Deepak Chopra i Gotham Chopra – "Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc"





„Najlepsze historie o superbohaterach są jednocześnie opowieściami o nas samych. Są oni metamorfozą wyzwań i konfliktów, z którymi musimy się mierzyć w swoim codziennym życiu.”




Nie wiedziałam czego się spodziewać po tej książce. Superbohaterowie, duchowe prawdy, moc. Co te wszystkie rzeczy mają ze sobą wspólnego? Zaintrygowana zabrałam się więc do lektury poradnika, którego autorem są znany na całym świecie nauczyciel i jego syn.

Deepak Chopra to pewnie znany niektórym z was lekarz, pisarz i nauczyciel nauk duchowych Wschodu, który urodził się w Indiach. Filozof ten posiada spory dorobek pisarski, gdyż jest autorem prawie pięćdziesięciu książek. Wiele z nich stało się międzynarodowymi bestsellerami. Jest on głównym autorem „Siedmiu duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc”.

Gotham Chopra to natomiast syn Deepaka. Gotham jest amerykańskim pisarzem, prowadzi własną firmę, uznaje się go za znawcę symboliki w literaturze ilustrowanej. W swojej karierze współpracował z takimi gwiazdami jak Nicolas Cage czy Guy Ritchie.

Poradnik przedstawia koncepcję siedmiu praw, jakimi kierują się bohaterowie znanych na całym świecie komiksów i nie tylko. To właśnie Deepak wprowadza czytelnika w temat duchowych praw, natomiast jego syn jest swoistym przewodnikiem po komiksach i ich superbohaterach. Wszystkie siedem duchowych praw jak na przykład prawo równowagi, kreatywności czy transcendencji popartych jest konkretnymi przykładami bohaterów, które są znane osobom na całym świecie. Od kultowego już Supermana czy Batmana po X-Mena i Iron Mana. Ale to nie wszystko. Za bohaterów uważane są również postacie religijne takie jak Jezus, Budda czy ludzie nauki Einstein i Tomasz Edison. Nawet Harry Potter znajduje się w tym wybitnym gronie. Wszyscy w swoim komiksowym, książkowym bądź prawdziwym życiu posługiwali się pewnymi prawami, które Deepak i Gotham nam przybliżają.

Do tego na końcu każdego z rozdziałów przedstawione są ćwiczenia rozwijające umiejętność korzystania z danego prawa. Ciekawym przerywnikiem w lekturze są ilustracje komiksowe znajdujące się przed każdym kolejnym rozdziałem.

Nie byłam nigdy miłośniczką komiksów, owszem przeglądałam je od czasu do czasu, gdy akurat wpadły mi w ręce. Dlatego też większości superbohaterów przytaczanych za przykłady w książce po prostu nie znam. Nie znam ich komiksowej historii ani filmów, które powstawały na ich przykładzie, oprócz oczywiście Supermana i Batmana. Ciężko jest mi więc analizować duchowe prawa w oparciu o ich historie i wybory. Łatwiej mi się przyswajało pewne informacje, gdy autorzy odnosili się do religijnych przywódców bądź przykładowo do postaci z mitologii. Na pewno czytelnikom, którzy lubują się zaczytywać w komiksach i znają większość ilustrowanych bohaterów będzie łatwiej odnaleźć sens duchowych praw.

Wiele z myśli i porad Deepaka i Gothama można równocześnie analizować bez ich odniesień do fikcyjnych postaci. Ale nie wszystkie. Na pewno intrygujący jest sam pomysł połączenia rozwoju naszej duchowości z fikcyjnym światem komiksowych bohaterów. Pomysł ten narodził się z twierdzenia, iż bohaterowie są odzwierciedleniem ludzkich postaw i zachowań. Powiedziałabym, że to odważna teza, wnosząca lekki powiew świeżości w tematyce duchowości.

W moim przypadku jednokrotne przeczytanie tego poradnika jest niewystarczające. Po upływie odpowiedniego czasu, gdy „przetrawię” to czego się dowiedziałam teraz, z pewnością sięgnę po tę książkę po raz drugi. Najlepiej byłoby polecić „Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc” miłośnikom komiksów. Ale nie jestem przekonana czy akurat ci czytelnicy będę zainteresowani połączeniem ich idoli z duchowością. Polecam więc ludziom otwartym na nowości i nie bojącym się łączyć skrajnych wydawałoby się pojęć i zagadnień ze sobą. Jesteś osobą, która lubi przekraczać granice? Jest to poradnik dla Ciebie. Ale nie gwarantuję, że przekonasz się do niego za pierwszym razem. Niech moc będzie z Tobą :)


„Twoja dusza nie jest rzeczą. Ona jest potencjałem wszystkich rzeczy.”



Deepak Chopra


Gotham Chopra



Recenzja tygodnia (26.09.2016 r. - 2.10.2016 r.) na portalu


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Studio Astropsychologii

4 komentarze:

  1. Nie szaleję za komiksami. Moim idolem jedynie jest Batman za jego mroczną stronę. Mnie również spodobała się sama koncepcja i byłam zachwycona tą książką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem co myśleć o tej książce. Ale te komiksowe wstawki muszą być ciekawe. Chociaż też nigdy nie czytałem żadnych komiksów o superbohaterach, a co najwyżej kaczora donalda ^^

    OdpowiedzUsuń
  3. Chyba napiszę coś pod tytułem: ,,Bądź mordercą swojego lenia". Podejrzewam, że 99% ludzi będzie zainteresowanych. To on jest przecież naszym najgorszym wrogiem.
    Pozdrawiam
    Marek

    OdpowiedzUsuń
  4. Przyznam, że trochę męczyłam się przy tej książce. Mimo, że jest dość cienka, miałam do niej kilka podejść :/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger