"Tam, gdzie twój dom" – Iwona Żytkowiak

"Tam, gdzie twój dom" – Iwona Żytkowiak


"Wszystko ma granice i wszędzie są! Inaczej być nie może. Bo wtedy nie byłoby dobra i zła, miłości i nienawiści, wojny i pokoju".


Jestem kobietą, i uwielbiam wszelakie powieści przedstawiające losy kobiet w połączeniu z tłem społeczno-obyczajowym. Dzieła takie, zazwyczaj uzmysławiają mi, że pewne stałe są zawsze obecne w naszym życiu - niezależnie w jakich czasach byśmy żyły, kochały i cierpiały. W przypadku książki "Tam, gdzie twój dom" oprócz tych refleksji, otrzymałam również specyficzne kreacje bohaterek, które wzbudziły moje ambiwalentne uczucia.
 "Bezmyślna" - S. C. Stephens

"Bezmyślna" - S. C. Stephens

 
"Nasza miłość, nieoczekiwana, jak większość tego typu uczuć, na zawsze wyryła ślad w naszych sercach".
Miłość jest ślepa – chyba każdy się z tym zgodzi. Uczucia pojawiają się znikąd i równie często wypalają, nie wiedzieć czemu. Nie dziwi więc fakt, że uczucie to często wywołuje kompletną bezmyślność u zakochanych. Bezmyślność za którą bohaterkę powieści S. C. Stephens można byłoby skazać na dożywocie.

FANBOOK Nr 3 (4) - czerwiec-lipiec 2014

FANBOOK Nr 3 (4) - czerwiec-lipiec 2014Dwumiesięcznik "FANBOOK", który zdobył już tyle samo zwolenników, co przeciwników - w postaci najnowszego numeru czeka już na nas w punktach sprzedaży. Czwarty numer posiada kilka interesujących tekstów, które chciałabym Wam pokazać.


Nowości Wydawnictwa Zysk i S-ka

Nowości Wydawnictwa Zysk i S-ka
W Wydawnictwie Zysk i S-ka pojawiły się ciekawe nowości. Jesteście ciekawi jakie? Zobaczcie:


Tajemnice prowincji
Joanna Jurgała-Jureczka

Premiera: 23.06.2014

Justyna Skotnicka powraca do swoich rodzinnych stron. Zostaje kustoszem niewielkiego muzeum hrabiny
Doenhoff. Pełna obaw, czy poradzi sobie w nowej sytuacji, przejmuje również tymczasową opiekę nad synami  siostry: niesfornym pierwszoklasistą, Kubą i jego dużo starszym bratem, Maciejem. W Brzozowie zamierza spędzić  tylko rok. Wbrew oczekiwaniom nadchodzący czas przyniesie jej sporo niespodziewanych wrażeń.  Kobieta pozna związaną ze Śląskiem Cieszyńskim rodzinę Kossaków i ekscentrycznego Witkacego, porozmawia z  dawną dziedziczką Brzozowa, spotka wyniosłego prawnuka hrabiny, a także mieszkańców prowincji. Odtworzy  niezwykłe wydarzenia z przeszłości, wpisane w rytm wielkiej historii, dostrzeże urok zmieniających się pór roku,  które z dala od zgiełku wielkich miast każą spojrzeć na życie i ludzi z innej perspektywy.  Czy Justyna znajdzie prawdziwe i dojrzałe uczucie? Jaki wpływ na nią i mieszkańców prowincji będą miały rozwiązane zagadki i ujawnione tajemnice? 
"Czy rzucono na ciebie klątwę?" – Alexandra Chauran

"Czy rzucono na ciebie klątwę?" – Alexandra Chauran


"(...) niełatwo sprawdzić, czy rzucono na nas klątwę. Równie trudno jest zdiagnozować chorobę psychiczną".


Klątwa – słowo, które u wielu z nas powoduje powstanie niemiłych uczuć i przede wszystkim strachu. Słowo to eksploatowane przez różnego rodzaju twórców, czy to filmów, czy literatury, obrosło w różnego rodzaju mity i nieprawdziwe informacje. Jako wieloletnia miłośniczka zagadnień natury ezoterycznej musiałam więc zajrzeć do książki, która oddzielałaby prawdę od zafałszowań obecnych w kulturze masowej. Mój główny cel został osiągnięty.
Konkurs z Ałbeną Grabowską

Konkurs z Ałbeną Grabowską
Chcecie poznać prozę mojej osobistej mistrzyni suspensu - Ałbeny Grabowskiej? Z pewnością tak, kto by nie chciał? :) 

Dzięki uprzejmości autorki - na mojej półce, czeka na Was nowiutki, świeżutki i pachnący egzemplarz powieści pt. "Lot nisko nad ziemią" -  z dedykacją Pani Ałbeny!


Zapraszam na konkurs!
Gazetowe zdobycze książkowe

Gazetowe zdobycze książkowe

Ostatnio ogarnęło mną istne szaleństwo - zaglądam do każdego kiosku, jaki mijam po drodze i sprawdzam dodatki książkowe do gazet. Szkoda mi bowiem przepuścić tak świetne okazje, w których za niecałe 10 zł mogę kupić nowe, ciekawe książki. 

Książki, które oczywiście będę czytać chyba dopiero na emeryturze, ale co tam... taki nałóg książkoholika :) Od poniedziałku udało mi się zdobyć trzy tytuły. Zobaczcie:Angel Wagenstein - "Pożegnanie z Szanghajem" za 9,99 zł z "Panią Domu".
Cena okładkowa to 32,90 zł."Wegetarianka" – Han Kang

"Wegetarianka" – Han Kang"Wszystko z powodu mięsa. Jadłam za dużo mięsa. To dusze zabitych istot gromadzą się we mnie. Bez wątpienia. Mięso zostało przetrawione i rozproszyło się po moim ciele, a resztki wydaliłam, ale dusze martwych istot gromadzą się w mojej piersi".

 

Literatura koreańska to obszar literacki kompletnie mi nieznany, stanowiący dla mnie spore wyzwanie intelektualne. Wyzwanie, wynikające z nieznajomości życia kulturalnego, zwyczajów i całej egzotyki tego kraju. W przypadku mojego pierwszego spotkania z tego typu literaturą – wyzwanie to okazało się podwójne, wywołując we mnie psychodeliczny stan bez konieczności zażycia jakichkolwiek narkotyków.

"Wielu fascynuje się dziejami oraz tajemnicami templariuszy, czy podąża w książkach za poszukiwaczami skarbów i złotonośnych kopalń na odległych kontynentach, a przecież podobne historie mamy tuż pod nosem i możemy dotknąć je własną ręką" - Wywiad z Przemysławem Żuchowskim

"Wielu fascynuje się dziejami oraz tajemnicami templariuszy, czy podąża w książkach za poszukiwaczami skarbów i złotonośnych kopalń na odległych kontynentach, a przecież podobne historie mamy tuż pod nosem i możemy dotknąć je własną ręką" - Wywiad z Przemysławem Żuchowskim

Cały czas zadziwia mnie fakt, że mamy w Polsce tak wielu dobrych pisarzy, którzy niedoceniani – tworzą swoistą niszę na rynku. Z pewnością do tego grona zaliczyłabym Przemysława Żuchowskiego, który przedstawiając czytelnikom nieznaną większości historię Walończyków – dostarcza wielu przeżyć i emocji. Zapraszam Was dzisiaj, na niezwykle interesującą rozmowę z autorem cyklu "Droga do Domu".

Recenzja książki "Droga do Domu. Księga II" - KLIK


 Przemysław Żuchowski to urodzony w 1964 r. w Lesznie Wlkp. absolwent pielęgniarstwa, pracujący obecnie w ratownictwie medycznym. Autor uwielbia wędrówki po górach i jaskiniach, tropienie zagadek historii, oraz fotografowanie. Jego pasja Karkonoszami, Górami Izerskimi oraz sympatia Sudeckim Bractwem Walońskim ze Szklarskiej Poręby zaowocowały debiutem literackim pt. "Droga do Domu". Drugą księgę cyklu o takim samym tytule można czytać całkowicie odrębnie od części pierwszej.

RetroKONKURS - Wyniki!

RetroKONKURS - Wyniki!
Moi Drodzy, chciałam podziękować wszystkim osobom, które uruchomiły swoją wyobraźnię i odpowiedziały na pytanie w moim Retro konkursie, które brzmiało:  

Wchodzicie do kawiarni urządzonej w stylu retro. Jaki element wnętrza zwraca Waszą największą uwagę?

Trudno było mi wybrać tylko jedną odpowiedź, gdyż co najmniej kilka zasługiwało na nagrodę w postaci kryminału retro Małgorzaty Kochanowicz....


 "Pozytywnie nieobliczalni" – Marcin Brzostowski

"Pozytywnie nieobliczalni" – Marcin Brzostowski
"(...) sztuka polega na tym, żeby tak to sobie wszystko poukładać, żeby mieć czas na to, co ważne”.


Pierwsze wydanie "Pozytywnie nieobliczalnych" miało miejsce spory czasu temu – Marcin Brzostowski bowiem zadebiutował tym dziełem w 2002 r., a była to wówczas jedna z nielicznych książek, która dotykała tematyki pracy w korporacji. I między innymi, właśnie przez ten pryzmat należy postrzegać to dzieło – przez pryzmat czasów, w których niemal poddańcza praca w tego typu strukturach zaczęła dopiero raczkować w naszym kraju.
"Mąż zastępczy" - Joanna M. Chmielewska

"Mąż zastępczy" - Joanna M. Chmielewska"Praca... Kiedy o niej myślał, widział przed sobą drzwi. (...) Dziesiątki drzwi. A za każdymi drzwiami inny świat, inna ludzka historia...".


Mąż czasami się przydaje. W szczególności, gdy nagle zacznie przeciekać uszczelka w kranie, bądź odpadnie płytka w łazience - jest wówczas niezastąpiony. Co jednak, gdy tak potrzebny mąż niestety wiecznie nie znajduje czasu, lub po prostu go nie ma? I na to znajdzie się sposób - "mąż zastępczy" zawsze bowiem pomoże. No, prawie zawsze...
Antykwariat i Ja, czyli mam jedno marzenie...

Antykwariat i Ja, czyli mam jedno marzenie...
Mam jedno marzenie - otworzyć antykwariat, w połączeniu z pobudzającą zmysły kawiarnią. Takie klimatyczne miejsce, w którym będzie można kupić książkę oraz napić się dobrej kawy, herbaty bądź czekolady na gorąco - dla każdego coś, według upodobań. Niebawem, moja domowa kolekcja książek będzie mogła już posłużyć za mały antykwariat, więc powoli zbliżam się do upragnionego celu. Potrzebuję jeszcze tylko... dobrze ulokowanego miejsca, niskiego czynszu i przede wszystkim wzrostu czytelnictwa, by ten biznes mógł funkcjonować. Na razie więc, moje marzenie pozostaje w sferze planów, a jedyne co mogę zrobić, to pozwiedzać obecnie istniejące antykwariaty i nasycić się ich specyficznym klimatem.

Czy macie swoje bratnie dusze, jaka mawiała Ania Shirley? Dusze, które podzielają razem z Wami waszą pasję - pasję czytania i kolekcjonowania książek? Ja mam - jest nią Gosia, zwana Bibliofilką - miłośniczka literatury i jeszcze bardziej zwariowana ode mnie - kolekcjonerka książek, którą poznałam dzięki założeniu mojego bloga. Widziałyśmy się już kilka razy, a w tym tygodniu Bibliofilka przyjechała na kilka dni z Gliwic, w których na co dzień mieszka, by razem ze mną zwiedzać łódzkie antykwariaty.

Te stosy, które widzicie to efekt finalny naszych wojaży. Zacznę może jednak od początku ;)

 "Poznać prawdę" – Marta Grzebuła

"Poznać prawdę" – Marta Grzebuła"Życie jest jak róża, choć piękna, to pełna kolców".Przyjaźń to więź, bez której większości z nas trudno byłoby żyć. Przez nasze życie przewijają się różnorakie przyjaźnie, niektóre przychodzą, a inne z kolei odchodzą. Prawdziwy przyjaciel to bowiem skarb, którego trudno czasem odnaleźć. I właśnie, o takiej bezcennej przyjaźni opowiada nam w swojej najnowszej książce Marta Grzebuła. Książce, która po delikatnej kosmetyce, znana dawniej pod tytułem "Westchnienie Amandy", powraca w nowej odsłonie.

Konkurs Wielka Czarna Mapa 2014 wystartował!

Konkurs Wielka Czarna Mapa 2014 wystartował!Może zainteresujecie się ciekawym konkursem,  który chciałabym Wam pokazać.


Rusza IV edycja konkursu Wielka Czarna Mapa 2014!
Wydawnictwo Czarne oraz Virtualo.pl
zapraszają na kolejną edycję wakacyjnego konkursu
Wielka Czarna Mapa


Od 16 czerwca do 2 października czekamy na wakacyjne zdjęcia naszych Czytelników z książkami Wydawnictwa Czarne. Co tydzień w piątek będziemy publikować nadesłane fotografie w albumie na Facebooku oraz na specjalnej multimedialnej mapie na konkursowej stronie http://czarne.com.pl/wielka-czarna-mapa!

"Parabellum. Horyzont zdarzeń" – Remigiusz Mróz

"Parabellum. Horyzont zdarzeń" – Remigiusz Mróz

"Jest wojna, musimy robić wszystko, żeby przeżyć".


Pierwszy tom wojenno-przygodowego cyklu o nazwie "Parabellum" przeniósł mnie w czasy zawieruchy wojennej roku 1939. Tytułowa prędkość ucieczki zawładnęła mną, nie pozwalając się wydostać spod jej wpływu – wpływu talentu prozatorskiego Remigiusza Mroza. Nie inaczej, sytuacja przedstawia się z drugim tomem – po raz kolejny przekonałam się, że horyzont wyobraźni autora jest nieograniczony.
"Podziwiam blogerki piszące o książkach. To nie jest łatwy kawałek chleba. Robicie to za darmo, z czystej miłości do czytania i chęci podzielenia się wrażeniami z innymi" - Wywiad z Ałbeną Grabowską

"Podziwiam blogerki piszące o książkach. To nie jest łatwy kawałek chleba. Robicie to za darmo, z czystej miłości do czytania i chęci podzielenia się wrażeniami z innymi" - Wywiad z Ałbeną Grabowską
Ałbena Grabowska to jedna z pisarek, którą miałam możliwość poznać osobiście. Niezwykle skromna i ciepła osoba, emanująca optymizmem, którym zaraża wszystkich wokół. Zapraszam Was dzisiaj do lektury interesującego wywiadu, jaki przygotowałam wspólnie z autorką. Z pewnością podczas lektury przyda się dobra kawa, bądź herbata :)Ałbena Grabowska to z wykształcenia lekarz neurolog epileptolog, pracująca w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Autorka z bułgarskimi korzeniami, której imię Ałbena oznacza Kwitnącą Jabłoń. W swoim dorobku literackim może poszczycić się pięcioma książkami dla dzieci, książką non-fiction, oraz trzema powieściami dla dorosłych. Prywatnie matka trójki dzieci, uwielbiająca teatr i film.
 "Umarli nie kłamią" - J. T. Ellison

"Umarli nie kłamią" - J. T. Ellison"Litość należy się tym istotom, które można jeszcze ocalić".


Zawód policyjnego detektywa to profesja niezwyczajna. W zasadzie to zawód, który wykonuje się przez całą dobę, a w którego wpisana jest głównie czujność i podejrzliwość – niezastąpione umiejętności w odkrywaniu sprawców różnorakich zbrodni. Jak przekonała mnie książka J. T. Ellison, w tym fachu nawet na zasłużonym odpoczynku wyżej wskazane umiejętności są po prostu bezcenne. "Umarli nie kłamią" to siódma część serii o Taylor Jackson, z której w naszym kraju wydano jeszcze książkę pt. "Złodziej dłoni". Pomimo nawiązania do pewnych wątków z poprzednich części, książkę można czytać całkowicie odrębnie od pozostałych.
"Moje pory roku" – Laura Izabela Jurga

"Moje pory roku" – Laura Izabela Jurga

"(...) integracji i akceptacji nie można się domagać. Są to wartości, które wypracowuje się jedynie przy pełnym i świadomym zaangażowaniu obu stron – osób w pełni sprawnych, ale także tych z niepełnosprawnością".Rodząc się jako osoba pełnosprawna fizycznie, nie zastanawiam się na co dzień, jaki przywilej został mi dany już na samym starcie mojego życia. Nie doceniam tego, że mogę normalnie chodzić, biegać – nie będąc uzależnioną od innych. Nie doceniam, dopóki nie przeczytam takiej właśnie książki jak "Moje pory roku". Książki, która niewątpliwie uczy pokory.

English Matters nr 46 - maj/czerwiec 2014

English Matters nr 46 - maj/czerwiec 2014
Dwa miesiące minęły bardzo szybko, a w najlepszych punktach prasowych możemy już dostać najnowszy numer English Matters. Numer, w którym okładka jest jak dotąd najmniej interesującą ze wszystkich, które miałam przyjemność mieć w ręku. Muszę jednak przyznać, że treść artykułów w numerze w zupełności rekompensuje to pierwsze, złe wrażenie.

Zapraszam na krótki przegląd 46 numeru magazynu językowego "English Matters", zawierającego 14 artykułów, pogrupowanych w siedem głównych działów."Antologia Flirtu" już do pobrania!

"Antologia Flirtu" już do pobrania!
Pamiętacie konkurs pt. "Mój najlepszy flirt"? Jeśli nie, to tylko w ramach przypomnienia napiszę, że wraz z pisarzem Tomaszem Szlijanem i wydawnictwem e-bookowo ogłosiliśmy konkurs na najlepsze opowiadanie, wiersz, bądź jakąkolwiek inną formę literacką. Osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca miały zagwarantowane wydanie swoich prac w formie darmowego e-booka. 

I właśnie dzisiaj, mogę Wam z wielką radością oznajmić, że na stronie wydawnictwa e-bookowo antologia flirtu jest już dostępna!

E-book znajdziecie tutaj - KLIK

"Zamknięta prawda" – Bartłomiej Basiura

"Zamknięta prawda" – Bartłomiej Basiura

"Zamkniętej prawdy nie wystarczy otworzyć, trzeba ją najpierw odkryć".Prawda w opinii wielu z nas to pojęcie dość względne, bowiem to, co dla niektórych jest prawdą, dla innych prawdą nigdy nie będzie. Czasami też prawdę możemy odnaleźć pod natłokiem wielu kłamstw i niedomówień - prawdę, która może okazać się prosta w swojej wymowie i jednocześnie tak trudna do zrozumienia
"Książki stały się towarem luksusowym. Czymś na samym końcu listy zakupów. Wyrafinowanym prezentem, który fundujemy sobie z pewnym poczuciem winy" - Wywiad z Katarzyną Targosz

"Książki stały się towarem luksusowym. Czymś na samym końcu listy zakupów. Wyrafinowanym prezentem, który fundujemy sobie z pewnym poczuciem winy" - Wywiad z Katarzyną Targosz
Wydawałoby się, że ulubioną porą roku autorki powieści zatytułowanej "Wiosna po wiedeńsku" jest oczywiście...wiosna. Tymczasem, dzięki temu, że mogłam porozmawiać z pisarką, mogę Wam powiedzieć, że prawda okazuje się całkiem inna. Dzisiaj zapraszam Was na inspirującą rozmowę z młodą, debiutującą pisarką, która ma naprawdę sporo do powiedzenia. Poznajcie Katarzynę Targosz – osobę, o której z pewnością polscy czytelnicy jeszcze nie raz usłyszą.

Recenzja książki - KLIK 


Katarzyna Targosz to Ślązaczka, urodzona w 1982 r. w Tarnowskich Górach. Jest absolwentką hotelarstwa na SHMS w Caux-sur-Mountreux oraz geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka uwielbia fotografię, podróże, niebanalną architekturę i oczywiście pisanie. Prywatnie szczęśliwa żona i matka małego górala, mieszkająca obecnie w Bukowinie Tatrzańskiej. "Wiosna po wiedeńsku" to jej debiut literacki."Dopóki śpiewa słowik" – Antonia Michaelis

"Dopóki śpiewa słowik" – Antonia Michaelis

 
"Wszystko zawsze zaczyna się od początku. Z miłości nic nie zostaje".

 

Słowik do tej pory kojarzył mi się z donośnym, pięknym śpiewem, jaki wydobywa się z tego małego, niepowtarzalnego ptaka. Po lekturze książki Antoni Michaelis, słowik już nie będzie dla mnie wyłącznie symbolem delikatności i piękna, ale również niepokoju, tajemnicy i intrygującej gry. "Dopóki śpiewa słowik" to bowiem książka-gra, gra rozgrywana pomiędzy przebiegłą autorką i niczego nieświadomymi czytelnikami. Uff, dawno nie czytałam tak zagmatwanej fabularnie książki. Książki, która wywołała we mnie tak wiele sprzecznych emocji.
Nie mogłam się powstrzymać... znowu!

Nie mogłam się powstrzymać... znowu! 
Wiem, wiem… miałam nie kupować nowych książek do końca tego miesiąca, przynajmniej tak pisałam widząc wasze imponujące stosiki. Zresztą zakup "Pana Mercedesa" Stephena Kinga skutecznie opróżnił  mój portfel.

Nie mogłam się jednak oprzeć pokusie zajrzenia do kiosku i sprawdzenia jakie książki dostępne są tym razem, wraz z nowym wydaniem "Pani domu". I tak upolowałam dwa tytuły w astronomicznej cenie po 9,90 zł za sztukę.
"Szklana kula" - Jolanta Miśkiewicz

"Szklana kula" - Jolanta Miśkiewicz

"Chyba każdy z nas doznał kiedyś uczucia, że znalazł się w szklanej kuli".


Szklana kula – któż z nas nie zna tego bajkowego gadżetu, potrafiącego mocno oddziaływać na dziecięcą wyobraźnię. Zapewne każdy z Was pamięta, jak przechylał kulę, by uzyskać zamierzony, wizualny efekt. Szklana kula może mieć jednak jeszcze jedno zastosowanie – może stać się swoistą metaforą pewnych etapów w naszym życiu. Etapów, w których czujemy się ograniczeni przez różnorakie przyczyny, niczym przestrzeń w szklanej kuli. Zapraszam więc na wędrówkę po ciekawej treści będącej kolażem kilku gatunków – szkiców, opowiadań i felietonów – zamkniętych w kuli, szklanej kuli.

"Zapach miasta po burzy" - Olgierd Świerzewski

"Zapach miasta po burzy" - Olgierd Świerzewski
"Czy to możliwe, że moje życie może zależeć od postawienia figury na właściwym polu na szachownicy?".Graliście kiedyś w szachy? Jeśli tak, to z pewnością znacie to niesamowite uczucie, gdy nadchodzi długo wyczekiwana chwila i możecie w końcu powiedzieć "mat". A jeśli nie znacie, to być może właśnie ta książka będzie dla Was początkiem wielkiej, szachowej przygody. Nie spodziewałam się bowiem, że tak obszerny objętościowo debiut, zawładnie moimi myślami, niczym szachowy pojedynek na kilka długich dni. 
"Pan Mercedes" od dzisiaj u mnie!

"Pan Mercedes" od dzisiaj u mnie!Musiałam to zrobić, nie mogłam się powstrzymać....
Nikt nie mógł mnie do tego zniechęcić...
Kocham to uzależnienie!

Tak, moi Drodzy - od około ośmiu godzin jestem właścicielką nowej książki Stephena Kinga pt. "Pan Mercedes"."Kiedy ktoś nocą puka do drzwi" - Marta Grzebuła

"Kiedy ktoś nocą puka do drzwi" - Marta Grzebuła"Niestety nie zawsze słyszymy to, czego pragniemy, i nie zawsze otrzymujemy upragnione".


Historia dosyć często zatacza koło, doprowadzając do ukazania prawdy. Czasami proces ten trwa kilka pokoleń, o czym przekonaliśmy się już niejeden raz. Czasami również, trudno żyć kolejnym pokoleniom z brzemieniem nierozwiązanych spraw własnych przodków. Czasami przeszłość sama dopomina się o sprawiedliwość wszelkimi, możliwymi sposobami.
"Można powiedzieć, że profesjonalność zeszła do lamusa, ustępując miejsca dyletanckiej improwizacji, populizmowi i politycznej poprawności" - Wywiad z Jerzym Stypułkowskim

"Można powiedzieć, że profesjonalność zeszła do lamusa, ustępując miejsca dyletanckiej improwizacji, populizmowi i politycznej poprawności" - Wywiad z Jerzym StypułkowskimCzy jest wśród Was ktoś, kto lubi instytucję urzędu w naszym kraju? Z pewnością nieliczni odpowiedzą twierdzącą na tak zadane pytanie. Po przeczytaniu książki Jerzego Stypułkowskiego pt. "Skandynawska wieża Babel. Studium udręki szwedzkiego urzędnika", która bezpośrednio dotyka tematyki pracy w urzędzie, pytania jakie chciałam zadać autorowi same pojawiały się w mojej głowie. Dlatego też dzisiaj chciałabym Was zaprosić na rozmowę z Jerzym Stypułkowskim - osobą, która pracę w urzędzie zna od przysłowiowej podszewki.

Link do recenzji - KLIK

Jerzy Stypułkowski to gdańszczanin, mieszkający od ponad trzydziestu lat w Sztokholmie, gdzie ukończył studia na kierunkach historia literatury, informatyka i bibliotekoznawstwo. Autor przez wiele lat wykonywał zawód bibliotekarza w National Library of Sweden, na chwilę obecną natomiast zajmuje się pisaniem. W 2002 r. wydał powieść pt. "Decyzja"."Pojedynki" – Tomasz P. Terlikowski

"Pojedynki" – Tomasz P. Terlikowski

"Pojedynek, mimo swej nazwy, nie musi oznaczać walki na śmierć i życie".


Komentarze, jakie pojawiły się pod opublikowaną przeze mnie zapowiedzią tej książki, nie pozostawiały złudzeń – wyrazista postać jej autora, czyli skrajnego katolika, zdecydowanego w swoich poglądach – zniechęciła część czytelników do sięgnięcia po tę publikację. A ja z czystej przekory chciałam przekonać się, jak będą wyglądać tytułowe pojedynki. Pojedynki, których niestety nie było.
Literatura kobieca z "Panią Domu"

Literatura kobieca z "Panią Domu"Wczoraj, całkiem przypadkowo moje oczy nałogowej książkoholiczki natknęły się na specjalne wydanie dwutygodnika "Pani domu" z książką w cenie 9,99 zł. Oczywiście po zarejestrowaniu tego faktu, szybko wyciągnęłam moje rączki, by nikt nie zabrał mi zdobyczy sprzed nosa.

Nowości wydawnicze ZYSK i S-KA

Nowości wydawnicze ZYSK i S-KAW wydawnictwie Zysk i S-ka pojawiły się ciekawe nowości. Zobaczcie:Krwawiąca granica. Kulisy wywiadu II RP
Marian Zacharski

 
Stron: 650
Okładka: miękka/twarda
Seria: Kulisy wywiadu II RP
Premiera: 19.05.2014

Kolejny tom cyklu „Kulisy wywiadu II RP” poświęcony jest operacjom wywiadowczym Oddziału II Sztabu
Generalnego/Głównego. Tym razem autor szczególny nacisk położył na sprawy związane z działalnością
szpiegowską na kierunku niemieckim przy aktywnym udziale funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Przebieg granicy polsko-niemieckiej, ustalony podczas konferencji w Wersalu, nie zadowalał żadnej ze stron. Dla
Niemców konieczność oddania Polsce fragmentów terytorium Pomorza oraz Górnego Śląska była „pomyłką
wersalską”. Polacy tę samą decyzję traktowali jako brak szczodrości, a nawet zdradę ze strony wielkich mocarstw.
Dzień złożenia podpisów pod traktatem był jednocześnie dniem rozpoczęcia przygotowań do nowej wojny.
Wraz z odbudową potencjału sił zbrojnych, uaktywniły się służby wywiadowcze. W tym tomie czytelnik znajdzie
omówienie wielu aspektów ich działalności oparte na bogatych materiałach archiwalnych.
Do walki włączyła się także machina propagandowa. Gazety po obu stronach granicy, by dotrzeć do masowego
odbiorcy, stosowały zasadę „Sang à la une”, czyli krew na pierwszej stronie. Każde wydarzenie w stosunkach
polsko-niemieckich miało być prezentowane ostro, odważnie, dosadnie i bez ograniczeń typowych dla języka
dyplomacji. Na podparcie odważnie prezentowanych kolejnych spraw wywiadowczych prowadzonych przez
Oddział II SG autor przytacza fragmenty lub publikuje w całości wiele nieznanych dotąd dokumentów, zarówno
niemieckich jak i polskich. Jest to niezaprzeczalnie wielki walor tej książki.

"Lot nisko nad ziemią" - Ałbena Grabowska

"Lot nisko nad ziemią" - Ałbena Grabowska"Co lepsze? Przejść do legendy, paradoksalnie istnieć w zbiorowej świadomości, ale nie być naprawdę, czy przeżyć szare życie, ale doświadczyć go w całej pełni?".


Odkąd tylko pojawiła się zapowiedź najnowszej powieści Ałbeny Grabowskiej wiedziałam, że czeka na mnie historia, o której z pewnością długo nie zapomnę. Lektura, której nie odłożę, dopóki nie przeczytam jej ostatniej strony. I tak się oczywiście stało – autorka po raz kolejny udowodniła swój talent prozatorski, stosując suspens. To odtąd moja prywatna mistrzyni suspensu w polskiej literaturze.
RetroKONKURS!

RetroKONKURS!Z niewielkim opóźnieniem chciałabym Was zaprosić do udziału w konkursie, w którym macie szansę otrzymać jeden, nowiutki egzemplarz kryminału retro Małgorzaty Kochanowicz pt. "Poszukiwana". Fundatorem nagrody jest Instytut Wydawniczy Erica.
Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger