lektura tego debiutu nie będzie dla Was rozczarowaniem.
IV Salon Ciekawej Książki w Łodzi

IV Salon Ciekawej Książki w Łodzi


Już tylko kilka dni, dzieli nas od jedynej takiej imprezy w roku - IV Salonu Ciekawej Książki w Łodzi. W dniach 28-30 listopada, organizatorzy imprezy przygotowali na miłośników literatury wiele atrakcji. Zapraszam na przejrzenie programu targów."Złodziejka marzeń" – Anna Sakowicz

"Złodziejka marzeń" – Anna Sakowicz

"Wszystkie ludzkie lęki i pragnienia. Ludzie uprzędli je w siatki słów, zamknęli dwiema tekturowymi okładkami i uwierzyli, że odkryli jakąś tajemnicę istnienia, że zrozumieli siebie i świat".Wyznacznikiem dobrej i zajmującej powieści obyczajowej, przeznaczonej w głównej mierze dla kobiet - którą mogę z pełną odpowiedzialnością polecić innym czytelnikom - jest poruszenie mojej wrażliwości i pozostawienie po odłożeniu książki pewnych refleksji. Biorąc pod uwagę właśnie to kryterium, "Złodziejka marzeń" może godnie reprezentować ten typ literatury. 
"Ostatnie śledztwo" już w księgarniach!

"Ostatnie śledztwo" już w księgarniach!W listopadzie nakładem Wydawnictwa Szara Godzina ukazał się nowy kryminał retro Anety Ponomarenko. "Ostatnie śledztwo" zamyka poświęconą dziewiętnastowiecznemu Kaliszowi trylogię Calisia, której kolejne części ("Strażnik skarbu", "Dom śmierci") nie tylko bawią zagadkami kryminalnymi, ale dają też Czytelnikowi okazję, by zapoznać się z historią i kulturą miasta."Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli" – Ałbena Grabowska

"Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli" – Ałbena Grabowska"Nie ma winnych, synku, kiedy jest wojna...".


Niektórzy pisarze nie przestają mnie zadziwiać. Do takiego, dość elitarnego grona dołączyła właśnie Ałbena Grabowska, która oprócz tego, że pisze uwielbiane przez młodszych czytelników książki i wydaje wspaniałe powieści obyczajowe dla dorosłych z nieodłącznym suspensem - pokusiła się rozszerzyć obszar literacki, z którego była do tej pory znana. Autorka, oddając bowiem do rąk czytelników swoje najnowsze dzieło -pierwszy tom sagi rodzinnej - udowodniła, że nieobce są jej eksperymenty, zamieniające się w prawdziwą ucztę literacką. 
"Czarna księga karmy dla zwierząt. Szokujące praktyki producentów" – Hans-Ulrich Grimm

"Czarna księga karmy dla zwierząt. Szokujące praktyki producentów" – Hans-Ulrich Grimm"Koncerny oferują coraz nowsze kompozycje dla każdego zwierzęcia, dla młodych i starych psów, dla grubych i dla diabetyków, dla poprawienia wzroku i dla duszy".


Oryginalny, niezwykle trafiony i nieco ironiczny niemiecki tytuł tej publikacji brzmi po przetłumaczeniu: "Twój kot kupowałby myszki". Widzicie analogię do znanej reklamy karmy dla kotów? Większość z Was z pewnością ją zauważy. Jeśli macie jakieś domowe zwierzaki i nigdy nie interesowaliście się pochodzeniem karmy, którą im kupujecie w sklepie – książka ta zmieni całkowicie Wasze podejście do tego tematu. Dla mnie natomiast stała się uzupełnieniem wiedzy, którą już posiadam. Wiedzy bardzo cennej, od której zależy zdrowie, a nawet życie naszych mniejszych przyjaciół.
English Matters nr 49

English Matters nr 49
Listopadowo-grudniowy numer English Matters czeka już na czytelników, w najlepszych punktach prasowych, na terenie całego kraju. Jestem właśnie świeżo po lekturze sporej porcji różnorodnych artykułów z tego numeru, mogę więc Wam pokrótce opowiedzieć o zawartości najnowszego wydania.

49 numer zawiera dziesięć artykułów, pogrupowanych w siedem działów. Okładka, w dość szarych kolorach z pewnością zaciekawi miłośników serialu "Sherlock".


Zapraszam do krótkiego przeglądu.

Najlepsza Obsługa Klienta w księgarni TaniaKsiazka.pl

Najlepsza Obsługa Klienta w księgarni TaniaKsiazka.pl

W ramach ciekawostki, chciałam Was poinformować, że Księgarnia TaniaKsiazka.pl zajęła 1. miejsce w plebiscycie eCOMMERCE POLSKA awards 2014 w kategorii "Najlepsza Obsługa Klienta", pokonując 100 innych startujących w kategorii “Sklepy średnie i duże”, a w tym Empik i Smyk, które otrzymały wyróżnienie.


"Ostatni papież. Tajemnica przepowiedni Malachiasza" – Dariusz Hryciuk

"Ostatni papież. Tajemnica przepowiedni Malachiasza" – Dariusz Hryciuk


"A jeszcze gorsze jest to, że podstępnie wtłoczono nam do głów przekonanie, że powinniśmy być dumni z tego, że żyjemy w tak doskonałym, nowoczesnym świecie".
Przyznam się Wam do czegoś – odkąd tylko poznałam znaczenie sformułowania "spiskowa teoria dziejów", wszelkie książki o tej tematyce pochłaniam z prędkością światła, pobudzając tym samym swoją wyobraźnię. Słowo "spisek" potrafi bowiem zająć mój umysł, kreując różnorodne scenariusze. Z tego też względu, nie mogłam oprzeć się pokusie przeczytania książki nieznanego mi dotychczas polskiego autora, który pośrednio dotyka tego uwielbianego przeze mnie tematu. I pomimo pojawienia się małego uczucia rozczarowania dotyczącego poprowadzenia akcji, sam wątek ukazujący zmanipulowane społeczeństwo w pełni nasycił mój umysł.
Jak organizuję sobie moją emeryturę, czyli książek nigdy za wiele

Jak organizuję sobie moją emeryturę, czyli książek nigdy za wiele

Podobno w życiu trzeba na coś umrzeć. W moim przypadku, z pewnością tym czymś będzie brak tlenu w domu, załadowanym od podłogi aż po sufit stosami książek. Jestem przekonana, że wielu z Was, zainteresowałby nagłówek w gazecie mówiący o tym, że denatka umarła z powodu zagracenia mieszkania książkami, do którego przestał dopływać tlen :) Jeśli kiedyś, o czymś takim przeczytacie, to będzie o mnie!

A tak na poważnie. To chyba jakaś karma. Książki bowiem same mnie znajdują i czasami po prostu nie mam wpływu na to, że do mnie trafiają. Tak, wiem, każdy uzależniony tak mówi - zdaję sobie z tego sprawę. Dzisiaj więc pokażę Wam kolejne zdobycze książkowe, tym razem nie z gazet. Zdobycze z różnych, naprawdę różnych źródeł.Poziomkowy konkurs!

Poziomkowy konkurs!


Dzięki uprzejmości Agnieszki Walczak-Chojeckiej oraz Wydawnictwa Filia, mam dla Was dwa, nowiutkie egzemplarze powieści "Gdy zakwitną poziomki". Zapraszam na konkurs!


"Tajemnica Filomeny" – Martin Sixsmith

"Tajemnica Filomeny" – Martin Sixsmith

"Wszystkie drogi rozpoczęte w poszukiwaniu zaginionego dziecka Filomeny prowadziły do Roscrea. Miejsca, w którym zaczęła się jego historia".
Zastanawiam się czasami, dlaczego wydawcy nadają niektórym książkom tak kompletnie wprowadzające czytelnika w błąd tytuły. "Tajemnica Filomeny" jest bowiem tego dobitnym przykładem. Przykładem, w którym tytuł stoi w widocznej sprzeczności z treścią książki, i do tego buduje fałszywe przekonanie o jej fabule.
"Pan Tadeusz" - wydanie ilustrowane

"Pan Tadeusz" - wydanie ilustrowane

Moje pierwsze spotkanie z największym dziełem Adama Mickiewicza, nie należało do udanych. Szkoła podstawowa, "fiu bźdźiu" w głowie, a tutaj każą mi czytać fragmenty jakiejś książki, której kompletnie nie rozumiem. Do tej pory nie jestem w stanie pojąć, dlaczego dzieciom, w tak młodym wieku, serwuje się naszą epopeję narodową, mordując młode umysły wątkami patriotycznymi? Wiem jedynie, że dzięki takiej właśnie polityce, zniechęcono wiele osób do lektury "Pana Tadeusza". A szkoda, wielka szkoda....

Drugie moje podejście do poematu Wieszcza nastąpiło w szkole średniej. "Pan Tadeusz" przeczytany od przysłowiowej deski do deski - zafascynował mnie swoją wielowymiarowością i przede wszystkim geniuszem autora. Tak, uważam, że to właśnie w liceum powinno nastąpić pierwsze spotkanie z bohaterami dzieła Mickiewicza.

Całkiem niedawno, Wydawnictwo MG w ramach swojej serii klasycznych dzieł, wydało również "Pana Tadeusza". Nie jest to jednak zwykłe wydanie, jakich wiele na naszym rynku. Pokażę Wam dzisiaj, dlaczego warto mieć akurat ten egzemplarz książki w swojej biblioteczce.


Wyniki konkursu z "Raportem o gender w Polsce"

Wyniki konkursu z "Raportem o gender w Polsce"


Z niecierpliwością oczekiwałam na Wasze odpowiedzi dotyczące pytania konkursowego, które brzmiało:

 Gender wspiera równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Czy Twoim zdaniem ruch ten może przekształcić się w wojnę płci? Uzasadnij swoją odpowiedź."Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia" – Pod redakcją Anny Król

"Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia" – Pod redakcją Anny Król

"Pisarz, istniejący w postaci biogramu w słowniku historii literatury, zmienia się w kogoś konkretnego".
Stefan Kisielewski nazywał go "królem pederastów", przez innych został z kolei ochrzczony na "pierwszego homoseksualistę PRL-u". Jarosław Iwaszkiewicz – jeden z najważniejszych literatów polskich XX wieku. Zainteresowanie jego bujnym życiem od wielu lat utrzymuje się na stałym poziomie, powodując powstawanie kolejnych publikacji próbujących pokazać sylwetkę tego pisarza. Dość ciekawym elementem układanki w budowaniu tego obrazu, jest wydana całkiem niedawno książka, w której podtytuł "Nie-biografia" w pełnej krasie oddaje zamysł dzieła.
Jak romansowałam z poezją, czyli spotkanie autorskie z Elizą Segiet w Łodzi

Jak romansowałam z poezją, czyli spotkanie autorskie z Elizą Segiet w Łodzi

Wulkan energii, charyzma i nieprzeciętna osobowość - tak w skrócie mogę określić Elizę Segiet. Poetkę, która początkowo uwiodła mnie swoim debiutanckim tomikiem poezji, by następnie osobiście oczarować swoją nieprzeciętną osobowością.

Zapraszam Was dzisiaj na relację z niezapomnianego spotkania w Łodzi. Spotkania, które na długo pozostanie w mojej pamięci.

Recenzja tomiku - KLIK
Wywiad z poetką - KLIK


"A moja mama ma w torebce psa" - zaproszenie na spotkanie z Patrycją Woy-Wojciechowską i wernisaż wystawy Pauliny Rasińskiej

"A moja mama ma w torebce psa" - zaproszenie na spotkanie z Patrycją Woy-Wojciechowską i wernisaż wystawy Pauliny RasińskiejWydawnictwo MUZA SA i Galeria Kuratorium, mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z autorką książki "A moja mama ma w torebce psa" Patrycją Woy-Wojciechowską oraz wernisaż wystawy grafik ilustratorki książki Pauliny Rasińskiej.

Wydarzenie odbędzie się 13 listopada o godzinie 18 w Galerii Kuratorium przy ulicy Siennej 43 w Warszawie."Miasteczko Ostatnich Westchnień" – Grzegorz Gortat

"Miasteczko Ostatnich Westchnień" – Grzegorz Gortat
"Są ścieżki, które trzeba wydeptywać własnymi stopami".Bardzo bliska jest mi pewna myśl George'a Bernarda Shawa, który stwierdził, że im bardziej poznaje ludzi, tym bardziej kocha zwierzęta. Myśl, która zawiera w sobie bardzo silny przekaz, a przede wszystkim prawdę o nas – o ludziach. Zwierzęta na naszej planecie nie mają bowiem łatwego życia, a książka "Miasteczko Ostatnich Westchnień" pokazuje pełnię ludzkiego okrucieństwa, będącego niestety naszą drugą naturą.
"Gdy zakwitną poziomki" – Agnieszka Walczak-Chojecka

"Gdy zakwitną poziomki" – Agnieszka Walczak-Chojecka


"Wszystko się zmieni, gdy zakwitną poziomki".Od dawna, mądrzy ludzie twierdzą, że współczesne kobiety sukcesu - wykształcone i realizujące swoje pasje - nie mają ochoty ani chęci na podjęcie życiowego wyzwania, jakim niewątpliwie jest macierzyństwo. Najnowsza książka Agnieszki Walczak-Chojeckiej zupełnie przeczy tej tezie, pokazując do czego może być zdolna kobieta pragnąca zostać matką.
Zatrudniłam mamę, czyli ja i moje gazetowe zdobycze książkowe

Zatrudniłam mamę, czyli ja i moje gazetowe zdobycze książkowe

Stało się! Moje szaleństwo zdobywania książek z różnorakich gazet zatacza coraz szersze kręgi. Doszło już nawet do tego, że do kioskowych poszukiwań zatrudniła się moja mama. Tak, moja kochana mamuśka, która namierzając książkę, wybiera komórką mój numer i zadaje pytanie "Wiola, czy masz w swojej biblioteczce ten tytuł...?". Nie pytajcie mnie, jak to się stało, i czy książkoholizm jest zaraźliwy... 

Mój odwyk niestety nie spełnił swojej funkcji, gdyż w październiku moja biblioteczka wzbogaciła się aż o 5 tytułów zdobytych w kioskach!


Wszystkie pokazane niżej książki kupowałam z "Panią Domu" za 12,99 zł. Nie pytajcie, kiedy je przeczytam – tego nie wie nikt!


Corina Bomann - "Wyspa motyli" (cena okładkowa 34,90 zł)
"Zaręczyny" – J. Courtney Sullivan

"Zaręczyny" – J. Courtney Sullivan

"Tak, na tym polegał cały pomysł – diament będzie trwać, nawet kiedy skończy się miłość. I młodość".
Tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego sięga czasów starożytnego Egiptu. Tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego z diamentem lat 30. XX wieku. Czy wiecie, że obecnie blisko osiemdziesiąt procent kobiet otrzymuje właśnie pierścionek z diamentem? A wszystko to przez jedno hasło, które zapewniło tym kamieniom nieśmiertelną sławę. Tak, "Diamenty są wieczne", a historię wprowadzenia ich do naszego życia, w iście epickim stylu przedstawia amerykańska pisarka.

"Nie powiedziałabym, że jest małe zainteresowanie poezją. Ona żyje, tylko ciężko jest jej pokazać swoją twarz" - Wywiad z Elizą Segiet

"Nie powiedziałabym, że jest małe zainteresowanie poezją. Ona żyje, tylko ciężko jest jej pokazać swoją twarz" - Wywiad z Elizą Segiet


Dzisiejszym gościem mojego cyklu wywiadów z autorami jest kolejna, nietuzinkowa postać - poetka, która lubi romansować z sobą i ze swoją poezją. Zapraszam Was dzisiaj na rozmowę z Elizą Segiet, której debiutancki tomik niedawno Wam przedstawiałam.


Recenzja tomiku "Romans z sobą" - KLIK

Eliza Segiet to absolwentka Wydziału Filozofii, oraz studiów podyplomowych Wiedzy o Kulturze i Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka, całkiem niedawno ukończyła także studia podyplomowe Prawa  Karnego  Skarbowego  i  Gospodarczego. Jest matką, żoną i córką. "Romans z sobą" jest jej debiutanckim tomikiem poezji, w którym łączy filozofię i poezję.

„Marsjanin” – premiera głośnej powieści już 19 listopada!

„Marsjanin” – premiera głośnej powieści już 19 listopada!

Mark jest jednym z pierwszych ludzi na Marsie. Jedynym, który został tam porzucony. I prawdopodobnie pierwszym, który tam umrze. Walka o przetrwanie na obcej i wrogiej planecie oraz dojmująca samotność – to czeka pierwszego w historii kosmicznego rozbitka. Premiera głośnego „Marsjanina” już 19 listopada; w 2015 roku na ekrany kin wejdzie film na jego podstawie w reżyserii Ridleya Scotta.


"Białe kruki" - Christer Mjåset

"Białe kruki" - Christer Mjåset

PREMIERA - 3 listopada 2014 r."Raz chirurg, na zawsze chirurg".Jakże mylące okazało się dla mnie przeczytanie jednej z rekomendacji na tylnej okładce tej książki. Rekomendacji przedstawiającej "Białe kruki", jako uwielbiany przeze mnie thriller medyczny. Przed lekturą nastawiłam się bowiem na odkrycie kolejnego pisarza tworzącego ten typ powieści. Pisarza pokroju Robina Cooka czy chociażby Tess Gerritsen. Otrzymałam jednak coś zupełnie innego - książkę, której na pewno nigdy nie nazwałabym thrillerem medycznym. 
Jan Polkowski Laureatem Nagrody IDENTITAS

Jan Polkowski Laureatem Nagrody IDENTITAS

Wraz z Wydawnictwem M chciałabym Was poinformować, że laureatem pierwszej edycji Nagrody Identitas został Jan Polkowski, autor ŚLADÓW KRWI za próbę stworzenia wielkiej panoramy skomplikowanych polskich losów, pytanie o nasze splątane korzenie, a przy tym pokaz maestrii w operowaniu językiem polskim.  "Bracia Karamazow" w nowej odsłonie!

"Bracia Karamazow" w nowej odsłonie!

Zaproponowana przez MG seria literatury klasycznej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co i rusz do wydawnictwa zwracają się księgarze i bibliotekarze wskazując, jakie tytuły powinny znaleźć się serii. To bardzo cenne wskazówki.

W serii klasyki światowej nie mogło oczywiście zabraknąć Fiodora Dostojewskiego. Wydawnictwo MG zaczyna od jego ostatniej, najwspanialszej powieści: Bracia Karamazow.


"Hotel Vitam Aeternam" – Krzysztof Swoboda

"Hotel Vitam Aeternam" – Krzysztof Swoboda"Niech pan po prostu poleca nasz hotel i wraca jak najczęściej".Zastanawialiście się kiedyś, czy chcielibyście żyć wiecznie? Przypuszczam, że każdy z Was, w swoich rozmyślaniach rozpatrywał taki scenariusz. Przechytrzenie śmierci to bowiem chyba największe marzenie ludzkości. Marzenie, które jak pokazuje fabuła książki pod wiele mówiącym tytułem "Hotel Vitam Aeternam" – może stać się również przekleństwem. Wiecznym przekleństwem.
Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger