piątek, 31 października 2014

English Matters nr 48Lektura wrześniowo-październikowego numeru magazynu English Matters już za mną. Pełna kolorów okładka zapowiadała równie kolorową treść artykułów zawartych w dwumiesięczniku. Jak się okazało, zapowiedź jak najbardziej trafna.

Najnowszy numer został podzielony na osiem działów, zawierających łącznie 11 tekstów. Zapraszam na krótki przegląd.


Magdalena Kawka powraca z nową książką!

Magdaleny Kawki nie trzeba przedstawiać. Wydawnictwo MG wydało w zeszłym roku jej Wyspę z mgły i kamienia.

Dziś proponuje kolejną niezwykłą książkę tej niezwykłej Autorki. W swojej nowej powieści W zakątku cmentarza, czyli końcu wieczności Magdalena Kawka sięgnęła po temat, można powiedzieć, ryzykowny. 

Życie po życiu, ale bardziej dosłownie.czwartek, 30 października 2014

"Dziedzictwo von Becków" – Joanna Jax"Nienawiść najbardziej niszczy nas samych. Powoduje, że przestajemy dostrzegać piękno wokół siebie".Możecie wierzyć w prawdziwą miłość, przekraczającą wszelkie bariery, bądź też nie zgadzać się z istnieniem takiego uczucia. Faktem jednak jest to, iż po motyw ten sięga wielu twórców, gdyż nic tak nie rozpala wyobraźni, jak prawdziwa, namiętna miłość. Oparcie fabuły debiutu Joanny Jax na tym właśnie motywie i dodanie do niej zarysu tła historycznego i obyczajowego, tworzącego z jej książki sagę rodzinną – zapewniło autorce wydawniczy sukces. "Dziedzictwo von Becków" zadowoli bowiem najwybredniejsze gusta czytelnicze.

środa, 29 października 2014

Raport o Gender w Polsce - KONKURS!


Wraz z Wydawnictwem Fronda chciałabym Was zaprosić do konkursu, w którym będziecie mieli szansę otrzymać dwa egzemplarze książki Agnieszki Niewińskiej pt. "Raport o gender w Polsce".


Co widać z okien szpitala psychiatrycznego? Premiera powieści Anny Kozak


Na rynku wydawniczym pojawiła się ciekawa nowość, którą chciałabym Wam pokazać. Zobaczcie:wtorek, 28 października 2014

"Baśniarz" – Antonia Michaelis"Świat baśni był prosty: dobro i zło, ciepło i zimno, lato i zima, czarny statek i białe żagle".Po lekturze pierwszej książki Antoni Michaelis, jaką miałam okazję czytać, czyli sławetnego tytułu "Dopóki śpiewa słowik" – byłam pełna sprzecznych emocji, które pozwoliły mi zakwalifikować prozę autorki do nietuzinkowych, wywołujących skrajne odczucia. I muszę Wam powiedzieć, że po przeczytaniu kolejnej książki niemieckiej pisarki, mój stosunek do jej twórczości nie uległ zmianie. O ile konstrukcja fabularna "Baśniarza" była o wiele prostsza, o tyle jej klimat i przekaz wywołały we mnie mocno ambiwalentne uczucia. Nie powiem Wam więc, czy proza Michaelis mnie przekonuje. Powiem za to, że na pewno wywołuje sprzeczne emocje. I może o to właśnie autorce chodzi?

poniedziałek, 27 października 2014

"Wydawcy powinni choć w pewnym stopniu kształtować gusty czytelników, a nie jedynie im schlebiać" - Wywiad z Teresą Moniką Rudzką

Najnowsza książka autorki, będącej gościem w moim cyklu wywiadów z pisarzami to jedno z najbardziej intymnych dzieł, jakie czytałam w swojej czytelniczej karierze. "Zawsze będę cię kochać" to bowiem książka, która poruszyła wiele strun mojej duszy. Zapraszam Was dzisiaj na wywiad z Teresą Moniką Rudzką. To pięćdziesiąta rozmowa moim cyklu! Czas otworzyć szampana!Teresa Monika Rudzka to urodzona we Wrocławiu, a mieszkająca w Lublinie polska pisarka, która pracowała również jako bibliotekarka, agentka ubezpieczeniowa i sekretarka. Obecnie realizuje swoją pasję dziennikarską, pisząc historie do różnych, babskich magazynów. W wolnym czasie przyjemność sprawia jej lektura dobrej książki i obejrzenie interesującego filmu. W 2010 r. zadebiutowała dobrze przyjętą powieścią pt. "Bibliotekarki".

Recenzja książki "Kuzyneczki" - KLIK
Recenzja książki "Zawsze będę cię kochać" - KLIKZbyszek Buczkowski w nowej roli – premiera jego autobiografii


Uwaga, uwaga! To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów talentu Zbyszka Buczkowskiego. 8 października miała miejsce premiera jego autobiografii.
niedziela, 26 października 2014

"Podpis mordercy" – Krystyna Kuhn


"Kto powiedział, że każdy morderca opowiada zbrodnią jakąś historię? Nie, nie jakąś, tylko swoją"."Zimowy morderca", czyli pierwszy tom serii kryminalnej stworzonej piórem Krystyny Kuhn – wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie, powodując przeświadczenie o równocześnie dobrych, kolejnych częściach tego cyklu. Drugi tom, podobnie jak pierwszy posiadający w tytule słowo "morderca", z jeszcze mocniejszym akcentem pokazuje do jakich okrucieństw zdolny jest owładnięty obsesją umysł. To niewątpliwie powieść kryminalna przeznaczona dla czytelników o mocnych nerwach.

sobota, 25 października 2014

Bookhunter to ja!

Monika Sylwia B z bloga "Książki przy kawie", przy moich ostatnich gazetowych zdobyczach książkowych nazwała mnie "Bookhunterką". I wiecie co? Bardzo spodobało mi się to określenie. Możecie mnie od dzisiaj tak właśnie nazywać :) Tym bardziej, że mam dla Was kolejną partię nowych zdobyczy, tym razem jednak z różnych źródeł, z jakich czerpię swoją moc!

Najbardziej cieszą mnie książki upolowane na portalu Graty z chaty, czyli takie, przy których musiałam pokryć jedynie koszty ich wysyłki. Zresztą, zobaczcie sami o jakie tytuły wzbogaciła się moja biblioteczka w ostatnich trzech miesiącach :)

Nowości od Zysk i S-ka

W wydawnictwie Zysk i S-ka pojawiły się ciekawe nowości. Zobaczcie:piątek, 24 października 2014

"W cieniu winorośli" - Eileen Wilks, Kathie DeNosky

"Nie można uciec przed swoimi uczuciami. Ani przed miłością, ani przed strachem".Bywają takie wieczory, podczas których dopada nas przemożna chęć zagłębienia się w mało zobowiązującą lekturę, która zapewni nam mile spędzony czas. Niewątpliwie do takich właśnie książek mogę zaliczyć dzieło dwóch autorek, od którego nie oczekiwałam zbyt wiele. Jedynie chwilowego uczucia przyjemności, po której będę mogła odłożyć lekturę na półkę, szybko o niej zapominając.

czwartek, 23 października 2014

"Realizm magiczny fascynuje mnie i porywa – jest tajemniczy i daje pole do popisu dla wyobraźni. Poza tym, czuję, że on zapewnia mi "prawdziwych przyjaciół" – prawdziwych czytelników" - Wywiad z Martą A. Trzeciak

Spotykanie takich autorów jak Marta A. Trzeciak w mojej czytelniczej podróży, to wartość bezcenna, z którą i z Wami chciałabym się podzielić. Dzisiaj poznacie nietuzinkową osobowość, jaką niewątpliwie jest młoda, piękna i przede wszystkim utalentowana autorka książki pt. "Bliżej Dalej", którą całkiem niedawno przedstawiałam Wam na mojej stronie. Zapraszam na fascynującą wędrówkę po realizmie magicznym i nie tylko.


Recenzja książki "Bliżej Dalej" - KLIK


fot. "Przystanek Tramwaj" Letnia Redakcja TV Słupsk
Marta A. Trzeciak to pisarka, naukowiec i refleksyjny żartowniś. W swoim życiu wykonywała już wiele zawodów – pracowała w fastfoodzie, leczyła zwierzęta w zoo, sprzedawała gazety oraz badała mięso w rzeźni. W 2013 r. została stypendystką Kulturalnego Miasta Gdańsk, obecnie zaś prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i myślenia, oraz robi doktorat na międzywydziałowych studiach. Jej debiutancka powieść nosi tytuł "Inframundo".IV Salon Ciekawej Książki w Łodzi


Książkomaniacy, zamieszkujący w szczególności województwo łódzkie - już 28 listopada rusza IV edycja Salonu Ciekawej Książki w Łodzi!  Musicie tam być!
środa, 22 października 2014

"Ofiara" - Pierre Lemaitre"Człowiek sam jest kowalem własnego losu".

W przypadku tego kryminału słowo "ofiara" jest słowem dość przewrotnym. Do tej pory bowiem zastanawiam się, kto tak naprawdę w historii opisanej przez Pierre Lemaitre był prawdziwą ofiarą? Stwierdzicie, że to pytanie, które nie powinno w ogóle paść, bo przecież w każdym kryminale jest oprawca i jest także ofiara, którą łatwo zidentyfikować. Tak, to prawda - ale nie w tej książce.

wtorek, 21 października 2014

Islam opanuje Europę | Architekci „kultury śmierci” | Tomik wierszy


Chciałabym Was poinformować, że książki "Niepoprawny politycznie przewodnik po islamie i krucjatach""Architekci kultury śmierci", a także tomik wierszy Janusza Kotańskiego "Głos" są już na rynku wydawniczym!
"Dzieci Stasi. Dorastanie w państwie policyjnym"- spotkanie z autorką książki
Dorastanie w państwie policyjnym, atmosfera strachu w rodzinach pracowników enerdowskich służb specjalnych i ubecka mentalność – to wszystko jest tematem książki “Dzieci Stasi” niemieckiej dziennikarki Ruth Hoffmann, o której autorka opowie na spotkaniu w kawiarnio-księgarni “Wrzenie Świata” 22 października o godz. 19.00. Spotkanie poprowadzi Bartosz Wieliński. Organizator, wydawnictwo MUZA SA, zapewnia tłumaczenie z języka niemieckiego.


poniedziałek, 20 października 2014

"Żyjmy wiecznie!" – Adrian Saddler"Spotykamy na swojej drodze mniejsze i większe przyjemności, doświadczamy bólu i rozczarowań, przepełnia nas miłość i nienawiść, kalkulujemy zyski i straty, tworzymy, niszczymy i zmieniamy a wszystko po to, by nasza podróż miała sens".Okładka tej książki zdecydowanie wskazuje na jeden, określony typ literatury – powieść erotyczną. I tak w istocie jest, to erotyk przez wielkie E, epatujący wulgarnymi i często balansującymi na granicy dobrego smaku - opisami uniesień seksualnych. To jednak również powieść, która zaskoczyła mnie swoją warstwą filozoficzną i po trosze mistyczną. Dawno nie czytałam tak różnorodnego kolażu kilku elementów literackich.

niedziela, 19 października 2014

Subiektywnie o książkach na okładce "Grzecznej dziewczynki"

W życiu totalnie uzależnionej pasjonatki książkowej, czasami pojawiają się takie chwile, które dodają skrzydeł. Muszę więc podzielić się z Wami moim szczęściem. Z wielką, wielką radością pragnę Was poinformować, że fragment mojej recenzji książki Aliny Białowąs pt. "Grzeczna dziewczynka" pojawił się na okładce powieści.


W poszukiwaniu zapachu snów

Iwona Menzel po kilku latach nieobecności na rynku księgarskim i kilkunastu latach nieobecności w Polsce, wróciła znakomitą i bardzo dobrze przyjętą przez Czytelników oraz dziennikarzy Szeptuchą.

Dlatego też wydawnictwo MG zdecydowało się przypomnieć jej debiutancką książkę W poszukiwaniu zapachu snów. Wbrew pozorom powieść ta tylko zyskała na aktualności. 

Menzel opisuje historie rozgrywające się przed dwudziestu pięciu latu, w chwili gdy padał mur berliński, a w Polsce dochodziła do głosu gospodarka rynkowa.


sobota, 18 października 2014

"Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" – Mark Helprin"Kawa to diabelski nektar. Jest wstrętna, niezdrowa i zniewala pół świata".Czy ktoś z Was wie, czym jest mrówkoszczelna kaseta? Jeśli tak, to może nawet wiecie, gdzie takie cudo nabyć? Dajcie znać – chętnie kupię w celach typowo wspomnieniowych. I wbrew, temu do czego próbował namówić mnie Mark Helprin w swojej książce – dorzucę do kasety szczyptę swojej ulubionej kawy, bowiem podczas lektury jego dzieła, co chwilę nachodziła mnie ochota na ten boski według mnie nektar.

piątek, 17 października 2014

Spotkanie z książką "Czary góralskie. Słownik magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich"

W sobotę, 18 października o godz. 18 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem (ul. Krupówki 41) odbędzie się spotkanie z książką "Góralskie czary. Słownik magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich" oraz jej autorkami – Urszulą Janicką-Krzywdą i Katarzyną Ceklarz.Pierwszy kryminał o polskim show-businessie. Do księgarń wchodzi "Twardzielka" Mariusza Zielke

Mariusz Zielke, znany z demaskatorskich i kontrowersyjnych thrillerów, powraca z nową powieścią. Tym razem fabułę osadza w świecie polskiego show-businessu. „Twardzielka” to mocna opowieść o zbrodniach i ekscesach zepsutych i żądnych sukcesu karierowiczów i celebrytów. Czy w tym brutalnym, pełnym fałszu świecie jest miejsce na sprawiedliwość?


czwartek, 16 października 2014

"Strażnik Bursztynowej Komnaty" – Jolanta Maria Kaleta

Recenzja przedpremierowa

"Dzięki tej niewiadomej setki poszukiwaczy, eksploratorów jak mówi się dzisiaj, mają cel w życiu, napisano dziesiątki pięknych książek, nakręcono mnóstwo fajnych filmów. Zagadkowa historia Komnaty jest chyba piękniejsza od niej samej".Bursztynowa Komnata to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli zaginionego skarbu, przewijający się w wielu źródłach naszej kultury do dnia dzisiejszego. Przez wiele lat kompletny, bursztynowy wystrój komnaty stanowił obiekt poszukiwań - począwszy do zwykłych amatorów do służb specjalnych i jasnowidzów. Zainteresowanie zaginięciem tego dzieła sztuki nadal nie słabnie, a teorie dotyczące nieznanych losów Komnaty rozpalają wyobraźnię rzeszy ludzi. To bowiem temat idealny na powieść sensacyjno-przygodową, z czego doskonale zdaje sobie sprawę Jolanta Maria Kaleta. Podjęcie się przez pisarkę właśnie tego, niewyjaśnionego do dzisiaj wydarzenia z czasów II wojny światowej to strzał w dziesiątkę.

środa, 15 października 2014

"Romans z sobą" – Eliza Segiet"Obraz zaczyna się od kropki,
wiersz od słowa,
(...)".


Moje ostatnie spotkanie z poezją, było swoistą podróżą po bezdrożach liryki. Z poezją można bowiem robić naprawdę różne rzeczy – nawet romansować, jak udowadniają wiersze zawarte w tomiku, który chciałabym Wam dzisiaj przedstawić. Tomiku, który urzekł mnie początkowo pięknym wydaniem, by następnie zachwycić bogactwem refleksji i emocji.

Książka "3 Godziny"


Chciałabym Was poinformować o ciekawym projekcie, który warto wesprzeć. Zobaczcie:

wtorek, 14 października 2014

Kolekcja "Królowa Polskiego Kryminału"
Moje nałogowe uzależnienie od książek rozwija się w zastraszającym tempie. Otóż podczas mojego ostatniego, kioskowego polowania - natknęłam się na nową kolekcję, która może Was zainteresować. Kolekcję książek Joanny Chmielewskiej, która z pewnością skusi niejednego czytelnika kochającego kryminały :)Nowości Zysk i S-ka

W wydawnictwie Zysk i S-ka pojawiły się kolejne nowości. Zobaczcie:

poniedziałek, 13 października 2014

"Zawsze będę cię kochać" – Teresa Monika Rudzka

"Jak mogłaś zniknąć, ot tak? Byłaś, byłaś i nagle przestałaś istnieć?".


Czasami trafiają w nasze ręce takie książki, których jakakolwiek ocena byłaby po prostu nie na miejscu. Istnieją również książki, które stanowią dla ich autorów pewną formę oczyszczenia duszy i pozbycia się nadmiaru uczuć, jakie potrafią człowieka często przygnieść. Z pewnością do takiej właśnie grupy lektur zalicza się najnowsze, autobiograficzne dzieło Teresy Moniki Rudzkiej. Książka, w której autorka obnażyła swoją duszę do wszelkich, możliwych granic – bez żadnej cenzury.

niedziela, 12 października 2014

sobota, 11 października 2014

"Turkusowe szale" – Remigiusz Mróz

"Lepiej być ptasim gównem w powietrzu niż admirałem na wodzie czy generałem na lądzie".Gdyby ktoś mi kiedyś powiedział, że pewnego dnia do grupy moich ulubionych gatunków literackich dołączy literatura wojenna – stwierdziłabym, że to z pewnością jakiś żart. Tymczasem, odkąd poznałam sławetną już serię "Parabellum" - serię autora, który szturmem zdobył serca wielu czytelników – moje upodobania skierowały się właśnie ku literaturze wojennej. Po lekturze najnowszej książki młodego, utalentowanego pisarza, jakim niewątpliwie jest Remigiusz Mróz – mogę śmiało powiedzieć (zarówno dzisiaj jak i za trzydzieści lat), że to dzięki autorowi rozpoczęła się moja przygoda z tym gatunkiem literackim. Przypuszczam, że będę o tym opowiadać swoim wnukom.

piątek, 10 października 2014

Leonardo Patrignani w Polsce!


Autor sagi "Wszechświaty" zaprasza swoich polskich czytelników na spotkanie.


Sławomir Cenckiewicz "Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów" - PREMIERA WKRÓTCE!
Wkrótce swoją premierę będzie miała jedna z najbardziej oczekiwanych książek tego roku. "Atomowy szpieg" Sławomira Cenckiewicza to publikacja obalająca wiele mitów dotyczących Ryszarda Kuklińskiego oraz świata tajnych służb. Autor stara się interpretować na wiele różnych sposobów zebrane fakty, co sprawia, że książka nabiera wartości dla czytelnika posiadającego otwarty i lotny umysł.czwartek, 9 października 2014

"Bliżej Dalej" - M. A. Trzeciak


"Historie się kończą, opowieść trwa wiecznie".


Większość czytelników będzie odbierać tę książkę zgodnie z jej dwuznacznym tytułem – jednym będzie do niej bliżej, a innym z kolei dalej – w zależności od indywidualnych preferencji. W moim przypadku, przykuwająca uwagę i pełna tajemnicy okładka, pozwoliła przewidzieć, że będzie mi do niej jednak bliżej. I tym razem moje przeczucie mnie nie zawiodło, gdyż okładka kryła równie tajemniczą fabułę.

Cztery dni do końca projektu. Pomożecie?
Dwukrotnie informowałam Was o projekcie Michała Krupy, który marzy o wydaniu książki "Maślana - Czas pokoju". Do końca projektu zostało 4 dni, a autorowi brakuje jedynie 10%  środków na spełnienie swojego marzenia. Potrzebna jest Wasza pomoc!

środa, 8 października 2014

Co nowego w kioskach?


Nie myślcie sobie, że we wrześniu próżnowałam z polowaniem na gazetowe zdobycze książkowe. Z małym poślizgiem, przedstawiam Wam owoce mojej ciężkiej batalii o kioskowe okazje książkowe. Znowu trochę zaszalałam, ale taki los książkoholika – mam ciągły, książkowy głód :)
Alex Kava - "Kolekcjoner" (twarda oprawa) za 14,99 zł - cena okładkowa 34,99 zł.

"Złodziejka marzeń" Już jest!

Od wczoraj możecie nabyć w księgarniach ciekawie zapowiadającą się książkę Anny Sakowicz.


wtorek, 7 października 2014

English Matters Fashion

Świat mody to chyba ostatni temat (może oprócz fizyki kwantowej) o którym chciałabym namiętnie czytać. Z tego też względu, poczułam się nieco zdezorientowana, gdy listonosz przyniósł mi najnowsze, specjalne wydanie magazynu językowego "English Matters" z podtytułem "Fashion". Cóż, musiałam zmierzyć się ze światem mody, którego kompletnie nie rozumiem. I wiecie co? O dziwo nie było aż tak źle...

Kulisy afery taśmowej


6 października miała premierę książka Piotra Nisztora pt. "Jak rozpętałem aferę taśmową". Dziennikarz śledczy, który dotarł do najbardziej sensacyjnych nagrań ostatnich lat prezentuje kulisy swojej pracy.


poniedziałek, 6 października 2014

"Proszę mnie przytulić" w Katalogu "Białych Kruków 2014"


Z przyjemnością informuję, że w katalogu Białych Kruków "White Ravens 2014", książek z całego świata rekomendowanych przez Internationale Jugendbibliothek, znalazła się publikacja Agencji Edytorskiej Ezop pt. "Proszę mnie przytulić".


Wyniki konkursu z "Poznać prawdę" + ponowne losowanie "Turkusowych szali"Ależ jesteście kreatywni! Tak trudno było mi wraz z autorką wybrać jedną, jedyną odpowiedź na pytanie: 

Jakiej prawdy dotyczącej swojego życia nie chcielibyście się nigdy dowiedzieć?

niedziela, 5 października 2014

"Co mówią umarli" - Rafael Estrada


"Nie ma uzależnienia trudniejszego do przezwyciężenia niż relacja miłosna".Literatura to bezcenne dobro ludzkości, której wartości chyba nikt nie kwestionuje. Książki bowiem potrafią burzyć wszelkie mury i zbliżać ludzi, jak nic innego na świecie. Jak jednak w każdym aspekcie naszego życia, istnieje również ciemna strona miłości do słowa pisanego – inspiracja fikcją literacką, która może przerodzić się w obsesję niszczącą z wielką siłą ludzką duszę. To zagrożenie, które jak udowadnia książka "Co mówią umarli" - jest jak najbardziej realne.

piątek, 3 października 2014

"Don Kichot z La Manczy" - Miguel De Cervantes


"Jedni z nas są cesarzami, drudzy papieżami, tyle tu ról rozlicznych, że ich zrachować nie sposób ani w jednej komedii pomieścić".Jeśli zapytam się kogoś z Was, z czym kojarzy się Wam Don Kichot – prawdopodobnie większość odpowie, że ze sławetną walką z wiatrakami. To bowiem jeden z najbardziej rozpowszechnionych w kulturze symboli, do którego nawiązania można spotkać zarówno w literaturze, filmie i muzyce. Po wielkim wyzwaniu, jakim okazała się dla mnie lektura tego klasycznego dzieła – dziwię się, że właśnie to wiatraki nieodłącznie kojarzą się z Don Kichotem.

Udane, biedronkowe polowanie


Moja, wczorajsza informacja o świetnej promocji w Biedronce, spotkała się z Waszym dużym zainteresowaniem, co bardzo mnie cieszy. Nie byłabym oczywiście sobą, gdybym nie pochwaliła się swoimi zdobyczami. Czwartek, 10 minut po siódmej rano - Wiola pędzi do marketu po upragnione książki...


czwartek, 2 października 2014

Lubicie "Subiektywnie o książkach"? Zagłosujcie!

Po raz pierwszy, odważyłam się wziąć udział  w konkursie organizowanym przez portal DużeKa na najlepszy blog książkowy - eBuka 2014 i potrzebuję Waszej pomocy :)Trzecia książka za grosz, czyli polowanie w Biedronce

Od dzisiaj możecie zapolować na książki, które można kupić w świetnej promocji w Biedronce. Gdy czytacie ten post, ja najpewniej już buszuję po biedronkowej biblioteczce w poszukiwaniu wybranych tytułów :)


środa, 1 października 2014