Największy Festiwal Literatury trwa!





Największy festiwal literacki w Polsce twa! Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof to rodzimi mistrzowie pióra i gwiazdy światowej literatury, debaty i dyskusje prowadzone przez cenionych krytyków oraz znanych dziennikarzy, okołoliterackie brzmienia na koncertach w klubie festiwalowym, spektakle tworzone na żywo oraz pop-up restauracja pełna smaków Jadłonomii. Wielkie święto miłośników książek trwa od 15 do 21 maja w 7 miastach Polski.

Nowa książka Jakuba Żulczyka – „Wzgórze psów” to najbardziej wyczekiwany rodzimy tytuł tej wiosny. Autor po raz pierwszy po premierze spotka się z czytelnikami właśnie na Apostrofie (spotkanie otwarcia). Wśród ponad dwudziestu premier festiwalowych pojawi się książka „Egzorcyzmy księdza Wojciecha” Krzysztofa Vargi, czyli całkiem nowe humorystyczne, a może raczej sarkastyczne opowiadania, w których od człowieka zależy mniej, niż mu się wydaje. Do Polski przyjedzie też irlandzka pisarka Cecelia Ahern. Sławę przyniosła jej debiutancka – z sukcesem zekranizowana – powieść „PS Kocham Cię”. Na Apostrofie pojawi się niekwestionowana ikona polskiego reportażu, Hanna Krall razem z wyjątkowym zbiorem jej wszystkich reportaży wydanych w jednym tomie zatytułowanym „Fantom bólu”. Wielbicieli mocnych wrażeń ucieszy „Oszukana” – nowa książka i wizyta niemieckiej królowej kryminałów Charlotte Link. Pierwszy raz nad Wisłę przyjedzie David Lagercrantz – to dzięki niemu miliony czytelników na całym świecie mogły znowu przeczytać o losach Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander z sagi „Millennium”. Nigdy wcześniej w Polsce nie była też Katja Kettu, która „Akuszerką” weszła na giełdę najbardziej fascynujących głosów literatury północy.


Apostrof to nie tylko spotkania z pisarzami, ale także literackie spory i debaty. O to „Jak oni pracują?” Paweł Goźliński zapyta Agatę Napiórską, Kaję Malanowską, Pawła Dunin-Wąsowicza i Szczepana Twardocha. O „Kobiecym szale” z Sylwią Chutnik będą rozmawiały Natalia Fiedorczuk, Katarzyna Tubylewicz, Liliana Hermetz i Katarzyna Puzyńska. Przerabiać „Nieprzerobiony PRL” będą zaś Włodzimierz Nowak, Cezary Łazarewicz, Andrzej Lader, Olga Drenda i Roman Kurkiewicz. Pisarze będą dyskutowali również o przeklętych biografiach, granicach polityki i literatury, a także o tym, do kogo należy polska literatura.


W tym roku zostanie otwarty klub festiwalowy, w którym symbioza muzyki i literatury umili niejeden wieczór. Przed koncertem Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego odbędzie się spotkanie wokół książki „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”, w której założyciel Voo Voo rozmawia z Wojciechem Bonowiczem. Na scenie zagrają także Pablopavo i Ludziki, Anna Dziewit-Meller i Natalia Fiedorczuk wraz z zespołem Sylwii Chutnik – PMS. W klubie wystąpi również najbardziej znany teatr improwizowany w Polsce. Klancyk zagra razem z kuratorką poprzedniej edycji Apostrofu – Sylwią Chutnik i tegorocznym kuratorem – Szczepanem Twardochem oraz nagrodzonym Paszportem Polityki – Łukaszem Orbitowskim. W klubie festiwalowym powstanie pop-up restauracja serwująca dania roślinne z całego świata – będzie to niepowtarzalna okazja do spróbowania smaków Jadłonomii. Marta Dymek, najpopularniejsza wegańska blogerka, wyjątkowo na tę okazję stworzy menu z przepisów ze swojej nowej książki „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata”.


Kuratorem tegorocznej edycji Festiwalu Apostrof jest Szczepan Twardoch – jeden z najbardziej cenionych polskich współczesnych pisarzy. Autor brał udział w przygotowaniu programu festiwalu, zaproponował część zaproszonych autorów, tematy dyskusji i wydarzeń specjalnych. Szatę graficzną tegorocznej edycji przygotował Radek Szlaga – malarz, twórca rzeźb i instalacji, laureat wielu nagród z dziedziny sztuki.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
15-21 maja 2017 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin
Organizator: Empik
Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Strefa Wolnosłowa, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo W.A.B, Od Deski Do Deski, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Filia, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Zwierciadło, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Prószyński i Spółka, Wydawnictwo Wielka Litera
Patroni medialni: Newsweek, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, TOK FM, lubimyczytac.pl, cojestgrane24, Zwierciadło

Z okazji Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury na Facebooku Empiku ruszył 14-dniowy #ApostrofBookChallenge.

Szczegóły:


Byliście już na jakimś spotkaniu? Pochwalcie się!

10 komentarzy:

  1. Z kilku atrakcji chętnie bym skorzystała. Ciekawiłoby mnie spotkanie z Cecelią Ahern (i po raz kolejny uświadamiam sobie, że przydałoby się nauczyć angielskiego ;) ). Wiele lat temu (za czasów studenckich) byłam na koncercie Voo Voo. Ciekawa jestem co w trakcie festiwalu organizowane jest we Wrocławiu. Koniecznie muszę zajrzeć. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. I tak wszystkie miasta daleko ode mnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. nie byłam jeszcze na żadnym takim spotkaniu, ale chętnie bym się wybrała ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety nie miałam jeszcze okazji być na tego typu festiwalach.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie byłam i w tym roku raczej się nie wybieram.

    OdpowiedzUsuń
  6. Niestety nie bywam na takich spotkaniach, bo za daleko ode mnie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Chciałabym przejechać się na taki festiwal ;) Może w przyszłych latach?

    OdpowiedzUsuń
  8. W tym roku nie uda mi się pójść na żadne spotkanie. Akurat te, które mnie interesują, kolidują z targami książki.

    OdpowiedzUsuń
  9. Byłam na jednym takim spotkaniu i się wynudziłam :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger